Palermo

4. 10. 2015 14:10
Italské Palermo, to je směs evropských a orientálních vlivů, které se v palermských památkách prolínají a vytvářejí neotřelé kombinace. Je to ale také určitá ledabylost a neudržovanost, která k městu
Palermo
Palermo | Foto: Thinkstock

Palermo leží na severním pobřeží Sicílie na samém jihu Itálie a je omýváno Tyrhénským mořem. Zasazeno je do krásné zátoky v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle) na úbočí hor, což samo o sobě městu propůjčuje neotřelý nádech. Když k tomu přičtete palmy, tropickou vegetaci a směsici netradičních památek, vyjde vám z toho město, které se skutečně zapíše do vaší mysli. A to nejen proto, že se o něm traduje, že jde o jedno ze sídel italské mafie. Místo mafiánů na ulicích potkáte spíše (trochu ušmudlané) výrostky, kteří se vám i přes absolutní neznalost angličtiny budou snažit co nejlépe poradit cestu.

Palermo - základní údaje

Název: Palermo
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 730 000
Rozloha: 158 km²
Nadmořská výška: 0-1 m.n.m.
Hustota obyvatel: 4 294 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +91

Čeho byste se měli vyvarovat, je snažit se po Palermu pohybovat autem (ať už půjčeným). Italové svou pověst bláznivých řidičů nezapřou, Palermo je ale doslova zrozením jízdy na autodromu. Předjíždí se zde zleva, zprava, jezdí po chodnících a ignorují se semafory. Obyvatelé Palerma jsou velmi věřící, na ulicích naleznete malé oltářky a denně potkáte několik lidí, kteří se u nich modlí (možná právě za bláznivé řidiče).

Když už vás omrzí rozpálené, špinavé a někdy i trochu zapáchající ulice Palerma, zalezte si někam na tržiště. Rozevře se před vámi barevná náruč malých krámků, kde je k dostání téměř vše, od ryb, zeleniny, koření, až po suvenýry a místní pokrmy. Z nich byste určitě měli ochutnat dary moře a pizzu, která je zde výborná. 

Historie

Podle jeskynních kreseb, které byly nalezeny jen nedaleko od současného Palerma, se historie města datuje k 8 tisícům let před naším letopočtem. V roce 734 př. n. l. zde Féničané založili malé osídlení zvané Ziz, později rozšířené o přístav. V 6. století př. n. l. ovládli město Řekové, kteří měli základnu v sicilských Syrakusách, a přejmenovali přístav na Panormos (všepřístav). Ti se dostali do křížku s Kartaginci, nakonec ale v důsledku punských válek ovládli město v 3. století př. n. l. Římané.

Od té doby se na místě díky strategické poloze vystřídali Ostrogóti, Byzantinci a později v 9. stolení n. l. Arabové, které v 11. století vystřídali Normané. Toto období se dá v Palermu označit jako zlatý věk, stavěly se dodnes zachované památky a vládl zde čilý obchod. V roce 1072 se do Palerma pod vládou Rogera I. vrátili křesťané a město se stalo jedním z nejbohatších a největších měst Evropy. Právě v té době vzniklo Palazzo dei Normanni a katedrála, spojující arabské, byzantské a normanské vlivy. Normanská éra zanikla v roce 1189 smrtí Viléma II. a nastala doba úpadku. V čele města se vystřídali Němci, Francouzi, Španělé, Habsburkové i Bourboni, až v roce 1860 vstoupil do města Giuseppe Garibaldi a připojil Palermo k Italskému království.

Za druhé světové války bylo město značně poškozeno spojeneckými vojsky při invazi na Sicílii v roce 1943. Poválečná výstavba byla bržděna činností mafie a korupcí městské správy. Až od 90. let minulého století je situace v Palermu klidnější.

Turistické zajímavosti

Za srdce města je považováno Quattro Canti (čtyři nároží), křižovatka bulvárů Vittorio Emanuele a Via Maqueda, které od sebe odděluje čtvrti Albergheria, Capo, Vucciria a La Kalsa. Na nějakou tu památku v tomto obvodu narazíte doslova na každém rohu. Hned blízko křižovatky můžete obdivovat náměstí Piazza Pretoria a Piazza Bellini s krásnou renesanční kašnou Fontana Pretoria. Staré město ohraničují dvě brány z 16. století – Porta Nuova a Porta Felice.

Palermo - Palazzo dei Normanni
Palermo - Palazzo dei Normanni | Foto: Thinkstock

Za nejvýznamnější památku je však považován palác Palazzo dei Normanni stojící na nejvyšším místě ve městě. Založili jej Arabové v 9. století a ve 12. století v jeho stavbě pokračovali normanští panovníci. Dnes v něm sídlí parlament a uvnitř se nachází impozantní schodiště a Palatinská kaple, jež je označována za jeden z nejkrásnějších příkladů normanského umění v Palermu. Stejný zájem si zaslouží také katedrála Palermo, monumentální stavba na starověkém hřbitově, obklopená barokními sochami. Založena byla ve 12. století, ale od té doby prošla mnoha proměnami, což dokládají čtyři zvonice pocházející postupně z 14., 15. a 16. století. Uvnitř stojí za to navštívit bohatě zdobený portál ze 14. století a kapli svaté Rozárie, kde je ve výklenku umístěna stříbrná schránka s ostatky patronky města.

Z arabské éry je možné obdivovat orientální kostel San Giovanni degli Eremiti se čtyřmi červenými kopulemi. Zajímavý odkaz s sebou nese kostel La Martorana z 12. století s mozaikovou výzdobou, podle něhož se jmenuje mandlová hmota ve tvaru ovoce (frutta di Martorana), která se kdysi prodávala u jeho vrat.

Palermo - Teatro Massimo
Palermo - Teatro Massimo | Foto: Thinkstock

Navštivte také největší divadlo v Itálii nazvané příznačně Teatro Massimo (největší divadlo) z roku 1897, jenž je postaveno v neoklasicistním stylu. Prohlídku města můžete zakončit procházkou po La Cala, starém palermském přístavu.

Počasí

Palermo leží v subtropickém pásu a díky tomu je zde po většinu roku slunečné počasí. Zatímco v Česku řádí mrazy, v Palermu se dá chodit venku v krátkém rukávu. Zimy jsou zde mírné a vlhké a léta suchá a horká. Palermo je označováno za jedno z nejteplejších měst v Evropě, a to zejména díky teplým nocím. Průměrná roční teplota je zde 18,5 stupňů, v zimě se teploty pohybují okolo 15 stupňů, v létě kolem 30.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy