Orlová

3. 7. 2014 21:17
Orlová je město v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons, Lukáš Kozel
Zdroj: Wikimedia Commons, Lukáš Kozel | Foto:

Orlová leží 10 kilometrů východně od Ostravy. Ve městě žije téměř 31 tisíc obyvatel.

Historie:

První písemná zmínka o Orlové pochází z roku 1223. Osada tehdy tvořila jádro lokality zvané Sal (sůl) a patřila k benediktinskému klášteru v polském Týnci u Krakova. Benedikti později vybudovali klášter přímo v Orlové, který významně přispěl k jejímu rozvoji a byl centrem vzdělanosti a kultury regionu.

Základní údaje

Rozloha: 24,67 km²

Počet obyvatel: 30 722

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

Starosta: Jaromír Kuča (ČSSD)

PSČ: 735 11-735 14

V době reformace místní klášter upadal a v roce 1561 odtud byli mniši vyhnáni evangelickým těšínským knížetem. Orlovský klášterní statek byl poté připojen ke knížecímu panství Fryštát. Po celý středověk byla Orlová zemědělskou vesnicí. Svůj význam tu měla i řemeslná výroba, zvláště plátenictví.

Změnu do života obce však přineslo 19. století. kdy zde bylo objeveno bohaté ložisko černého uhlí. V roce 1844 poskytl rod Mattencloitů vlastnící Orlovou Rothschildům právo na těžbu uhlí v daném regionu. Orlová byla následně napojena na Košicko-bohumínskou dráhu. Obec tak získala železniční spojení do všech významných středisek Rakousko-Uherské monarchie.

Průmyslový rozvoj přinesl i společenský a kulturní rozmach. Orlová se na počátku 20. století stala centrem českého, německého a polského školství, sídlem mnoha kulturních i sportovních spolků, muzejnictví a tvořila obchodní páteř celé těšínské oblasti.

Městská práva Orlová získala až v rámci nově vzniklého Československa v roce 1922. V období první republiky patřila mezi významná hospodářská a společenská sídla Fryštátského okresu. Po Mnichovské dohodě bylo postoupeno území Orlové na jeden rok Polsku a po obsazení Polska Německem se stala součástí Třetí říše.

Orlová i po druhé světové válce zůstala orientována na těžbu uhlí a byla i nadále důležitým průmyslovým střediskem. Nešetrná důlní činnost však město velmi negativně poznamenala a dokonce byla zvažována úplná likvidace Orlové a přestěhování jejích občanů do okolních měst a obcí. K tomu nakonec nedošlo a namísto toho bylo pro obyvatele poškozených domů vybudováno sídliště.

Po roce 1989 se Orlová začala výrazně měnit. Jednostranná orientace na těžký průmysl skončila a naopak se zvýšil podíl služeb a lehkého průmyslu. Změnil se i přístup k historickým památkám a byl zahájen revitalizační proces, díky kterému byla zachránena cenná architektura.

Turistické zajímavosti a kulturní zařízení:

Kolem historické části Orlové bylo za účelem záchrany významných objektů vyhlášeno ochranné památkové pásmo.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Z historického jádra města zůstal zachován mohutný dvouvěžový kostel Narození Panny Marie z roku 1905 se souborem soch z 19. století, které jsou umístěné před vstupem do kostela. V blízkosti kostela stával zámek a kolem zámku a kostela byl vybudován v první polovině 19. století přírodně-krajinářský zámecký park, který nedávno prodělal rozsáhlé úpravy. Dálší významnou budovou je radnice na náměstí v Orlové-Městě z roku 1928.

V Orlové se nachází Muzeum Těšínska, Dům kultury s divadelním sálem a dvě kina.

Instituce v Orlové:

Městský úřad Orlová tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Orlové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Orlové kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy