Nymburk

10. 2. 2015 13:04
Nymburk je okresní město ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: ŠJů

Nymburk leží na řece Labi v úrodné části středního Polabí. Nachází se asi 50 kilometrů od Prahy.

Historie:

Nymburk byl založen ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a po celý středověk patřilo mezi nejvýznamnější královská města v zemi.

Základní údaje

Rozloha: 20,54 km²

Počet obyvatel: 14 871

Kraj: Středočeský

Okres: Nymburk

Starosta: Tomáš Mach (ČSSD)

PSČ: 288 02

Krátce po založení se Nymburk stal oporou královské moci a jedním ze strategických měst chránících cestu na Prahu. Husitské války se Nymburka dotkly jen okrajově, a tak rozkvět města trval nepřetržitě až do počátku 17. století. Během třicetileté války (1618 až 1648) naopak město značně utrpělo. Nymburk byl vypálen a vydrancován, jeho hradby byly pobořeny. Městu se podařilo vypořádat s válečnými škodami a obnovit hospodářský růst teprve až koncem 17. století. Jen pomalu se sem vracel život, často ještě narušován velkými požáry. Tím největším a nejničivějším byl velký požár, který ve městě vypukl roku 1838.

Zlomem v novodobé historii bylo až zavedení železnice k městu v roce 1870 (trať Kolín - Nymburk - Mladá Boleslav). Železnice se stala důležitou součástí života města, spojila Nymburk s okolním světem a učinila z něho důležitý železniční uzel. Od té doby se sídlo rozrůstalo, byly vystavěny nové budovy, došlo k regulaci řeky Labe, k výstavbě nového mostu a hydroelektrárny s plavební komorou. Město po staletích expandovalo za pás hradeb. Původní středověký půdorys ale zůstal zcela zachován. Díky přílivu peněz od železnice nastal rozvoj průmyslové výroby, byl postaven cukrovar, nový pivovar a řada průmyslových závodů (např. továrna na výrobu likéru Griotte firmy Vantoch).

Smutná historie dvacátého století poznamenala i samotné město. Během tzv. modernizace a nové výstavby ve druhé polovině století bylo zcela zbytečně a necitlivě odstraněna část historických budov. Tím tvář starého Nymburka navždy zmizela.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Makak 60

Historické jádro Nymburka bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří gotický chrám sv. Jiljí, renesanční radnice, vodárna zvaná Turecká věž nebo secesní vodárna. Symbolem města jsou středověké hradby z přelomu 13. a 14. století. Zcela unikátní jsou v českém prostředí oba hradební vodní příkopy – Malé a Velké Valy, jimiž dodnes proudí říční voda. Své dětství a mládí prožil v nymburském pivovaru spisovatel Bohumil Hrabal, jehož rodina se do Nymburka přestěhovala v roce 1919. Roku 1999 vznikla ve Vlastivědném muzeu stálá expozice, která přibližuje jeho život a dílo. Nedaleko Nymburka se nachází ZOO Chleby.

Nymburk vedle historických zajímavostí návštěvníkům nabízí také kulturní akce. Každoročně se zde koná folkový festival Ve stínu vodárenské věže nebo pivní festival Den Postřižinského piva, který je spojen s osobou Bohumila Hrabala. Tradiční nymburskou akcí je také okružní jízda výletního vlaku s názvem Postřižinský expres, který je tažený parní lokomotivou Lízou.

Instituce v Nymburku:

Městský úřad Nymburk tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Nymburce se nachází v Soudní ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Nymburce se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Nymburce kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy