ZOO Chleby

3. 9. 2014 21:27
Zoologická zahrada Chleby patří k nejmenším zahradám v České republice, přesto je velice populární zejména díky těsnému kontaktu zvířat a návštěvníků.
Ara ararauna - Zoo Chleby
Ara ararauna - Zoo Chleby | Foto: Zoo Chleby

Historie

Základní informace - ZOO Chleby

  • zahrada měla původně rozlohu 0,8 ha, ovšem v roce 2008 získala nový areál o rozloze 3,6 ha
  • byla založena 5. června 1997
  • počet druhů chovaných zvířat je uváděn 72, z nichž je 19 ohrožených druhů, které jsou zaznamenány v Červené knize ohrožených zvířat
  • zabezpečuje první pomoc handicapovaným živočichům
  • slouží jako sběrné místo starých elektrospotřebičů – přinesete-li starý přístroj ke vstupu, dostanete lístek zdarma

Zahrada vznikla až v roce 1997 v místech, kde stála fara v obci Chleby nedaleko Nymburka. Základem jí byla soukromá sbírka exotických ptáků (ara hyacintový, amazoňan rudoocasý, tukan pestrý, dvojzoborožec indický) pana inženýra Reného Fraňka a následně se rozrůstala o další druhy zvířat, které doplňovaly vzácné rostliny. V roce 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou, jež v České republice vznikla. Návštěvnost zoo se rok od roku mírně zvyšuje a přibližně dosahuje kolem 30 000 návštěvníků ročně.

Pavilony a zvířata

V roce 2007 byla zpřístupněna zoo pro děti, ve které se dostanou do úzkého kontaktu se zvířaty, zejména s ovcemi, buvolem, kozami a lamami. V roce 2008 zprovoznila zahrada sladkovodní akvárium Pavilon Labe. Úspěšně opakovaně odchovala zoborožce nosorožčího, uskutečnila první odchov satyra Temminckova v České republice, odchovala koroptev pouštní a provedla historicky první odchov na světě tetřívka kavkazského.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Chleby

  • jednorázové vstupné pro dospělé: 100 Kč; zlevněné: 70 Kč
  • děti do 3 let zdarma
  • otevírací doba zahrady je pro období prosinec – únor: zavřeno; březen: 8– 15:30 hodin ve všední dny, 8 – 17 hodin ve svátcích a o víkendu, duben – říjen: 8– 18 hodin, listopad: 8– 16:30 hodin

V zahradě mohou návštěvníci vidět na deset druhů bambusu a exotickou flóru. V nabídce je zhlédnutí sbírky exotických ptáků, kolekce bažantů, mezi které patří bažant ohnivý a argus okatý, či dravců. Vyhledávanou atrakcí je krmení dravých ptáků a dikobraza, a mezi návštěvnické atrakce patří papoušek ara ararauna. V zahradě byl vybudován malý pavilon pro gibony Angkor Wat, gepardí pavilon Livingstone House. V roce 2012 vystavěla zoo na nově zakoupeném areálu výběh velbloudů. Mezi roky 2010 až 2012 vznikly betonové sochy soudobě vyhubených živočichů. Obydlí pro surikaty a lemury kata bylo postaveno v roce 2013.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Chleby

Do zoo se nejlépe dostanete automobilem. Pojedete-li z Prahy, po dálnici č. 11 ve směru na Hradec Králové, z Poděbrad a Kolína po silnici č. 38 směrem na Budiměřice, ze směru od České Lípy po silnici č. 38 ve směru na Nymburk.

Adopce a sponzoring

Adoptovat můžete živého tvora či se můžete stát sponzorem ve formě příspěvku na vyhubené zvíře, které je ztvárněno betonovou sochou. Zahrada reagovala na poptávku návštěvníků, kteří projevili zájem o adopci těchto soch. Příspěvek musí dosahovat minimální částky 500 Kč. Zoo vydává měsíční adoptivní částky (nikoli roční), a tedy je možné adoptovat zvíře na několik měsíců, nikoli na rok, a zvolit si jakýkoli druh živočicha.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem EARAZA, WPA a spolupracuje s Evropským chovným programem ohrožených druhů (EEP). I přes menší rozlohu, v ní bylo utvořeno občerstvení, vybudován obchod se suvenýry a doplněn byl pestrým zázemím pro návštěvníky, již mohou posedět venku a dát si sklenku džusu. V zoo pracují čtrnáct dní v roce dobrovolníci v rámci akce Work Camp, kteří ji chtějí svou prací pomoci. Pro veřejnost pořádá lampionové průvody. Školy se mohou zúčastnit biologických přednášek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy