Norimberk

7. 7. 2014 11:47
I když se druhé největší město německé spolkové země Bavorsko snaží stavět svou pověst na netradiční zoologické zahradě, vánočních trzích a chutných klobáskách.
Norimberk
Norimberk | Foto: Aktuálně.cz

Jeho historickou úlohu bašty nacistů už z něj nikdo neodpáře. Ke cti mu je však nutno připočítat to, že i tento neveselý časový úsek předkládá turistům naprosto bez obalu.

Norimberk byl již ve středověku místem konání říšských sněmů a posléze také důležitým sídlem nacistického hnutí. Od roku 1927 se zde konala masová politická shromáždění, tedy srazy NSDAP, která po nastoupení Hitlera k moci po roce 1933 čítala tisíce účastníků.

Norimberk - základní údaje

Název: Norimberk

Stát: Německo

Spolková země: Bavorsko

Počet obyvatel: 503 000

Rozloha: 186 km²

Nadmořská výška: 302 m.n.m.

Hustota obyvatel: 2 702 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +911

Pověst města však není pouze černobílá. Nachází se zde několik historických i kulturních památek, které stojí za to vidět, stejně jako vánoční trhy a gastronomická lákadla, mezi která patří například krátké norimberské párečky servírované v housce jako hot dog nebo slavné norimberské perníčky. Díky výhodné poloze je Norimberk u českých turistů více než oblíbený, navíc nabízí vyžití i pro rodiny s dětmi.

Co však ví málokterý návštěvník je to, že je celé Staré město podtunelováno a plně zpřístupněno veřejnosti. V minulosti se zde uskladňovalo pivo, ve středověku zde byli drženi vězni a při náletech se tu schovávali obyvatelé. Sportovní fanoušci jistě neopominou návštěvu Grundig stadionu domácího fotbalového klubu FC Norimberk, založeného v roce 1900.

Historie

Norimberk byl podle historických pramenů založen zhruba v období 1000 až 1040, kdy bylo opevňováno pohraniční území mezi Saskem, Bavorskem, Východními Frankami a Čechami.

Brzy po tom se město stalo významným obchodním centrem zejména mezi Itálií a severní Evropou. Norimberk si oblíbil také císař Karel IV., který zde nechal postavit několik významným budov a narodil se mu zde syn Václav IV.

Období mezi lety 1470 a 1530 znamenalo rozkvět města i po stránce umělecké a řemeslné výroby a právě v této době patřil Norimberk spolu s Prahou a Kolínem nad Rýnem mezi tři největší města Svaté říše římské. V 16. století zde působil slavný malíř Albrecht Dürer a město se stalo centrem německé renesance.

V roce 1803 bylo město obsazeno francouzskými oddíly a o tři roky později předáno i s astronomickými dluhy Bavorskému království. V roce 1835 zde byla zprovozněna první německá železniční trať a o sto let později na 7. sjezdu NSDAP jednohlasně přijaty Norimberské rasové zákony.

Po skončení druhé světové války byl Norimberk jasným cílem spojeneckých leteckých náletů a také slavných Norimberských procesů proti hlavním válečným zločincům nacionálně socialistické diktatury. Dnes je město sídlem velkých podniků jako je Siemens, AEG nebo Grundig a od roku 1950 se zde každý rok koná veletrh hraček.

Turistické zajímavosti

I když historická pozice Norimberku jako sídla německého nacismu nahání spíše hrůzu, její podání v podobě Dokumentačního centra areálu říšských stranických sjezdů určitě stojí za návštěvu. Nachází se v pozůstatcích původního megalomanského projektu pro konání stranických srazů nacistů (měl se rozkládat na neuvěřitelných 11 kilometrech čtverečních), ze kterého v roce 2001 zůstala pouze nedokončená Kongresová hala až nápadně připomínající římské Koloseum. Expozice nazvaná Okouzlení a násilí ukazuje například nákresy komplexu tak, jak měl vypadat po dokončení, prohlédnout si můžete také dobový stranický tisk a nástroje nacistické propagandy. Zanechme již ale nacistického odkazu.

Skutečným turistickým lákadlem je Císařský hrad z roku 1050, který byl sídlem většiny císařů Svaté říše římské. Podle pověsti zde podobně jako Horymír na Šemíkovi přeskočil hradní zeď rytíř Eppelin von Gailingen a na zdi zanechal otisk podkovy.

Podobně malebné je také Radniční náměstí s Krásnou kašnou ze 14. století a kostelem Panny Marie v pozdně gotickém stylu z 15. století. Poznáte jej podle dvou měděných kopulí na 99 metrů vysokých věžích. Mezi nejvýznamnější církevní památky města patří kostel sv. Sebalda z roku 1230 a kostel sv. Vavřince z roku 1243. Dům slavného norimberského rodáka, malíře Albrechta Dürera, je zařízen přesně tak, jak v něm v 16. století žil sám umělec. V druhém patře domu se nachází tiskařská dílna, ve které je demonstrována výroba deskového obrazu.

Norimberská zoologická zahrada nabízí k prohlídce v Česku dosud vzácnou lagunu s delfíny.

Počasí

Norimberk je vzdálen 150 km od hranic s Českou republikou a 300 km od hlavního města Prahy. Předpovědi počasí pro Norimberk bude stejná i pro Česko. Město stojí za návštěvu zejména v létě nebo pak v zimě, kdy jsou pořádány norimberské vánoční trhy, největší ve střední Evropě.  

 

Právě se děje

Další zprávy