Moravská Třebová

24. 6. 2015 19:38
Moravská Třebová je město v okrese Svitavy v Pardubickém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: palickap

Moravská Třebová leží na pomezí Čech a Moravy. Region Moravskotřebovska a Jevíčka je tvořen tzv. Malou Hanou s centrem v Jevíčku a Hřebečskem s centrem v Moravské Třebové.

Historie:

Moravská Třebová byla založena ve 13. století Borešem z Rýzmburka. Město vzniklo v průběhu německé kolonizace lesnatého území na hranicích Čech a Moravy.

Základní údaje

Rozloha: 42,21 km²

Počet obyvatel: 10 351

Kraj: Pardubický

Okres: Svitavy

Starosta: Miloš Izák

PSČ: 571 01

Období největšího rozkvětu zažilo panství na přelomu 15. a 16. století za vlády Ladislava z Boskovic. Roku 1509 zachvátil Moravskou Třebovou ničivý požár. Téměř celé město lehlo popelem, a tak muselo být opětovně vystaveno. Přestavby se dočkal také třebovský hrad, ze kterého Ladislav z Boskovic nechal udělat honosný zámek. Nedlouho poté došlo k dalšímu požáru, po kterém již město získalo svůj renesanční ráz. Na konci 16 století za vlády Ladislava Velena ze Žerotína nabyla Moravská Třebová velkého významu a stala se centrem humanistické vzdělanosti. Začalo se jí proto přezdívat "Atény Moravy". Z této doby se dochovala i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492. Majitel panství se však v letech 1618 až 1620 zúčastnil českého stavovského povstání, za což byl potrestán konfiskací majetku. Moravskou Třebovou pak získal rod Lichtenštejnů, za jejichž vlády význam města postupně upadal.

V hospodářském životě Moravské Třebové vždy dominovala textilní výroba a s ní související pěstování lnu. Domáckého tkalcovství využívaly textilní továrny ještě ve 20. století. Největšími průmyslovými podniky byly tkalcovny, barvírny, úpravny a tiskárny lněného, bavlněného a hedvábného zboží. Nedalekým Svitavám se však Moravská Třebová v textilní výrobě nevyrovnala, a to především kvůli opožděné výstavbě želenice, které se město dočkalo až roku 1889.

Moravská Třebová patřila mezi města s významnou německou menšinou. Po vzniku Československa a především během hospodářské krize zde začal sílit německý nacionalismus. Po podepsání mnichovské dohody byla Moravská Třebová připojena k nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu Němců a do města přišli noví obyvatelé.

Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací a v posledních letech se jí daří lákat stále víc nových návštěvníků.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lehotsky

Hlavní turistickou atrakcí Moravské Třebové je zámek, který prošel nákladnou rekonstrukcí a dnes návštěvníkům nabízí řadu expozic, například "Poklady Moravské Třebové" nebo "Život na venkově". V zámku je také mučírna a expozice věnovaná alchymii v raném novověku. Mezi další památky a zajímavosti patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, Loretánská kaple, kostel sv. Josefa na Křížovém vrchu, kaple křížové cesty ke Kalvárii, zbytky středověkých hradeb, měšťanské domy a radnice. V okolí města se nachází řada turistických a cyklistických tras.

Řada kulturních akcí, ať už se jedná o výstavy, divadlo nebo hudbu, se odehrává v prostorách zámku. Místní specialitou je Fotofestival Moravská Třebová, který si klade za cíl představit současnou uměleckou tvorbu a jehož součástí je série přednášek a besed pro veřejnost.

Instituce v Moravské Třebové:

Městský úřad Moravská Třebová tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Moravská Třebová patří do obvodu Okresního soudu ve Svitavách. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Moravské Třebové se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Pardubický kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Moravské Třebové kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy