Litovel

9. 7. 2015 23:16
Litovel je město v okrese Olomouc v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Radek Bartoš

Litovel leží Hornomoravském úvalu na kraji Mohelnické brázdy. Městem protéká řeka Morava.

Historie:

Litovel byla založena v polovině 13. století na významné obchodní cestě mezi Prahou a Olomoucí. Jejím zakladatelem byl král Přemysl Otakar II.

Základní údaje

Rozloha: 46,39 km²

Počet obyvatel: 9 924

Kraj: Olomoucký

Okres: Olomouc

Starosta: Zdeněk Potužák (STAN)

PSČ: 78401

Královské město se úspěšně rozvíjelo a získalo řadu privilegií. Za vlády Jana Lucemburského byly vystaveny městské hradby a roku 1346 vstoupila Litovel do obranného trojspolku s Uničovem a Olomoucí. Během husitských válek ohrožená Litovel požádala zemský sněm o ochranu a dostala se pod správu Vlašimů sídlících na nedalekém Úsově. V 16. století je vystřídal rod Boskoviců, který si Litovel zapsal do zemských desek jako svůj majetek. Litovel tak ztratila postavení královského města a dostala se do rukou šlechtických rodů. Za vlády Boskoviců město nadále vzkvétalo, úpadek přišel až v 17. století, kdy Litovel přešla do rukou Lichtenštejnů. V rámci jejich rozsáhlého majetku si město nedokázalo udržet svůj význam. Úpadek dovršila třicetiletá válka (1618 až 1648), v jejímž závěru byla Litovel vydrancována Švédy. Tuto historickou událost dodnes připomíná památník z roku 1652 se dvěma zazděnými dělovými koulemi.

V 19. století se v převážně německé Litovli začali prosazovat Češi. Roku 1899 dokonce vyhráli obecní volby, a tak se vedle německé Olomouce a Uničova stala Litovel významným střediskem nejen českého průmyslu a obchodu, ale také školství a kultury. V roce 1893 byl založen Pivovar Litovel. Dvacáté století radikálně změnilo vzhled města. Rozvíjel se průmysl a zpočátku zde převažovaly zemědělské závody. Mnohé památky středověku, městské brány i cechovní domy ustoupily nové výstavbě, potravinářské závody doplnil zejména po druhé světové válce strojírenský průmysl. Litovel proslavila zejména výroba papírenských strojů a litovelské gramofony. Roku 1990 získala oblast lužních lesů kolem Litovle statut CHKO Litovelské Pomoraví.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lehotsky

Litovel se rozkládá na šesti ramenech řeky Moravy a díky tomu si poklidné středověké městečko vysloužilo přezdívku "Hanácké Benátky". Jednu z nejvzácnějších litovelských památek představuje Svatojánský most, který je třetím nejstarším mostem v České republice a nejstarším mostem na Moravě. Unikátem Litovle je mlýnský náhon zvaný Nečíz, který protéká přímo pod náměstím v centru města. Dá se k němu sejít po schodech nacházejících se přímo před radnicí. Radniční věž nabízí krásnou vyhlídku na město a okolí. V Litovli se vedle měšťanských domů a církevních staveb dochovaly také úseky původních hradeb vystavených ve 14. století na příkaz krále Jana Lucemburského.

Mezi tradiční akce v Litovli patří festival Hanácké Benátky, který nabízí nejen hudbu, ale také projížďku na loďkách po Nečízi, výstavy nebo farmářské trhy. Jednou z největších akcí v regionu je Litovelský otvírák v Pivovaru Litovel. Akce představuje kombinaci kulturního programu a dne otevřených dveří v místním pivovaru.

Instituce v Litovli:

Městský úřad Litovel tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Litovel patří do obvodu Okresního soudu v Olomouci. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litovli se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkazy na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litovli kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i Dominik Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to dnes večer Česká televize. V domácí karanténě je proto arcibiskup Dominik Duka i další biskupové. Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy