Litovel

9. 7. 2015 23:16
Litovel je město v okrese Olomouc v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Radek Bartoš

Litovel leží Hornomoravském úvalu na kraji Mohelnické brázdy. Městem protéká řeka Morava.

Historie:

Litovel byla založena v polovině 13. století na významné obchodní cestě mezi Prahou a Olomoucí. Jejím zakladatelem byl král Přemysl Otakar II.

Základní údaje

Rozloha: 46,39 km²

Počet obyvatel: 9 924

Kraj: Olomoucký

Okres: Olomouc

Starosta: Zdeněk Potužák (STAN)

PSČ: 78401

Královské město se úspěšně rozvíjelo a získalo řadu privilegií. Za vlády Jana Lucemburského byly vystaveny městské hradby a roku 1346 vstoupila Litovel do obranného trojspolku s Uničovem a Olomoucí. Během husitských válek ohrožená Litovel požádala zemský sněm o ochranu a dostala se pod správu Vlašimů sídlících na nedalekém Úsově. V 16. století je vystřídal rod Boskoviců, který si Litovel zapsal do zemských desek jako svůj majetek. Litovel tak ztratila postavení královského města a dostala se do rukou šlechtických rodů. Za vlády Boskoviců město nadále vzkvétalo, úpadek přišel až v 17. století, kdy Litovel přešla do rukou Lichtenštejnů. V rámci jejich rozsáhlého majetku si město nedokázalo udržet svůj význam. Úpadek dovršila třicetiletá válka (1618 až 1648), v jejímž závěru byla Litovel vydrancována Švédy. Tuto historickou událost dodnes připomíná památník z roku 1652 se dvěma zazděnými dělovými koulemi.

V 19. století se v převážně německé Litovli začali prosazovat Češi. Roku 1899 dokonce vyhráli obecní volby, a tak se vedle německé Olomouce a Uničova stala Litovel významným střediskem nejen českého průmyslu a obchodu, ale také školství a kultury. V roce 1893 byl založen Pivovar Litovel. Dvacáté století radikálně změnilo vzhled města. Rozvíjel se průmysl a zpočátku zde převažovaly zemědělské závody. Mnohé památky středověku, městské brány i cechovní domy ustoupily nové výstavbě, potravinářské závody doplnil zejména po druhé světové válce strojírenský průmysl. Litovel proslavila zejména výroba papírenských strojů a litovelské gramofony. Roku 1990 získala oblast lužních lesů kolem Litovle statut CHKO Litovelské Pomoraví.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lehotsky

Litovel se rozkládá na šesti ramenech řeky Moravy a díky tomu si poklidné středověké městečko vysloužilo přezdívku "Hanácké Benátky". Jednu z nejvzácnějších litovelských památek představuje Svatojánský most, který je třetím nejstarším mostem v České republice a nejstarším mostem na Moravě. Unikátem Litovle je mlýnský náhon zvaný Nečíz, který protéká přímo pod náměstím v centru města. Dá se k němu sejít po schodech nacházejících se přímo před radnicí. Radniční věž nabízí krásnou vyhlídku na město a okolí. V Litovli se vedle měšťanských domů a církevních staveb dochovaly také úseky původních hradeb vystavených ve 14. století na příkaz krále Jana Lucemburského.

Mezi tradiční akce v Litovli patří festival Hanácké Benátky, který nabízí nejen hudbu, ale také projížďku na loďkách po Nečízi, výstavy nebo farmářské trhy. Jednou z největších akcí v regionu je Litovelský otvírák v Pivovaru Litovel. Akce představuje kombinaci kulturního programu a dne otevřených dveří v místním pivovaru.

Instituce v Litovli:

Městský úřad Litovel tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Litovel patří do obvodu Okresního soudu v Olomouci. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litovli se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkazy na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litovli kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy