Lanškroun

24. 6. 2015 19:49
Lanškroun je město v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lehotsky

Lanškroun leží na východě Čech v podhůří Orlických hor. Město se nachází v údolí řeky Moravské Sázavy.

Historie:

Lanškroun byl založen ve 2. polovině 13. století v souvislosti s královskou kolonizační činností jako hlavní ekonomické centrum panství.

Základní údaje

Rozloha: 20,64 km²

Počet obyvatel: 10 083

Kraj: Pardubický

Okres: Ústí nad Orlicí

Starosta: Radim Vetchý

PSČ: 563 01

První dochovaná písemná zmínka o Lanškrouně pochází z roku 1285, kdy jej od českého krále Václava II. převzal Záviš z Falkenštějna. Od roku 1304 byl Lanškroun součástí majetku Zbraslavského kláštěra, později litomyšlského biskupství (1358). Litomyšlský biskup Petr Jelito založil na konci 14. století v Lanškrouně augustiniánský klášter. Po husitských válkách v 15. století získali Lanškroun Kostkové z Postupic. Od roku 1507 městu vládli Pernštejnové s výjimkou třinácti let, kdy město spravovali páni z Boskovic. Za vlády pánů z Postupic a poté Pernštejnů získal Lanškroun řadu významných privilegií. Dalšími vlastníky města byli Hrzánové z Harasova a po bitvě na Bílé hoře přešel Lanškroun do rukou Lichtenštejnů.

V době třicetileté války (1618 až 1648) bylo město poničeno švédskými a císařskými vojsky. Po ní do Lanškrouna přicházeli němečtí osadníci, kteří zde prosadili německou správu. Postupem času docházelo k hospodářskému a kulturnímu rozvoji města. Na přelomu 17. a 18. století byla dokončena stavba knížecího pivovaru a ve druhé polovině 19. století vznikla řada významných podniků, jejichž rozvoj je spojen především s výstavbou železnice, která byla dokončena roku 1885.

Postupem času došlo ve městě k vzestupu německého nacionalismu. Lanškrounští Němci odmítli uznat nové vzniklou Československou republiku. Byla zde vytvořena německá národní rada, která se hlásila k provincii Deutsch-böhmen. Teprve po zásahu vojenského oddílu z Vysokého Mýta v listopadu 1918 byl Lanškroun donucen uznat svrchovanost nového státu. Po Mnichovu 1938 byl Lanškroun připojen k nacistickému Německu. Období odtržení Lanškrouna od Československa skončilo 9. května 1945, kdy město obsadily oddíly Rudé armády. Poválečný odsun Němců z Lanškrouna byl dokončen 31. 10. 1946.

Po roce 1945 se Lanškroun vyvíjel jako okresní správní město. Při reorganizaci územního uspořádání roku 1960 byl okres v Lanškrouně zrušen a Lanškrounsko se připojilo k okresu Ústí nad Orlicí. Roku 2002 se Lanškroun stal pověřenou obcí s rozšířrnou působností.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Miroslava Zajícová

Nejvýznamnější památkou Lanškrouna je zámek, kde v současnosti sídlí Městské muzeum se stálými expozicemi a galerií. Budova původně založena jako augustiniánský klášter, který byl v 15. století přestaven na zámek. V centru města se nachází renesanční radnice, morový sloup a několik kostelů. K procházkám láká přírodní park Lanškrounské rybníky s naučnou stezkou a možností letního koupání. Z města je také možné podniknout výlety do nedalekých orlických hor.

První červnová neděle v Lanškrouně tradičně patří festivalu dechových hudeb s názvem Pravečkův Lanškroun.

Instituce v Lanškrouně:

Městský úřad Lanškroun tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Lanškroun patří do obvodu Okresního soudu v Ústí nad Orlicí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Lanškrouně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy