Kopřivnice

15. 9. 2014 14:34
Kopřivnice je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Kopřivnice leží na potoce Kopřivnička mezi Novým Jičínem a Ostravou. Město je známé především jako sídlo automobilky Tatra.

Historie:

První písemná zmínka o kopřivnickém hradu Schauenstein (lidvě Šostýn) pochází z roku 1347.

Základní údaje

Rozloha: 27,48  km²

Počet obyvatel: 22 597

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Josef Jalůvka

PSČ: 742 21 až 742 74

Osada Kopřivnice spolu s hradem však vznikly nejsíš již na konci 13. století. Šostýn náležel olomouckému biskupství, které jej často udělovalo v léno světským feudálům. Hrad byl roku 1404 obléhán polským vojskem a brzy po roce 1420 byl dobyt biskupským vojskem, které vypálený a pobořený hrad předalo zákonnému majiteli. Další útrapy zažila Kopřivnice během třicetileté války (1618 až 1648), kdy do města vpadlo dánské a švédské vojsko. Strakonice však i poté sužovaly živelné pohromy, neúroda, epidemie, drahota a hlad.

Zlom v historii města představoval rok 1812, kdy byla založena továrna na kameninu a hliněné zboží, která svými výrobky získala věhlas v celé Rakousko-Uherské monarchii. Ve městě se dále vyrábely kočáry a bryčky, později i železniční vagóny a automobily. Kopřivnice se dokonce zapsala do dějim automobilismu, jelikož zde byl v roce 1897 vyroben Präsident, první automobil ve střední Evropě. O rok později vyjel z bran kopřivnické továrny první nákladní automobil. Rozvoj Kopřivnice díky této bouřlivé industrializaci dosáhl svého vrcholu.

Díky nárůstu příchodu dělnictva do města došlo v Kopřivnici k výstavbě obytných domů. Kopřivnice ztratila svůj vesnický charakter a oficiálně byla povýšena roku 1910 na městys. V roce 1919 byly ve Vysokých Tatrách prováděny jízdní zkoušky s vozy typu U vyrobenými v Kopřivnici. Místní horalé přirovnali tyto vozy k Tatrám a název se rychle uchytil. Již v březnu 1919 opustily závod první vozy s názvem Tatra. Automobilka získala věhlas po celém světě.

Dne 10. října 1938 byla Kopřivnice zabrána v rámci tzv. páté zóny nacistickým Německem. K osvobození došlo 6. května 1945 prožila Kopřivnice a roku 1948 byla povýšena na město. V roce 1967 byl Kopřivnici přidělen městský znak.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Tatra Kopřivnice
Tatra Kopřivnice | Foto: Ondřej Besperát

Mezi hlavní turistická kákadla patří zřícenina hradu Šostýn a Technické muzeum Tatra, které nabízí expozici osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby, dále podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Návštěvníci si mohou okolí města prohlédnout z rozhledny Bílá hora, která svým tvarem připomíná strukturu DNA, nebo se mohou zajet podívat do nedalekého Štramberka na věž Štramberská Trúba.

Kopřivnice také nabízí řadu kulturních akci. Mezi nejznámější patří festival alternativní hudby Moment nebo Kopřiva, což je přehlídka netradičních divadel, která se v ČR řadí mezi nejstarší divadelní festivaly.

Instituce v Kopřivnici:

Městský úřad Kopřivnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kopřivnice se nachází v obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Kopřivnici se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Kopřivnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy