Kopřivnice

15. 9. 2014 14:34
Kopřivnice je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Kopřivnice leží na potoce Kopřivnička mezi Novým Jičínem a Ostravou. Město je známé především jako sídlo automobilky Tatra.

Historie:

První písemná zmínka o kopřivnickém hradu Schauenstein (lidvě Šostýn) pochází z roku 1347.

Základní údaje

Rozloha: 27,48  km²

Počet obyvatel: 22 597

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Josef Jalůvka

PSČ: 742 21 až 742 74

Osada Kopřivnice spolu s hradem však vznikly nejsíš již na konci 13. století. Šostýn náležel olomouckému biskupství, které jej často udělovalo v léno světským feudálům. Hrad byl roku 1404 obléhán polským vojskem a brzy po roce 1420 byl dobyt biskupským vojskem, které vypálený a pobořený hrad předalo zákonnému majiteli. Další útrapy zažila Kopřivnice během třicetileté války (1618 až 1648), kdy do města vpadlo dánské a švédské vojsko. Strakonice však i poté sužovaly živelné pohromy, neúroda, epidemie, drahota a hlad.

Zlom v historii města představoval rok 1812, kdy byla založena továrna na kameninu a hliněné zboží, která svými výrobky získala věhlas v celé Rakousko-Uherské monarchii. Ve městě se dále vyrábely kočáry a bryčky, později i železniční vagóny a automobily. Kopřivnice se dokonce zapsala do dějim automobilismu, jelikož zde byl v roce 1897 vyroben Präsident, první automobil ve střední Evropě. O rok později vyjel z bran kopřivnické továrny první nákladní automobil. Rozvoj Kopřivnice díky této bouřlivé industrializaci dosáhl svého vrcholu.

Díky nárůstu příchodu dělnictva do města došlo v Kopřivnici k výstavbě obytných domů. Kopřivnice ztratila svůj vesnický charakter a oficiálně byla povýšena roku 1910 na městys. V roce 1919 byly ve Vysokých Tatrách prováděny jízdní zkoušky s vozy typu U vyrobenými v Kopřivnici. Místní horalé přirovnali tyto vozy k Tatrám a název se rychle uchytil. Již v březnu 1919 opustily závod první vozy s názvem Tatra. Automobilka získala věhlas po celém světě.

Dne 10. října 1938 byla Kopřivnice zabrána v rámci tzv. páté zóny nacistickým Německem. K osvobození došlo 6. května 1945 prožila Kopřivnice a roku 1948 byla povýšena na město. V roce 1967 byl Kopřivnici přidělen městský znak.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Tatra Kopřivnice
Tatra Kopřivnice | Foto: Ondřej Besperát

Mezi hlavní turistická kákadla patří zřícenina hradu Šostýn a Technické muzeum Tatra, které nabízí expozici osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby, dále podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Návštěvníci si mohou okolí města prohlédnout z rozhledny Bílá hora, která svým tvarem připomíná strukturu DNA, nebo se mohou zajet podívat do nedalekého Štramberka na věž Štramberská Trúba.

Kopřivnice také nabízí řadu kulturních akci. Mezi nejznámější patří festival alternativní hudby Moment nebo Kopřiva, což je přehlídka netradičních divadel, která se v ČR řadí mezi nejstarší divadelní festivaly.

Instituce v Kopřivnici:

Městský úřad Kopřivnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kopřivnice se nachází v obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Kopřivnici se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Kopřivnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy