Kopřivnice

15. 9. 2014 14:34
Kopřivnice je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Kopřivnice leží na potoce Kopřivnička mezi Novým Jičínem a Ostravou. Město je známé především jako sídlo automobilky Tatra.

Historie:

První písemná zmínka o kopřivnickém hradu Schauenstein (lidvě Šostýn) pochází z roku 1347.

Základní údaje

Rozloha: 27,48  km²

Počet obyvatel: 22 597

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Josef Jalůvka

PSČ: 742 21 až 742 74

Osada Kopřivnice spolu s hradem však vznikly nejsíš již na konci 13. století. Šostýn náležel olomouckému biskupství, které jej často udělovalo v léno světským feudálům. Hrad byl roku 1404 obléhán polským vojskem a brzy po roce 1420 byl dobyt biskupským vojskem, které vypálený a pobořený hrad předalo zákonnému majiteli. Další útrapy zažila Kopřivnice během třicetileté války (1618 až 1648), kdy do města vpadlo dánské a švédské vojsko. Strakonice však i poté sužovaly živelné pohromy, neúroda, epidemie, drahota a hlad.

Zlom v historii města představoval rok 1812, kdy byla založena továrna na kameninu a hliněné zboží, která svými výrobky získala věhlas v celé Rakousko-Uherské monarchii. Ve městě se dále vyrábely kočáry a bryčky, později i železniční vagóny a automobily. Kopřivnice se dokonce zapsala do dějim automobilismu, jelikož zde byl v roce 1897 vyroben Präsident, první automobil ve střední Evropě. O rok později vyjel z bran kopřivnické továrny první nákladní automobil. Rozvoj Kopřivnice díky této bouřlivé industrializaci dosáhl svého vrcholu.

Díky nárůstu příchodu dělnictva do města došlo v Kopřivnici k výstavbě obytných domů. Kopřivnice ztratila svůj vesnický charakter a oficiálně byla povýšena roku 1910 na městys. V roce 1919 byly ve Vysokých Tatrách prováděny jízdní zkoušky s vozy typu U vyrobenými v Kopřivnici. Místní horalé přirovnali tyto vozy k Tatrám a název se rychle uchytil. Již v březnu 1919 opustily závod první vozy s názvem Tatra. Automobilka získala věhlas po celém světě.

Dne 10. října 1938 byla Kopřivnice zabrána v rámci tzv. páté zóny nacistickým Německem. K osvobození došlo 6. května 1945 prožila Kopřivnice a roku 1948 byla povýšena na město. V roce 1967 byl Kopřivnici přidělen městský znak.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Tatra Kopřivnice
Tatra Kopřivnice | Foto: Ondřej Besperát

Mezi hlavní turistická kákadla patří zřícenina hradu Šostýn a Technické muzeum Tatra, které nabízí expozici osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby, dále podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Návštěvníci si mohou okolí města prohlédnout z rozhledny Bílá hora, která svým tvarem připomíná strukturu DNA, nebo se mohou zajet podívat do nedalekého Štramberka na věž Štramberská Trúba.

Kopřivnice také nabízí řadu kulturních akci. Mezi nejznámější patří festival alternativní hudby Moment nebo Kopřiva, což je přehlídka netradičních divadel, která se v ČR řadí mezi nejstarší divadelní festivaly.

Instituce v Kopřivnici:

Městský úřad Kopřivnice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kopřivnice se nachází v obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Kopřivnici se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Kopřivnici kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy