Klatovy

15. 9. 2014 15:16
Klatovy jsou okresním městem Plzeňského kraje.
Foto: www.czechtourism.cz

Klatovy leží v západních Čechách v Pošumaví. Město je někdy nazývané „brána Šumavy“. Klatovami protéká Drnový potok, který se za městem vlévá do řeky Úhlavy.

Historie:

Královské město Klatovy založil kolem roku 1260 Přemysl Otakar II. Klatovy měly výhodnou polohu v blízkosti západní hranice země, kudy procházela obchodní cesta z Čech do Bavorska.

Základní údaje

Rozloha: 80,67 km²

Počet obyvatel: 22 367

Kraj: Plzeňský

Okres: Klatovy

Starosta: Rudolf Salvetr

PSČ: 339 01


Převážná část obyvatel Klatov byla zpočátku německého původu. Za vlády krále Václava II. zde byly raženy mince (zvané brakteáty). Králové Jan Lucemburský a Karel IV. udělili městu mnoho dalších výsad. V 15. století již v Klatovech převažovali Češi, a tak se město v období husitských válek připojilo na stranu husitů. V průběhu 16. století Klatovy zažily nebývalý rozkvět a patřily mezi nevýznamnější a nejbohatší města Českých zemí.

Zlom nastal až po bitvě na Bílé hoře roku 1620. Tehdy docházelo ke konfiskaci majetku a pokatoličtění města. Klatovům se během třicetileté války (1618 až 1648) nevyhnuly ani vpády cizích vojsk. Další období rozmachu nastalo až ve druhé polovině 17. století díky založení jezuitské koleje. Od roku 1685 jsou Klatovy díky obrazu Panny Marie Klatovské slavným poutním místem. V letech 1751 až 1849 byly Klatovy krajským městem.

V první polovině 19. století se v Klatovech začaly zakládat manufaktury plátenické a přádelnické výroby, které položily základ budocí průmyslové textilní výrobě. Tradiční průmyslová odvětví (průmysl textilní, kožedělný, dřevařský, strojírenský a potravinářský) se udržela ve městě i ve 20. století.

Na konci druhé světové války byla část Klatov zničena bombardováním. Město 5. května 1945 osvobodila americká armáda. Po nástupu komunistů k moci došlo k masivní výstavbě nových průmyslových závodů i obytných celků. Tvář města změnila hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 se pozornost obrátila k městským památkám a od té doby dochází k jejich rekonstrukci. Některé tradiční průmyslové závody sice v průběhu let postupně zanikly (například Škoda Klatovy), ale jiná odvětví a podniky zase do města nově přicházejí.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické jádro Klatov bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Koníček
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Koníček | Foto: Externí

Domiantu města představuje Černá věž a budova radnice, obě stavby pocházejí ze 16. století. Vedle nich na náměstí v centru Klatov stojí barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Pod kostelem se nacházejí klatovské katakomby, podzemní prostory určené k pohřbívání jezuitů i osob, které nebyly členy řádu. Další významnou církevní stavbou je kostel Narození Panny Marie s poutním obrazem Panny Marie Klatovské.

Město návštěvníkům vedle řady zajímavých památek nabízí také kulturní vyžití. V Klatovech se od roku 1993 každoročně koná Mezinárodní folklorní festival, na který se sjíždí folklorní soubory z mnoha zemí. Festival je spojen s klatovskou poutí, která je nejen kulturní, ale také církevní akcí, kdy městem prochází průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Instituce v Klatovech:

Městský úřad Klatovy tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Klatovech se nachází v Dukelské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Klatovech se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Plzeňský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Klatovech kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy