Klatovy

15. 9. 2014 15:16
Klatovy jsou okresním městem Plzeňského kraje.
Foto: www.czechtourism.cz

Klatovy leží v západních Čechách v Pošumaví. Město je někdy nazývané „brána Šumavy“. Klatovami protéká Drnový potok, který se za městem vlévá do řeky Úhlavy.

Historie:

Královské město Klatovy založil kolem roku 1260 Přemysl Otakar II. Klatovy měly výhodnou polohu v blízkosti západní hranice země, kudy procházela obchodní cesta z Čech do Bavorska.

Základní údaje

Rozloha: 80,67 km²

Počet obyvatel: 22 367

Kraj: Plzeňský

Okres: Klatovy

Starosta: Rudolf Salvetr

PSČ: 339 01


Převážná část obyvatel Klatov byla zpočátku německého původu. Za vlády krále Václava II. zde byly raženy mince (zvané brakteáty). Králové Jan Lucemburský a Karel IV. udělili městu mnoho dalších výsad. V 15. století již v Klatovech převažovali Češi, a tak se město v období husitských válek připojilo na stranu husitů. V průběhu 16. století Klatovy zažily nebývalý rozkvět a patřily mezi nevýznamnější a nejbohatší města Českých zemí.

Zlom nastal až po bitvě na Bílé hoře roku 1620. Tehdy docházelo ke konfiskaci majetku a pokatoličtění města. Klatovům se během třicetileté války (1618 až 1648) nevyhnuly ani vpády cizích vojsk. Další období rozmachu nastalo až ve druhé polovině 17. století díky založení jezuitské koleje. Od roku 1685 jsou Klatovy díky obrazu Panny Marie Klatovské slavným poutním místem. V letech 1751 až 1849 byly Klatovy krajským městem.

V první polovině 19. století se v Klatovech začaly zakládat manufaktury plátenické a přádelnické výroby, které položily základ budocí průmyslové textilní výrobě. Tradiční průmyslová odvětví (průmysl textilní, kožedělný, dřevařský, strojírenský a potravinářský) se udržela ve městě i ve 20. století.

Na konci druhé světové války byla část Klatov zničena bombardováním. Město 5. května 1945 osvobodila americká armáda. Po nástupu komunistů k moci došlo k masivní výstavbě nových průmyslových závodů i obytných celků. Tvář města změnila hlavně panelová sídliště. Po roce 1989 se pozornost obrátila k městským památkám a od té doby dochází k jejich rekonstrukci. Některé tradiční průmyslové závody sice v průběhu let postupně zanikly (například Škoda Klatovy), ale jiná odvětví a podniky zase do města nově přicházejí.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické jádro Klatov bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Koníček
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Koníček | Foto: Externí

Domiantu města představuje Černá věž a budova radnice, obě stavby pocházejí ze 16. století. Vedle nich na náměstí v centru Klatov stojí barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Pod kostelem se nacházejí klatovské katakomby, podzemní prostory určené k pohřbívání jezuitů i osob, které nebyly členy řádu. Další významnou církevní stavbou je kostel Narození Panny Marie s poutním obrazem Panny Marie Klatovské.

Město návštěvníkům vedle řady zajímavých památek nabízí také kulturní vyžití. V Klatovech se od roku 1993 každoročně koná Mezinárodní folklorní festival, na který se sjíždí folklorní soubory z mnoha zemí. Festival je spojen s klatovskou poutí, která je nejen kulturní, ale také církevní akcí, kdy městem prochází průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Instituce v Klatovech:

Městský úřad Klatovy tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Klatovech se nachází v Dukelské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Klatovech se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Plzeňský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Klatovech kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy