Humpolec se nachází nedaleko Jihlavy. Město leží přibližně v polovině cesty po dálnici D1 mezi Brnem a Prahou.
Historie:
Humpolec vznikl jako strážné místo uprostřed pohraničních hvozdů, kterými vedla důležitá stezka z Prahy na Moravu.
Základní údaje
Rozloha: 51,49 km²
Počet obyvatel: 10 860
Kraj: Vysočina
Okres: Pelhřimov
Starosta: Jiří Kučera (ODS)
PSČ: 394 51 až 396 01
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1178, kdy ji král Přemysl daroval Soběslavovi II. Ve středověku se vystřídala řada majitelů panství, mezi které patřil řád německých rytířů, želivský klášter nebo křižovníci s červenou hvězdou. Významnými vládnoucími šlechtickými rody byli například páni z Lipé, páni z Dubé nebo Trčkové z Lípy, za jejichž vlády došlo k rozvoji rybníkářství a pivovarnictví. V době husitských válek se Humpolec přidal na stranu kališníků a město se následně stalo obětí válečných tažení krále Zikmunda Lucemburského.
Město postihl další úpadek po třicetileté válce (1618 až 1648). Lepší časy nastaly až na konci 18. století za vlády pánů z Neffzernu, kteří se zasloužili o zavedení pěstování brambor na Humpolecku. Brambory jsou dodnes jednou z nejvýznamnějších plodin tohoto málo úrodného kraje. Za vlády posledního majitele hraběte Wolkenstein-Troszburga byl Humpolec roku 1807 prohlášen svobodným městem "na věčné časy".
Z historie hospodářství Humpolce nelze nezmínit, že mezi tradiční odvětví patřila těžba stříbra a od 15. století soukenická výroba. Zdejší heslo "500 let oblékáme svět" není jen reklamní slogan, ale kus historie a slávy Humpolce. V 19. století mělo město již natolik rozvinutou soukenickou výrobu, že zaměstnávala na 2 000 lidí a městu se začalo říkat "Český Manchester". Soukeník Emerich Dítě tenkrát vytvořil světový rekord, který přispěl k propagaci města. Za pouhých sedm hodin dokázal zhotovit látku na lovecký oblek pro císaře Františka Josefa I. Vše sám od střiže ovcí až po utkání. Za další tři hodiny byl oblek ušit a dodán do Vídně. Není divu, že právě na jeho továrně se také rozsvítila první elektrická světla na Vysočině.
Turistické zajímavosti a kulturní akce:
Humpolec se proslavil především díky filmu "Marečku, podejte mi pero!", kde zazněla legendární hláška "Hliník se odstěhoval do Humpolce!" Dnes se ve městě nachází recesistické muzeum Hliníkárium a pamětní deska věnovaná Hliníkovi. Jejího odhalení se v roce 2002 zúčastnili i autoři filmu Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Samotný akt odhalení provedl osobně pan Zdeněk Srstka, který si na chvíli opět zahrál na Mužíka, mistra z lakovny, a s výkřikem "Hliník se odstěhoval do Humpolce!" provedl odhalení desky. Ve městě se nachází také řada církevních staveb, jako je například farní kostel svatého Mikuláše se zvonicí, evangelický kostel, hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckéh nebo toleranční kostel. Místní židovskou komunitu připomíná synagoga a židovský hřbitov.
Mezi kulturní akce v Humpolci patří hudební festival Bernardfest, folkový festival Folkaliště nebo festival loutkových divadel Humpolecká marioneta.
Instituce v Humpolci:
Městský úřad Humpolec tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Humpolec patří do obvodu Okresního soudu v Pelhřimově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
V Humpolci se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.
Úřad práce České republiky má v Humpolci kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.