Hlučín

10. 2. 2015 13:20
Hlučín je město v okrese Opava v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lenka Bojdová

Hlučín je centrem historického území Hlučínska, které tvoří část Českého Slezska.

Historie:

Hlučín byl založen králem Přemyslem Otakarem II. v polovině 13. století. Ležel na křižovatce obchodní cesty z Opavy do Moravské Ostravy se spojnicí z Bílovecka do Ratiboře.

Základní údaje

Rozloha: 21,13 km²

Počet obyvatel: 14 042

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Opava

Starosta: Pavel Paschek (Občané pro Hlučín)

PSČ: 748 01

Od roku 1303 náležel Hlučín k hradu Landek a držela ho knížata opavská. Do soukromého vlastnictví přešlo město až v roce 1473, kdy jej koupili páni z Poděbrad a Kunštátu. V roce 1475 si Hlučínsko podrobil uherský král Matyáš Korvín, který bojoval proti Jiřímu z Poděbrad. Roku 1492 byl Hlučín z rozhodnutí krále Vladislava Jagelonského přidělen ke knížectví těšínskému. Hlučínský zámek byl postaven v pozdně gotickém slohu na základech staré gotické tvrze. Je zachován pozdně gotický portál s letopočtem 1525.

Roku 1742 byl Hlučín a celé panství postoupeno Prusku. Mírovou smlouvou, která ukončila slezskou válku mezi habsburskou monarchií a Pruskem, získal pruský král Fridrich II. polovinu knížectví opavského, dnešní Hlučínsko. Po téměř dvě století byl Hlučín vystaven silné germanizaci, která ještě zesílila po sjednocení Německa v roce 1871. Hospodářsky Hlučínsko připojením k Prusku spíše utrpělo, jelikož se ocitlo na periferii Pruského Slezska. Tradiční obchodní cesta, která vedla přes Opavu a Hlučín až do Krakova, byla přeložena na druhý břeh řeky Opavy. Místním obyvatelům se dodnes říká Moravci nebo Prajzové.

Versailleskou mírovou smlouvou bylo Hlučínsko roku 1920 připojeno k Československu. Na základě mnichovské dohody získalo oblast nacistické Německo. Hlučínsko však nepatřilo do Sudet jako většina pohraničí, ale bylo připojeno přímo k německé říši. To ovšem pro místní obyvatele znamenalo také automaticky nabyté německé občanství a povinnost narukovat k wehrmachtu. Ve válce zahynul nemalý počet místních mužů.

Po válce vznikla tzv. hlučínská otázka - určování národností a státní příslušnosti u značné části hlučínského obyvatelstva po roce 1945, na čemž závisela konfiskace majetku a odsun Němců. Tento problém se řešil ještě počátkem 50. let a celkově bylo z této oblasti odsunuto kolem 4 tisíc osob.

Hlučínsko i jeho centrum Hlučín dodnes patří mezi zajímavá místa. Někteří zdejší obyvatelé o sobě říkají, že se necítí ani jako Češi, ani jako Němci. Vyskytuje se zde nejvyšší počet lidí v České republice, kteří mají české i německé občanství.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lenka Bojdová

Historické jádro Hlučína je městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek a s ním sousedící kostel svatého Jana Křtitele, dále pak dochovaná část historického opevnění města nebo evangelický kostel z 60. let 19. století postavený v historizujícím stylu. Milovníci moderní architektury si mohou zvenčí prohlédnout Kremerovu vilu, obytný dům postavený ve stylu tzv. individualistické moderny a navržený známým architektem Lubomírem Šlapetou. Avšak největší zážitek, který může město nabídnout, je zhlédnutí Areálu vojenského opevnění v městské části Darkovičky, jenž byl součástí fortifikačního systému Československa, který vznikal v letech 1935–1938. Areál dnes slouží jako vojensko-technické muzeum.

Mezi tradiční kulturní akce Hlučína patří Svatováclavský hudební festival nebo Štěrkovna Open Music.

Instituce v Hlučíně:

Městský úřad Hlučín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Hlučín patří do obvodu Okresního soudu v Opavě. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hlučíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Hlučíně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy