Hlinsko

24. 6. 2015 20:36
Hlinsko je město v okrese Chrudim v Pardubickém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Ben Skála, Benfoto

Hlinsko leží v povodí řeky Chrudimky na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí - Žďárské vrchy a Železné hory.

Historie:

Název Hlinsko je odvozen od slova hlína, jelikož na místě dnešního města existovala od 11. století hrnčířská osada. První historická zmínka o Hlinsku pochází ze 14. století.

Základní údaje

Rozloha: 24,27 km²

Počet obyvatel: 9 895

Kraj: Pardubický

Okres: Chrudim

Starosta: Miroslav Krčil

Od této doby patřilo Hlinsko pod panství Rychmburk. Na městečko bylo povýšeno zřejmě za vlády Václava IV. Městem procházela významná kupecká stezka, která byla zakreslena v Klaudiánově mapě z roku 1518. V 18. století přešlo rychmburské panství do rukou Kinských. Hlinsko a okolí v této době postihl hlad a mor. Velké změny a rozkvět nastaly až v 19. století. Roku 1834 se Hlinsko stalo městem nezávislým na vrchnosti a o 16 let později byl v Hlinsku zřízen okres. S rozvojem průmyslu a řemesel souvisí stavba železnice, jejíž výstavba byla dokončena v roce 1871 a zahájil se provoz na trase mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem. V této době zaniká původně rozšířené hrnčířství, které nahradilo zpracování lnu. Ve 20. století se v Hlinsku rozvíjel textilní průmysl a zpracování kožešin.

Během první světové války zde fungoval vojenský lazaret. Občanům, kteří padli v bojích, byl postaven pomník v roce 1925. V období Protektorátu vznikaly v Hlinsku nové průmyslové podniky.

V novodobé historii bylo Hlinsko okresním městem v letech 1949-1960, ve městě se nacházel okresní soud, archiv, vojenská správa. Po roce 1960 město o výsadu okresu přišlo a bylo začleněno do okresu chrudimského. Od roku 2003 patří Hlinsko mezi obce s rozšířenou působností.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Ben Skála, Benfoto

Mezi významné památky Hlinska se řadí radnice z 18. století, Ježdíkův dům pokrytý malbami znázorňujícími výjevy z české a hlinecké historie, středověká tvrz, která je považována za nejstarší stavbu města, nebo barokní kostel Narození Panny Marie. Nedaleko kostela se dochoval ojedinělý soubor roubených domků, zvaný Betlém, který je od roku 1995 památkovou rezervací lidové architektury. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak lidé žili, jaké měli zvyky. Konají se zde i pravidelné výstavy.

Tradiční kulturní akcí Hlinska je Léto s Rychtářem, což je série koncertů, které se během léta konají v amfiteátru Rychtář, nebo festival Hlinecký folkový Špekáček.

Instituce v Hlinsku:

Městský úřad Hlinsko tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Hlinsko patří do obvodu Okresního soudu v Chrudimi. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hlinsku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Pardubický kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Hlinsku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy