Havířov

17. 5. 2014 22:01
Statutární město Moravskoslezského kraje má téměř 80 tisíc obyvatel. Havířov je největší město České republiky, které není okresní ani krajské.
Foto: Wiki Commons
Foto: Wiki Commons | Foto:

Havířov leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín.

Historie:

První zmínky o obcích na území Havířova pochází z konce 13. století. Samotný Havířov je však nejmladší město České republiky, které vzniklo v roce 1955 z okrajových částí katastrálních území okolních obcí na základě usnesení vlády ČSR a usnesení krajského národního výboru v Ostravě. Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit byty pro pracovníky dolů a hutí v období rozvoje průmyslu na Ostravsku po druhé světové válce.

Základní údaje

Rozloha: 32,07 km²

Počet obyvatel: 77 371

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

Primátor: Zdeněk Osmanczyk (ČSSD)

PSČ: 736 01

Charakter "socialistického města" a rychlost jeho výstavby ovlivnily i jeho zcela výjimečné postavení mezi českými městy. V Havířově je méně průmyslových závodů a podniků než v tradičních městech a škála výrobních odvětví také není příliš široká. Podoba města dosud odpovídá účelu, pro který byl založen, neboť stále značná část ekonomicky aktivních obyvatel vyjíždí za prací.

V současné době si v rámci ostravské sídelní aglomerace Havířov udržuje pověst města s nejkvalitnějším bydlením a ve srovnání s jinými městy regionu s dobrou kvalitou životního prostředí a rekreačním zázemím.

Zajímavosti a kulturní akce:

Jádro města, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu, bylo v roce 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Oblast Sorely je velice cenná svým nadčasovým urbanistickým řešením.

Foto: Kirk, Wikimedia Commons
Foto: Kirk, Wikimedia Commons | Foto:

Její součástí je Kulturní dům Petra Bezruče nebo kino Radost. Památník protifašistického odboje je významnou památkou, která připomíná tragickou událost ze 6. srpna 1944, kdy gestapo zavraždilo 36 obyvatel okolních obcí, z jejichž částí později vznikl Havířov. Z původních památek můžeme jmenovat empírový zámek s parkem, roubenou chalupu z 18. století a řadu historických kostelů.

V září se v Havířově každoročně konají Havířovské (dříve Hornické) slavnosti.

Od roku 1967 ve městě funguje kino Centrum Havířov.

Instituce v Havířově:

Okresní soud v Karviné má pobočku v Havířově, odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Havířov tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkaz na oficiální stránky.

V Havířově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Havířově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 1 hodinou

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy