Havířov

17. 5. 2014 22:01
Statutární město Moravskoslezského kraje má téměř 80 tisíc obyvatel. Havířov je největší město České republiky, které není okresní ani krajské.
Foto: Wiki Commons
Foto: Wiki Commons | Foto:

Havířov leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín.

Historie:

První zmínky o obcích na území Havířova pochází z konce 13. století. Samotný Havířov je však nejmladší město České republiky, které vzniklo v roce 1955 z okrajových částí katastrálních území okolních obcí na základě usnesení vlády ČSR a usnesení krajského národního výboru v Ostravě. Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit byty pro pracovníky dolů a hutí v období rozvoje průmyslu na Ostravsku po druhé světové válce.

Základní údaje

Rozloha: 32,07 km²

Počet obyvatel: 77 371

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

Primátor: Zdeněk Osmanczyk (ČSSD)

PSČ: 736 01

Charakter "socialistického města" a rychlost jeho výstavby ovlivnily i jeho zcela výjimečné postavení mezi českými městy. V Havířově je méně průmyslových závodů a podniků než v tradičních městech a škála výrobních odvětví také není příliš široká. Podoba města dosud odpovídá účelu, pro který byl založen, neboť stále značná část ekonomicky aktivních obyvatel vyjíždí za prací.

V současné době si v rámci ostravské sídelní aglomerace Havířov udržuje pověst města s nejkvalitnějším bydlením a ve srovnání s jinými městy regionu s dobrou kvalitou životního prostředí a rekreačním zázemím.

Zajímavosti a kulturní akce:

Jádro města, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu, bylo v roce 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Oblast Sorely je velice cenná svým nadčasovým urbanistickým řešením.

Foto: Kirk, Wikimedia Commons
Foto: Kirk, Wikimedia Commons | Foto:

Její součástí je Kulturní dům Petra Bezruče nebo kino Radost. Památník protifašistického odboje je významnou památkou, která připomíná tragickou událost ze 6. srpna 1944, kdy gestapo zavraždilo 36 obyvatel okolních obcí, z jejichž částí později vznikl Havířov. Z původních památek můžeme jmenovat empírový zámek s parkem, roubenou chalupu z 18. století a řadu historických kostelů.

V září se v Havířově každoročně konají Havířovské (dříve Hornické) slavnosti.

Od roku 1967 ve městě funguje kino Centrum Havířov.

Instituce v Havířově:

Okresní soud v Karviné má pobočku v Havířově, odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Havířov tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkaz na oficiální stránky.

V Havířově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Havířově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy