Glasgow

8. 4. 2015 16:10
Glasgow je největším skotským městem a dnes i v minulosti vždy bylo průmyslovým centrem, které táhlo ekonomiku celé země.
Glasgow
Glasgow | Foto: Thinkstock

I když není vyloženě turisticky atraktivní, můžete zde narazit například na dudácký festival, který opravdu stojí za to.

Glasgow - základní informace

Název: Glasgow
Stát: Skotsko
Počet obyvatel: 620 000
Rozloha: 175 km²
Nadmořská výška: 66 m.n.m.
Hustota obyvatel: 8 528 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +141

Glasgow leží v průmyslovém pásu Skotska mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth, na řece Clyde. Nachází se zhruba 60 km západně od hlavního skotského města Edinburgh. Jeho hlavní předností je jeho špičková infrastruktura, která zapříčiňuje to, že jde většinou o výchozí město turistických cest. V centru Glasgow vede čtyřproudá silnice a málokdy se budete muset zastavit na červených světlech. Glasgow se v původní skotské gaelštině nazývá Glas-cu, což v překladu znamená „drahé zelené místo“.

Legenda praví, že ve městě žil svatý Mungo, šiřitel křesťanství ve Skotsku, který naložil ostatky těla svatého Ferguse na vůz tažený voly a poručil jim dovézt jej na místo vybrané Bohem. Na tomto místě teď stojí katedrála sv. Munga. Glasgow je velice multikulturní, najdete zde například velkou čínskou čtvrť nebo několik mešit. Průmysl již zdaleka není tak těžký, jako tomu bylo kdysi, převládá výroba elektroniky, oděvů, technologie, potravinářství a chemický průmysl. Je zde také několik sídel významných mezinárodních společností a velkých finančních institucí.

Ze sportu je zde populární fotbal, ragby, bowling a golf. Za všechny je nutné jmenovat fotbalové kluby Glasgow Rangers a Celtic Glasgow, které mezi sebou odpradávna soupeří. Největšími sportovními stadiony jsou Hampden Park, Celtic Park, Ibrox a Firhill, z nichž ten první drží od roku 1937 evropský rekord v počtu návštěvníků jednoho fotbalového utkání (149 547 diváků). Mladí zde navíc udržují zajímavou tradici zvanou „subcrawl“, což je objíždění místních hospod s využitím metra, kdy musíte na každé zastávce vystoupit a popít v nejbližším zařízení.

Historie

Na místně dnešního Glasgow byla v minulosti rybářská osada. Nálezy z 6. století potvrzují, že zde bydleli lidé, kteří jezdili na koni a holdovali alkoholickým nápojům. Samotné založení města je spojeno s příchodem svatého Kentigerna (jinak také Munga) v 6. století, který zde postavil kostel na místně dnešní katedrály. V roce 1451 vznikla místní univerzita. Ze stejného období pochází také nejstarší dům ve městě.

Největší rozkvět Glasgow nastal v 17. století, kdy se město dostalo do popředí zájmu jako centrum obchodu s cukrem a tabákem. V té době byl postaven přístav. V pozdější době se rozvíjel také obchod s textilem, barvami a látkami. Od počátku 19. století převládal ve městě těžký průmysl. Rozvíjela se těžba uhlí, železa, ale také stavba lodí a vlaků. Glasgow se v té době stalo viktoriánským městem a přichází velká vlna přistěhovalců, zejména z Itálie, ale také Irska a východní Evropy. Město se v té době potýkalo s nemalými problémy s kriminalitou a zločinem.

V roce 1817 zde byla založena botanická zahrada, z 20. století pak pochází kanál Clyde, budova muzea moderního umění nebo galerie Kelvingrove a náměstí s radnicí. V obou světových válkách město zažilo značný úpadek, ze kterého se ale dovedlo dostat obdivuhodnou rychlostí. V druhé polovině 20. století tvář města značně změnil místní rodák Charles Mackintosh, vyznavatel moderního stylu architektury, jenž nechal postavit například SECC (kulturní a konferenční centrum) nebo místní letiště. Dnešní Glasgow nabízí podstatně přívětivější podobu, než tomu bylo v minulosti, zmizel špinavý přístav a místo něj vznikla moderní zástavba.

Turistické zajímavosti

Glasgow, katedrála sv. Munga
Glasgow, katedrála sv. Munga | Foto: Thinkstock

Prohlídku města můžete začít u katedrály sv. Munga, gotické stavby ze 13. století, jež je považována za jednu z největších atrakcí města, i když interiéry vás, zvyklé na krásu Prahy, mohou trochu zklamat. Od katedrály je to jen kousek na náměstí George Square, kde najdete budovu City Chambers. Krásná ukázka klasicistního stylu je zajímavá i uvnitř. Kromě ní zde můžete obdivovat také sochy slavných Skotů, například básníka Roberta Burnse.

Nejvíce vás ale asi bude bavit vydat se po stopách slavného architekta Charlese Mackintoshe, vedoucí postavy secese ve Skotsku. Naprostou nutností je tak návštěva čajovny Willow Tearooms, kde Mackintosh navrhl vše od exteriéru až po kávové lžičky. Navštívit ale můžete také jeho dům, který do detailu navrhl spolu s manželkou Margaret McDonaldovou, místní školu umění, budovy The Hill House, House for an Art Lover nebo základní školu Scotland Street School Museum, od roku 1990 muzeum vzdělávání. Z místního majáku na vrcholu bývalého nakladatelství Herald si můžete prohlédnout město pěkně svrchu. Za zmínku pak stojí také Clyde Auditorium na břehu řeky Clyde, podobné australské opeře nebo zajímavý most zvaný Clyde Arc.

Počasí

Počasí v Glasgow se nezapře a je věrné pojmu „skotské“. Často se vám tady stane, že zažijete za jeden den všechna čtyři roční období. Na jaře a na podzim jsou často doplněná ještě o hustou mlhu. Podnebí je zde ovlivňováno teplým Golfským proudem, který přináší hodně srážek. Pozdní jaro a léto sice bývá slunečné, ale stále je dost chladno, teploty nestoupnou nad 15 stupňů. Zimy jsou zde vlhké, ale teplejší než v jiných částech země, počítat můžete s pěti stupni. Nejvíce dešťových srážek spadne v průběhu ledna a února.

 

Právě se děje

Další zprávy