Gdaňsk

21. 1. 2016 9:45
Majestátní město Gdaňsk je jedním z nejstarších a největších polských měst. Za svou unikátní atmosféru vděčí dlouhé éře polsko-německého soužití, jež měla za následek vznik architektonických skvostů Starého města.
Polské město Gdaňsk
Polské město Gdaňsk | Foto: Thinkstock

Gdaňsk leží v Pomoří na řece Visle na břehu Baltského moře u Gdaňského zálivu. Jeho nejznámějším synonymem je velký námořní přístav, jenž je po staletí centrem námořní dopravy. Gdaňsk je významným dopravním uzlem i bez tohoto přístavu, nachází se zde mezinárodní letiště a také hlavní železniční trať vedoucí z Varšavy do Gdyně. Spolu s městy Sopoty a právě Gdyně tvoří Gdaňsk aglomeraci, známou pod označením Trojměstí.

Faktické údaje

Název: Gdaňsk
Stát: Polsko
Počet obyvatel: 455 700
Rozloha: 265 km²
Nadmořská výška: 13 m n.m.
Hustota obyvatel: 17 42 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +4858

U Gdaňsku se nachází malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka. Ve městě se narodil Lech Wałęsa, který zde v roce 1980 založil hnutí Solidarita, které významně přispělo ke konci komunismu ve východní Evropě. Lech Wałęsa se později stal polským prezidentem. V současné době je Gdaňsk důležitým kulturním a akademickým centrem, rozvíjí se zde nová odvětví, například petrochemický průmysl, výroba elektroniky a telekomunikační služby.

Historie a sláva města na vás bude dýchat na každém kroku, když se ale vzdálíte od hlavních turistických tras plných lidí, najdete poklidná zákoutí a stinné parky s malými hospůdkami, kde si můžete vychutnat například některou z mořských specialit v čele s místní výbornou treskou.

Historie

První písemná zmínka o Gdaňsku pochází z roku 997. Tehdy město navštívil pražský biskup svatý Vojtěch. Od 14. století bylo v držení řádu Německých rytířů a pod názvem Danzig fungovalo jako jedno z hlavních center obchodu. V roce 1361 se připojilo k Hanzovní lize a díky ideální pozici na trase z Krakova k mořskému pobřeží se začalo nevídaně rozvíjet. Krátce na to zvítězilo Polsko nad řádem Německých rytířů a Gdaňsk se tak dostal do rukou Poláků. V té době byl jeho vývoz postaven především na obilí a dřevu a díky značné nezávislosti lákal množství cizinců, kteří se sem stěhovali především z důvodu náboženské tolerance. Toto plodné období trvalo až do 16. století. Od roku 1793 se město stalo součástí Pruska a v 19. století proběhla další vlna germanizace.

Po první světové válce se Gdaňsk díky Versaillské mírové smlouvě stal svobodným městem, v 30. letech zde ale vzrůstal vliv nacismu, až v roce 1939 zaútočili Němci na polskou vojenskou základnu a započali tak druhou světovou válku. Město v roce 1945 osvobodila Ruská armáda, bylo ale značně poničeno a muselo být znovu vystavěno. Rekonstrukce města proběhla v 50. a 60. letech 20. století a byla provedena tak citlivě, že město dnes připomíná svůj věrný originál a svou krásou fascinuje celý svět.

Turistické zajímavosti

Nejkrásnější částí Gdaňsku je Staré město, kde se potkávají různé architektonické slohy. Příkladem je náměstí Dlugi Targ s radnicí, z jejíž věže si můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy. Ukázku holandského manýrismu naleznete v Červeném sále, uvnitř Artušova dvora z 15. století najdete gotický sál s obrazy, gobelíny a pětipatrová kamna, unikátní v celé Evropě. Na stejném náměstí najdete také dům s názvem Kamienica Zlota, pyšnící se zdobeným průčelím domu se zlacenými ozdobami.

Gdaňsk, Mariánský kostel
Gdaňsk, Mariánský kostel | Foto: Thinkstock

Od roku 1633 je určitou dominantou města Neptun s trojzubcem a mořskými koníky u nohou. Kapitolou samy pro sebe jsou místní kostely. Za zmínku stojí především Mariánský kostel nacházející se ve Starém městě, který patří k největšímPolsku i celé Evropě. Jeho stavba trvala 159 let, byla dokončena v roce 1502. Kostel měří 78 metrů, má sedm vstupních portálů, 36 oken a 26 sloupů. Uvnitř naleznete astronomické hodiny z roku 1470.

Nejstarší kostel nese název svaté Kateřiny a pochází z let 1222 – 1239 a nejzajímavější je ten svatého Mikuláše, který zvenku klame všedním zjevem, a uvnitř ohromí přepychovým barokním interiérem. Město bylo v 15. století obehnáno hradbami, které jsou na některých místech dochovány, například v podobě Zlaté brány a gotické věže. Nachází se zde také mořské muzeum a exponáty z vraků starých lodí. Velikou atrakcí je také Dominikánský jarmark, jenž je pořádán již od roku 1260.

Počasí

Gdaňsk má mírné podnebí se studenými, zamračenými zimami a mírnými léty s velkým počtem srážek. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují k 20 stupňům. Nechladnějšími jsou pak měsíce leden a únor, kdy se teplota v průměru pohybuje okolo jednoho stupně, spadnout ale může až k mínus pěti. Jaro zde začíná v březnu a je obvykle velmi studené a větrné, podzim přichází v září a je většinou slunný, mlhy se objevují až v listopadu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy