Gdaňsk

21. 1. 2016 9:45
Majestátní město Gdaňsk je jedním z nejstarších a největších polských měst. Za svou unikátní atmosféru vděčí dlouhé éře polsko-německého soužití, jež měla za následek vznik architektonických skvostů Starého města.
Polské město Gdaňsk
Polské město Gdaňsk | Foto: Thinkstock

Gdaňsk leží v Pomoří na řece Visle na břehu Baltského moře u Gdaňského zálivu. Jeho nejznámějším synonymem je velký námořní přístav, jenž je po staletí centrem námořní dopravy. Gdaňsk je významným dopravním uzlem i bez tohoto přístavu, nachází se zde mezinárodní letiště a také hlavní železniční trať vedoucí z Varšavy do Gdyně. Spolu s městy Sopoty a právě Gdyně tvoří Gdaňsk aglomeraci, známou pod označením Trojměstí.

Faktické údaje

Název: Gdaňsk
Stát: Polsko
Počet obyvatel: 455 700
Rozloha: 265 km²
Nadmořská výška: 13 m n.m.
Hustota obyvatel: 17 42 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +4858

U Gdaňsku se nachází malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka. Ve městě se narodil Lech Wałęsa, který zde v roce 1980 založil hnutí Solidarita, které významně přispělo ke konci komunismu ve východní Evropě. Lech Wałęsa se později stal polským prezidentem. V současné době je Gdaňsk důležitým kulturním a akademickým centrem, rozvíjí se zde nová odvětví, například petrochemický průmysl, výroba elektroniky a telekomunikační služby.

Historie a sláva města na vás bude dýchat na každém kroku, když se ale vzdálíte od hlavních turistických tras plných lidí, najdete poklidná zákoutí a stinné parky s malými hospůdkami, kde si můžete vychutnat například některou z mořských specialit v čele s místní výbornou treskou.

Historie

První písemná zmínka o Gdaňsku pochází z roku 997. Tehdy město navštívil pražský biskup svatý Vojtěch. Od 14. století bylo v držení řádu Německých rytířů a pod názvem Danzig fungovalo jako jedno z hlavních center obchodu. V roce 1361 se připojilo k Hanzovní lize a díky ideální pozici na trase z Krakova k mořskému pobřeží se začalo nevídaně rozvíjet. Krátce na to zvítězilo Polsko nad řádem Německých rytířů a Gdaňsk se tak dostal do rukou Poláků. V té době byl jeho vývoz postaven především na obilí a dřevu a díky značné nezávislosti lákal množství cizinců, kteří se sem stěhovali především z důvodu náboženské tolerance. Toto plodné období trvalo až do 16. století. Od roku 1793 se město stalo součástí Pruska a v 19. století proběhla další vlna germanizace.

Po první světové válce se Gdaňsk díky Versaillské mírové smlouvě stal svobodným městem, v 30. letech zde ale vzrůstal vliv nacismu, až v roce 1939 zaútočili Němci na polskou vojenskou základnu a započali tak druhou světovou válku. Město v roce 1945 osvobodila Ruská armáda, bylo ale značně poničeno a muselo být znovu vystavěno. Rekonstrukce města proběhla v 50. a 60. letech 20. století a byla provedena tak citlivě, že město dnes připomíná svůj věrný originál a svou krásou fascinuje celý svět.

Turistické zajímavosti

Nejkrásnější částí Gdaňsku je Staré město, kde se potkávají různé architektonické slohy. Příkladem je náměstí Dlugi Targ s radnicí, z jejíž věže si můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy. Ukázku holandského manýrismu naleznete v Červeném sále, uvnitř Artušova dvora z 15. století najdete gotický sál s obrazy, gobelíny a pětipatrová kamna, unikátní v celé Evropě. Na stejném náměstí najdete také dům s názvem Kamienica Zlota, pyšnící se zdobeným průčelím domu se zlacenými ozdobami.

Gdaňsk, Mariánský kostel
Gdaňsk, Mariánský kostel | Foto: Thinkstock

Od roku 1633 je určitou dominantou města Neptun s trojzubcem a mořskými koníky u nohou. Kapitolou samy pro sebe jsou místní kostely. Za zmínku stojí především Mariánský kostel nacházející se ve Starém městě, který patří k největšímPolsku i celé Evropě. Jeho stavba trvala 159 let, byla dokončena v roce 1502. Kostel měří 78 metrů, má sedm vstupních portálů, 36 oken a 26 sloupů. Uvnitř naleznete astronomické hodiny z roku 1470.

Nejstarší kostel nese název svaté Kateřiny a pochází z let 1222 – 1239 a nejzajímavější je ten svatého Mikuláše, který zvenku klame všedním zjevem, a uvnitř ohromí přepychovým barokním interiérem. Město bylo v 15. století obehnáno hradbami, které jsou na některých místech dochovány, například v podobě Zlaté brány a gotické věže. Nachází se zde také mořské muzeum a exponáty z vraků starých lodí. Velikou atrakcí je také Dominikánský jarmark, jenž je pořádán již od roku 1260.

Počasí

Gdaňsk má mírné podnebí se studenými, zamračenými zimami a mírnými léty s velkým počtem srážek. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují k 20 stupňům. Nechladnějšími jsou pak měsíce leden a únor, kdy se teplota v průměru pohybuje okolo jednoho stupně, spadnout ale může až k mínus pěti. Jaro zde začíná v březnu a je obvykle velmi studené a větrné, podzim přichází v září a je většinou slunný, mlhy se objevují až v listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy