Dubrovník

30. 11. 2014 12:30
Na jihu chorvatské Dalmácie se nachází město, které se svou přirozeností tak trochu vymyká tomu, na co jsme v Chorvatsku zvyklí.
Dubrovník, Chorvatsko
Dubrovník, Chorvatsko | Foto: Thinkstock

Místní jako by ani nedbali stovek tisíců turistů, kteří jim denně procházejí pod okny, a dál do nich bez ostychu vyvěšují mokré prádlo.

Dubrovník - základní informace

Název: Dubrovník     

Stát: Chorvatsko

Počet obyvatel: 43 770

Rozloha: 143 km²

Nadmořská výška: 0 m.n.m.

Hustota obyvatel: 305 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +385

Dubrovník se nachází na jižním cípu Chorvatska a odpradávna byl považován za jedno z nejkrásnějších měst Jadranu. Svůj věhlas si město získalo nejen díky zhruba dvěma kilometrům hradeb, které obíhají město a je možné si po nich udělat hezkou procházku po celém obvodu, ale také díky přístavu, jenž byl již ve středověku centrem námořního obchodu.

Dubrovník je turistickou perlou a turismus je také hlavním zdrojem zdejších příjmů. Město bylo již v roce 1979 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO a upřít mu nelze jeho pozici kulturního centra zdejší oblasti. Vždyť v kterém jiném chorvatském městě jsou již od roku 1950 dva červencové týdny doslova nabyté divadelními, hudebními, tanečními a literárními představeními. Tato událost se nazývá Dubrovnické letní hry a během nich můžete zažít opravdu nečekané – jednotlivá vystoupení se odehrávají tu v kostele, klášteře či v nádherných palácích, město je oděno do barevných kostýmů, na nebi prská ohňostroj a odevšad slyšíte veselou hudbu a zpěv. V restauraci zde dostanete na talíř vše, na co si jen vzpomenete, a to od kvalitní pizzy, mořských plodů, čerstvých ryb nebo lehce upravených těstovin. Nezapomeňte ale, že tady nejste na severu Chorvatska a za kvalitní pokrm si taky zaplatíte.

Historie

Legenda praví, že Dubrovník vznikl v 7. století, kdy došlo ke spojení dvou osad, jedné s názvem Laus (později také Ragus) a druhé pojmenované Dubrava. Tyto dvě osady původně oddělovala úžina, která byla posléze zasypána. Ve středověku byl Dubrovník pod nadvládou Byzantské říše a ve 13. a 14. století také pod nadvládou Benátské republiky. Od roku 1440 město platilo roční poplatek sultánovi Osmanské říše a v 15. století směle konkurovalo Benátské republice trasou Dubrovník, Ancona a Flandry.

Dvoukilometrové hradby, které se dnes nacházejí kolem obvodu celého města, začaly vznikat v 8. století a dokončeny byly ve století 17. Město bylo v 17. století téměř zničeno zemětřesením, při kterém zemřelo na pět tisíc obyvatel. Trhlinu na kráse dostalo historické centrum s románskou katedrálou, gotické a renesanční paláce i kláštery. Po této tragické události byl Dubrovník v následujících letech obnoven více méně v barokním stylu.

V roce 1806 obsadilo město Napoleonovou vojsko a v roce 1815 byl Dubrovník připojen k Rakousku spolu s rakouskou částí Dalmácie. V roce 1918 se město stalo součástí Jugoslávie, tenkrát ještě nazývané jako Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Počátkem druhé světové války se město stalo součástí Chorvatska a od roku 1941 do 1943 bylo okupováno italskými a německými vojsky. Osvobozeno bylo v roce 1944 jugoslávskými partyzánskými jednotkami.

Po vyhlášení samostatnosti v roce 1991 bylo město ostřelováno vojsky Jugoslávské lidové armády a znovu utrpělo značné škody, které byly zčásti jen naoko zahlazeny z fondů UNESCA v rámci rekonstrukce města.

Turistické zajímavosti

Dubrovník, obranná věž Minčeta
Dubrovník, obranná věž Minčeta | Foto: Thinkstock

Celý Dubrovník je jedna velká pěší zóna, zčásti sestávající z třísetmetrové promenády Stradun, zčásti z městských hradeb. Do centra města se autem jen tak nedostanete, vjezd povolen mají jen zásobovací auta a svatebčané. Vraťme se ale ještě jednou k hradbám, až je uvidíte v noci nasvícené, zapomene, že jste kdy v životě viděli něco krásnějšího. Jsou vysoké 23 metrů a mnohdy široké až šest metrů a našlapete po nich necelé dva kilometry. Na některých úsecích se malé kamenné domky choulí až k jejich úrovni a vy tak dostanete možnost nahlédnout oknem do každodenního života místních občanů. Za ty roky si na to již zvykli a nevadí jim ani, když je nachytáte při odpolední siestě. Soustavu opevnění tvoří hradební zeď několika věžemi a pevnostmi. Mezi ty nejzajímavější patří například obranná věž Minčeta, odkud Dubrovník vypadá jako moře barevných střech.

V historické části města je pak k vidění například renesanční kostel sv. Spasitele z 16. století, románsko-gotický františkánský klášter s lékárnou ze 14. století nebo Onofriova kašna jako součást dubrovnického vodovodního systému z 13. století. Jako orientační bod pak slouží Rolandův sloup (Orlandov stup, místními nazýván jako Orlando) na opačné straně ulice Stradun.

Počasí

Klima v Dubrovníku je velmi příznivé, a proto je turisty navštěvován nejen v létě, kdy je hlavní sezóna, ale také v zimních měsících, kdy příznivě působí na dýchací systém a lidé jej využívají jako přímořské lázně. Příznačná jsou zde teplá, suchá a dlouhá léta a mírné zimy.  

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy