Budapešť je vzácným spojením miniaturních kavárniček, zajímavých restaurací a roztomilých parčíků a na druhé straně monstrózních staveb připomínajících rakousko-uherské mocnářství. Město v dnešní podobě vzniklo sloučením tří do té doby samostatných částí, a to Starého Budína, Budína a Pešti, a je hospodářským, dopravním a kulturním centrem Maďarska. Mnohem více než kvůli proslulé maďarské paprice a guláši (který je v Maďarsku v podstatě spíše polévkou) jej turisté navštěvují kvůli termálním pramenům. V celém městě jich je na 120 a v žádném jiném velkoměstě se nenachází tolik lázeňských domů, jako právě tady. Mezi onu padesátku lázní, které můžete navštěvovat v průběhu celého roku, patří také čtveřice těch největších a historicky nejvýznamnějších. Za osmanské nadvlády zde Turci v 16. a 17. století postavili lázně Rudas, Rácz, Király a Császár, které jsou stále v provozu. Ovšem za perlu lázeňství je považován jeden z největších termálních komplexů v Evropě z roku 1913, nacházející se na konci po vzoru francouzských bulvárů postavené ulice Andrássy. Lázně Széchényi jsou určeny pro muže a ženy, kteří zde mohou využít různě horké vanové koupele, sauny i tři bazény pod otevřeným nebem.
Historie
První zmínky o Budapešti směřují k 1. století př. n. l., kde byli na úpatí Gellértova vrchu usídleni Keltové. Roku 89 n. l. zde Římané založili osadu Aquincum. Počátkem 10. století se zde usadili Maďaři vedení knížetem Arpádem, jejichž opěrným bodem se stal Budín na pravém břehu Dunaje.
Základní údaje
Název: Budapešť
Stát: Maďarsko
Počet obyvatel: 1 800 000
Rozloha: 525 km²
Nadmořská výška: 102 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 313 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +36 01
Na levém, plošším břehu řeky byla Pešť poprvé zmíněna roku 1148. Ve 13. století byl na místě Starého Budína postaven pevný kamenný hrad, kde až do 16. století sídlili uherští králové. Buda a Pešť až do 16. století vzkvétaly, byla zde postavena univerzita a založena první tiskárna a v letech 1490 až 1526 zde sídlili i čeští králové Vlastislav a Ludvík. Budapešť spolu s Prahou a Vídní patřila v té době k největším sídlům střední Evropy. To změnil v 16. století vpád Turků, řada kostelů byla zbořena či přeměněna na mešity a ve městě se začali usazovat Srbové, Arméni a Řekové. Až roku 1686 bylo město dobyto habsburským vojskem a osvobozeno z turecké nadvlády. Pešť, Budín a Starý Budín byly sjednoceny 1. ledna 1873. V Pešti v té době vyrostly široké bulváry po vzoru ostatních evropských měst a další významné budovy a parky. Druhá světová válka zanechala město zpustošené, do vzduchu byly vyhozeny všechny mosty přes Dunaj a Hradní čtvrť byla doslova srovnána se zemí. Nastolenou komunistickou éru ukončily svobodné volby v roce 1990.
Turistické zajímavosti
Budapešť, to není jen guláš, čardáš a tokajské víno, za kterými zde hojně jezdí turisti. Je to především budova Maďarského parlamentu z přelomu 19. a 20. století rozkládající se na pešťské straně Dunaje. Tato neogotická budova se skládá ze 700 místností a byla vybudována po vzoru anglického Westminsterského paláce. V roce 1867 zde byl korunován císař František Josef I. a klenoty je možné si zde prohlédnout. Pravému břehu zase vévodí vrch Gellért se sochou Svobody a citadelou. Severně od ní se nachází hradní vrch Várhegy s královským palácem a věží Rybářské bašty a Matyášova chrámu, která vám zase bude připomínat francouzský Montmartr. Škoda jen, že jej tak hyzdí moderní budova hotelu Hilton. V roce 1896, k oslavě tisícího výroční sjednocení maďarských kmenů praotcem Arpádem, bylo v Budapešti vybudováno Náměstí hrdinů se souborem sloupů a také první metro na evropském kontinentu. Dráha jezdící jen pár metrů pod povrchem země si zachovala kolorit starých časů a určitě stojí za návštěvu. Ve stejném roce byla otevřena také Zoologická a botanická zahrada, opět jako jedna z prvních na světě. Zajímavá je nejen zvířaty, ale především orientální architekturou, smísenou s prvky romantiky. Mezi nejzajímavější patří pavilon slonů připomínající turecké lázně.
Počasí
Počasí v Budapešti je středoevropské, mírně kontinentální, tedy velmi podobné počasí v České republice. Průměrné teploty v létě se zde pohybují okolo 22 stupňů, v zimě pak okolo -2 stupňů. Stejně jako jinde ve střední Evropě jsou zde deštivá jara a podzimy, mírně teplá léta a mrazivé zimy.