Budapešť

4. 7. 2014 9:42
Budapešť má v mnohém podobné rysy jako Praha. Město přetíná řeka Dunaj přerušovaná několika mosty a centrum je doslova prošpikováno krásnými historickými budovami.
Foto: lesensky.cz

Budapešť je vzácným spojením miniaturních kavárniček, zajímavých restaurací a roztomilých parčíků a na druhé straně monstrózních staveb připomínajících rakousko-uherské mocnářství. Město v dnešní podobě vzniklo sloučením tří do té doby samostatných částí, a to Starého Budína, Budína a Pešti, a je hospodářským, dopravním a kulturním centrem Maďarska. Mnohem více než kvůli proslulé maďarské paprice a guláši (který je v Maďarsku v podstatě spíše polévkou) jej turisté navštěvují kvůli termálním pramenům. V celém městě jich je na 120 a v žádném jiném velkoměstě se nenachází tolik lázeňských domů, jako právě tady. Mezi onu padesátku lázní, které můžete navštěvovat v průběhu celého roku, patří také čtveřice těch největších a historicky nejvýznamnějších. Za osmanské nadvlády zde Turci v 16. a 17. století postavili lázně Rudas, Rácz, Király a Császár, které jsou stále v provozu. Ovšem za perlu lázeňství je považován jeden z největších termálních komplexů v Evropě z roku 1913, nacházející se na konci po vzoru francouzských bulvárů postavené ulice Andrássy. Lázně Széchényi jsou určeny pro muže a ženy, kteří zde mohou využít různě horké vanové koupele, sauny i tři bazény pod otevřeným nebem.

Historie

První zmínky o Budapešti směřují k 1. století př. n. l., kde byli na úpatí Gellértova vrchu usídleni Keltové. Roku 89 n. l. zde Římané založili osadu Aquincum. Počátkem 10. století se zde usadili Maďaři vedení knížetem Arpádem, jejichž opěrným bodem se stal Budín na pravém břehu Dunaje.

Základní údaje

Název: Budapešť

Stát: Maďarsko

Počet obyvatel: 1 800 000

Rozloha: 525 km²

Nadmořská výška: 102 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 313 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +36 01

Na levém, plošším břehu řeky byla Pešť poprvé zmíněna roku 1148. Ve 13. století byl na místě Starého Budína postaven pevný kamenný hrad, kde až do 16. století sídlili uherští králové. Buda a Pešť až do 16. století vzkvétaly, byla zde postavena univerzita a založena první tiskárna a v letech 1490 až 1526 zde sídlili i čeští králové Vlastislav a Ludvík. Budapešť spolu s Prahou a Vídní patřila v té době k největším sídlům střední Evropy. To změnil v 16. století vpád Turků, řada kostelů byla zbořena či přeměněna na mešity a ve městě se začali usazovat Srbové, Arméni a Řekové. Až roku 1686 bylo město dobyto habsburským vojskem a osvobozeno z turecké nadvlády. Pešť, Budín a Starý Budín byly sjednoceny 1. ledna 1873. V Pešti v té době vyrostly široké bulváry po vzoru ostatních evropských měst a další významné budovy a parky. Druhá světová válka zanechala město zpustošené, do vzduchu byly vyhozeny všechny mosty přes Dunaj a Hradní čtvrť byla doslova srovnána se zemí. Nastolenou komunistickou éru ukončily svobodné volby v roce 1990.

Turistické zajímavosti

Budapešť, to není jen guláš, čardáš a tokajské víno, za kterými zde hojně jezdí turisti. Je to především budova Maďarského parlamentu z přelomu 19. a 20. století rozkládající se na pešťské straně Dunaje. Tato neogotická budova se skládá ze 700 místností a byla vybudována po vzoru anglického Westminsterského paláce. V roce 1867 zde byl korunován císař František Josef I. a klenoty je možné si zde prohlédnout. Pravému břehu zase vévodí vrch Gellért se sochou Svobody a citadelou. Severně od ní se nachází hradní vrch Várhegy s královským palácem a věží Rybářské bašty a Matyášova chrámu, která vám zase bude připomínat francouzský Montmartr. Škoda jen, že jej tak hyzdí moderní budova hotelu Hilton. V roce 1896, k oslavě tisícího výroční sjednocení maďarských kmenů praotcem Arpádem, bylo v Budapešti vybudováno Náměstí hrdinů se souborem sloupů a také první metro na evropském kontinentu. Dráha jezdící jen pár metrů pod povrchem země si zachovala kolorit starých časů a určitě stojí za návštěvu. Ve stejném roce byla otevřena také Zoologická a botanická zahrada, opět jako jedna z prvních na světě. Zajímavá je nejen zvířaty, ale především orientální architekturou, smísenou s prvky romantiky. Mezi nejzajímavější patří pavilon slonů připomínající turecké lázně.

Počasí

Počasí v Budapešti je středoevropské, mírně kontinentální, tedy velmi podobné počasí v České republice. Průměrné teploty v létě se zde pohybují okolo 22 stupňů, v zimě pak okolo -2 stupňů. Stejně jako jinde ve střední Evropě jsou zde deštivá jara a podzimy, mírně teplá léta a mrazivé zimy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bosenský útočník Rondič přestoupil ze Slavie do Liberce

Fotbalový útočník Imad Rondič přestoupil z pražské Slavie do Liberce, s nímž trénuje od začátku zimní přípravy. Se Slovanem podepsal bosenský hráč dlouhodobý kontrakt. Oba kluby o tom informovaly na svých webech.

"Jsem rád, že je vše domluveno a hotovo a že jsem v klubu, jako je Slovan Liberec. Těším se na všechno, co přijde. Je na mně, abych trénoval a pracoval. Můžu říct, že vždycky budu hrát na sto procent a dám do toho všechno. Doufám, že výsledky přijdou," řekl pro klubový web Rondič.

"Jsme rádi, že se nám Rondičův přestup podařilo dotáhnout a že s námi podepsal dlouhodobou smlouvu," uvedl sportovní ředitel Slovanu Zdeněk Koukal.

Radost z příchodu dvacetiletého Bosňana má také trenér Pavel Hoftych. "Imad během přípravy dobře zapadl do týmu. Je to pracovitý kluk, který je rychlostně i silově dobře vybavený a dokáže se tak dostat do koncovky. Věřím, že pro Slovan bude přínosem," řekl kouč.

Mládežnický reprezentant Bosny a Hercegoviny přišel do Slavie v lednu 2018. Červenobílí ho poslali na hostování do druholigové Viktorie Žižkov. Poté se vrátil do Slavie, za jejíž B-tým odehrál ve třetí nejvyšší soutěži podzimní část aktuální sezony.

"Imad Rondič přerostl úroveň našeho B-týmu a je potřeba, aby udělal další krok pro svůj rozvoj. Liberec v tomto případě vnímáme jako ideální destinaci," citoval slávistický web člena sportovního oddělení klubu Jiřího Bílka, který má na starosti B-tým.

Rondič se za určitých podmínek může do vršovického klubu vrátit. "Jsme rádi, že jsme se s Libercem dohodli na podmínkách, které jsou výhodné pro všechny strany a díky kterým můžeme s hráčem za určitých okolností jednat o návratu do Slavie," konstatoval Bílek.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Polský Senát odmítl sporný zákon o trestání soudců

Horní komora polského parlamentu - Senát - v pátek podle agentury AP odmítla sporný zákon upravující trestání soudců.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ho snaží prosadit navzdory kritice, že nová právní úprava oslabí nezávislost soudnictví. Sejm, dolní komora parlamentu, kde má vládní strana většinu, může rozhodnutí Senátu přehlasovat.

Senát v pátek hlasoval poté, co experti z Benátské komise Rady Evropy mimo jiné uvedli, že novela závažně omezí právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizovali také, že soudci by mohli čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo s právními předpisy Evropské unie.

před 32 minutami

Mayer vyhrál ve Wengenu poprvé v kariéře kombinaci SP

Rakušan Matthias Mayer vyhrál ve Wengenu poprvé v kariéře kombinační závod Světového poháru. Specialista na rychlostní disciplíny uhájil na Lauberhornu první místo ze sjezdařské části i po slalomu o sedm setin sekundy před favorizovaným Alexisem Pinturaultem. Celkově oslavil sedmý triumf v SP.

Český reprezentant Ondřej Berndt obsadil konečné 31. místo. Ve sjezdu zaostal za Mayerem o 4,64 sekundy a figuroval na 43. místě, ve slalomu se 25. časem posunul těsně za elitní třicítku. Od bodů ho dělily čtyři setiny. Jednadvacetiletý Jan Zabystřan, který v prosincovém kombinačním závodu SP v Bormiu obsadil životní 19. místo, skončil tentokrát po chybě už ve sjezdu.

Devětadvacetiletý dvojnásobný olympijský vítěz Mayer, jenž dosud v SP v jiné disciplíně než ve sjezdu nebo super-G nikdy nestál ani na stupních vítězů, měl po sjezdu na nejbližší pronásledovatele více než půlsekundový náskok. Slalom sice s Pinturaultem, který musel po nevydařeném sjezdu útočit až z 19. místa, prohrál o 1,61 sekundy, těsný náskok ale uhájil. Třetí skončil další Francouz Victor Muffat-Jeandet.

Francouzský mistr světa v kombinaci Pinturault, jenž vyhrál úvodní kombinaci sezony v Bormiu, uhájil díky druhému místu vedení v průběžném pořadí disciplíny a do čela se dostal i v celkovém hodnocení SP. Před Norem Henrikem Kristoffersenem vede o dva body.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - kombinace:

1. Mayer (Rak.) 2:32,45 (1:41,40+51,05), 2. Pinturault -0,07 (1:43,08+49,44), 3. Muffat-Jeandet (oba Fr.) -0,67 (1:42,73+50,39), 4. Meillard (Švýc.) -1,02 (1:43,19+50,28), 5. Tonetti (It.) -1,24 (1:42,49+51,20), 6. Čater (Slovin.) -1,34 (1:42,45+51,34), 7. Jansrud -1,52 (1:42,76+51,21), 8. Kilde (oba Nor.) -1,56 (1:42,52+51,49), 9. Hintermann (Švýc.) -1,68 (1:42,20+51,93), 10. Kriechmayr (Rak.) -1,87 (1:42,50+51,82), …31. Berndt 2:39,38 (1:46,04+53,34), Zabystřan (oba ČR) nedokončil sjezd.

Průběžné pořadí kombinace (po 2 ze 3 závodů): 1. Pinturault 180 b., 2. Kilde 112, 3. Meillard 110, 4. Mayer 100, 5. Tonetti 95, 6. Muffat-Jeandet 84, …26. Zabystřan 12.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 44 závodů): 1. Pinturault 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 551, 4. Paris (It.) 476, 5. Mayer 462, 6. Kriechmayr 386, …115. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy