Deregulace nájemného, ceny bydlení

22. 12. 2010 10:00
Zdražení nájemného, deregulace, ceny bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar

Regulované nájemné skončí ve většině míst České republiky na konci roku 2010. Pouze v Praze, většině krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a větších městech Středočeského kraje (s alespoň 10 tisíci obyvateli) potrvá regulace až do konce roku 2012.

K narovnání bytového trhu dojde po více než dvaceti letech od listopadu 1989. Dosavadní plošnou podobu regulace nájemného považuje koalice ODS, TOP 09 a VV za nespravedlivé zvýhodnění jedné skupiny nájemníků proti ostatním.

Místo dosavadního stavu, kdy vlastníci nemovitostí dotují nájemníky ze svého bez ohledu na to, zda zvýhodnění potřebují, by měl vzniknout adresný systém podpory z veřejných rozpočtů, omezený jen na ty, kdo si nemohou dovolit platit běžné ceny.

Tomu, aby majitelé bytů po skončení deregulace zvedli nájmy výrazně nad běžnou úroveň, má zabránit cenová mapa chystaná ministerstvem pro místní rozvoj. Hotova bude ale až na konci únoru 2011 a zpočátku jen pro část nemovitostí.

Soudy by totiž při sporech o výši nájemného měly rozhodovat podle nájemného "v místě a čase obvyklého". Právě soudy zřejmě budou rozhodovat o výši nájmu výrazně častěji než dosud. Vlastník bytu totiž nemůže zvýšit nájemné jednostranně. A pokud se s nájemníkem neshodne, je řešením jedině soud.

Nájemníci, kterým končí regulované nájemné, by měli věnovat zvýšenou pozornost korespondenci s pronajímatelem. Návrh na zvýšení nájemného není jednostranný akt, ale návrh k dalšímu jednání. A to i kdyby v návrhu bylo napsáno, že v případě pasivity nájemníka plat návrh pronajímatele. Případná dohoda musí mít písemnou formu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy