Cestovní pas, poplatek za vydání, chystané změny

Aktualizováno 5. 6. 2013 0:49
Cestovní pas je cestovní dokument, který vydává úřad obce s rozšířenou působností.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Žádost o vydání cestovního pasu přijímají úřady obce s rozšířenou působností, v jejichž správním obvodu je občan přihlášen k trvalému pobytu (v Praze jde o úřady městských částí 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni o magistrát). Formulář žádosti najdete zde.

Standardní cestovní pas s biometrickými údaji je vydáván do 30 dnů od podání žádosti. Poplatek činí 600 Kč, navrhované zdražení vláda neschválila.

Kdo spěchá, může požádat o takzvaný bleskový pas bez strojově čitelných údajů - ten je za výrazně vyšší poplatek (1500 Kč) vydáván do 15 dnů, ale platí jen půl roku a některé státy jej neuznávají.

Speciální úprava platí pro děti, ti už musí mít vlastní pas. O konci zápisů do pasů rodičů a dalších změnách čtěte na samostatné stránce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy