Evropské dotace

Aktualizováno 15. 3. 2012 21:31
Evropské dotace jsou druh subvencí, poskytovaných z fondů Evropské unie. Dotace slouží k vyrovnávání ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Evropské dotace jsou druh subvencí, poskytovaných z fondů Evropské unie (EU). EU má k dispozici dva, respektive tři základní fondy; Fond soudržnosti a takzvané strukturální fondy. K nim náleží Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF) a Evropský sociální fond (ESF).

Hlavně na základě těchto evropských fondů staví EU svou politiku hospodářského sjednocení. Právě jejich prostřednictvím se rozdělují finanční prostředky formou dotací, neboli takzvaných "eurodotací". Tyto evropské dotace jsou potom využity k vyrovnávání zejména ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU.

Z jednotlivých fondů jsou vyčleňovány prostředky pro každý členský stát na určité programové období. Aktuálně jde o období 2007 - 2013, během něhož může Česko čerpat téměř 27 miliard eur.

Čerpání dotací je administrativně komplikovaný proces, který klade vysoké nároky na kvalifikaci a edukaci úředníků a je svého druhu prověrkou efektivity úřadů. V ČR se opakovaně nedaří dotace dostatečně čerpat právě vinou špatné spolupráce až nekompetentnosti našich úředníků.

Přerozdělování těchto peněz na národní úrovni ponechala EU na právní úpravě členských zemí, a tedy zcela v rukou zákonodárců. Přijaté mechanismy však EU musí zchválit.

V ČR byla zavedena praxe rozdělování peněz z jednotlivých operačních programů ministerstvy, do jejichž sféry působnosti daný program zasahuje. Ta pak mají vlastní pravidla pro přerozdělování. Přes ně peníze také putují dále do krajů. Během této cesty je čerpána část prosředků určená na technické náklady ministerstva, případně krajského úřadu. ČR získala pro současné období 26 operačních programů.

Tento mechanismus bohužel ponechává poměrně velký prostor ke korupci při přidělování dotačního titulu. Rovněž nesprávné využívání těchto peněz, tedy v rozporu s deklarovaným záměrem, může být příčinou jejich odejmutí, a to i tehdy, kdy již byly spotřebovány.

Aby mohl soukromý subjekt žádat o dotaci, musí reagovat na takzvanou "výzvu" operačního programu. Výzvou se rozumí otevření operačního programu pro žádosti, obvykle na pár týdnů až měsíců. V některých případech může nastat nepoměr mezi administrativní náročností podání žádosti a množstvím času, který dá ministerstvo k dispozici. Existují agentury a firmy poskytující v této oblasti poradenství a schopné žadatele zastoupit. Pro zvládnutí celého procesu se vžilo označení dotační management.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy