Evropské dotace

Aktualizováno 15. 3. 2012 21:31
Evropské dotace jsou druh subvencí, poskytovaných z fondů Evropské unie. Dotace slouží k vyrovnávání ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Evropské dotace jsou druh subvencí, poskytovaných z fondů Evropské unie (EU). EU má k dispozici dva, respektive tři základní fondy; Fond soudržnosti a takzvané strukturální fondy. K nim náleží Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF) a Evropský sociální fond (ESF).

Hlavně na základě těchto evropských fondů staví EU svou politiku hospodářského sjednocení. Právě jejich prostřednictvím se rozdělují finanční prostředky formou dotací, neboli takzvaných "eurodotací". Tyto evropské dotace jsou potom využity k vyrovnávání zejména ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU.

Z jednotlivých fondů jsou vyčleňovány prostředky pro každý členský stát na určité programové období. Aktuálně jde o období 2007 - 2013, během něhož může Česko čerpat téměř 27 miliard eur.

Čerpání dotací je administrativně komplikovaný proces, který klade vysoké nároky na kvalifikaci a edukaci úředníků a je svého druhu prověrkou efektivity úřadů. V ČR se opakovaně nedaří dotace dostatečně čerpat právě vinou špatné spolupráce až nekompetentnosti našich úředníků.

Přerozdělování těchto peněz na národní úrovni ponechala EU na právní úpravě členských zemí, a tedy zcela v rukou zákonodárců. Přijaté mechanismy však EU musí zchválit.

V ČR byla zavedena praxe rozdělování peněz z jednotlivých operačních programů ministerstvy, do jejichž sféry působnosti daný program zasahuje. Ta pak mají vlastní pravidla pro přerozdělování. Přes ně peníze také putují dále do krajů. Během této cesty je čerpána část prosředků určená na technické náklady ministerstva, případně krajského úřadu. ČR získala pro současné období 26 operačních programů.

Tento mechanismus bohužel ponechává poměrně velký prostor ke korupci při přidělování dotačního titulu. Rovněž nesprávné využívání těchto peněz, tedy v rozporu s deklarovaným záměrem, může být příčinou jejich odejmutí, a to i tehdy, kdy již byly spotřebovány.

Aby mohl soukromý subjekt žádat o dotaci, musí reagovat na takzvanou "výzvu" operačního programu. Výzvou se rozumí otevření operačního programu pro žádosti, obvykle na pár týdnů až měsíců. V některých případech může nastat nepoměr mezi administrativní náročností podání žádosti a množstvím času, který dá ministerstvo k dispozici. Existují agentury a firmy poskytující v této oblasti poradenství a schopné žadatele zastoupit. Pro zvládnutí celého procesu se vžilo označení dotační management.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy