Změny v evropských silničních předpisech 2012

8. 12. 2011 12:25
Co čeká řidiče na evropských silnicích v roce 2012?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Jaké změny čekají na řidiče v roce 2012 na evropských silnicích? Jak podraží dálniční známky? Jak se chovat na silnicích? Jaké jsou změny v oblasti emisí a paliv?

Dálniční známky

Rok 2012 přináší dražší dálniční známky v Česku a v Rakousku, na Slovensku změnili platnost vinět. Zatímco letošní rakouská roční viněta stála 76,50 eur, pro příští rok podraží o zhruba třicet korun na 77,80 eur. Mírně vzrostly také rakouské viněty s krátkodobou platností. Dvouměsíční stojí 23,40 eur namísto stávajících 23 eur, desetidenní se prodává za osm eur (letos stála 7,90 eur). Na Slovensku zdražily dálniční nálepky už pro letošní rok, ten nadcházející bude ve znamení jedné změny, která je však postihne i české příležitostné řidiče. Namísto sedmidenní známky, která stála sedm eur, zavedlo slovenské ministerstvo dopravy desetidenní vinětu. Její cena je deset eur. Cena roční známky (50 eur) a měsíční (14 eur) se pro příští rok nemění. Tradiční zemí s dálničními nálepkami je také Švýcarsko, která má jen roční kupon, jehož cena zůstává na 40 francích.

Pokuty pro řídiče na švýcarských dálnicích

Ve Švýcarsku také podstatně zvedli pokuty pro řidiče, kteří vjedou na dálnici bez zaplaceného poplatku. Namísto dřívějších 100 franků budou tamní policisté pokutovat provinilce dvojnásobkem.

Průjezd vozidel záchranné služby v Rakousku

Od 1. ledna 2012 platí na rakouských dálnicích nové pravidlo, jehož cílem je zajistit hladký průjezd sanitek, hasičů a policistů ucpanou dálnicí. Dosud se v Rakousku nechával na dálnici těmto vozům volný odstavný pruh, od prvního ledna však začíná platit pravidlo záchranné uličky, což znamená, že na dvouproudé dálnici musí zajet auta, jakmile začne vznikat zácpa, co nejvíce ke kraji. Auta mohou přesahovat i do odstavného pruhu, avšak jen v nejnutnějším případě, jinak by měl zůstat také odstavný pruh volný. Podle rakouského autoklubu ÖAMTC hrozí řidičům, kteří nové pravidlo záchranné uličky poruší, pokuta ve výši až 726 eur. Kdo vyloženě zabrání průjezdu záchranným vozidlům, čeká ho postih až 2180 eur.

Další změny

Rakouské čerpací stanice začnou v roce 2012 nabízet biopalivo E10. Benzin s desetiprocentním obsahem bioethanolu je od letošního února možné natankovat také v Německu.

Německo od začátku roku 2012 zpřísní pravidla emisních zón v centrech měst. Do center 18 německých měst bude od 1. ledna 2012 zakázán vjezd automobilům s červenou emisní známkou, tedy takovým, které splňují pouze emisní normu Euro 2.

V platnost zřejmě vejde nová směrnice EU, která zjednoduší vymáhání pokut v rámci Evropské unie. Nejprve ji však musí členské státy zavést do svého právního řádu. Po aplikaci nového předpisu do praxe budou policisté v zahraničí využívat propojené databáze vozidel v rámci EU. Zahraniční policisté tak budou oprávněni například vyzvat například českého majitele vozidla, se kterým byl v zahraničí spáchán přestupek, k uhrazení pokuty. Pokud majitel vůz neřídil, musí tuto skutečnost doložit a policii poskytnout údaje o řidiči, který se s autem přestupku dopustil.

Nově homologované automobily v EU také budou muset být od 1. listopadu 2012 vybaveny kontrolou tlaku v pneumatikách a od stejného data budou také nově prodané pneumatiky povinně vybaveny štítkem s informacemi o přilnavosti daného obutí za mokra, efektivnosti spotřeby paliva a vnějším hluku valení.

 

Právě se děje

Další zprávy