Povinnost svícení na cestách

Aktualizováno 23. 5. 2020 10:10
Povinnost denního svícení na silnicích a dálnicích je v evropských zemích většinová, přesto však existují země, v nichž tomu tak není.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Povinnost denního svícení na silnicích a dálnicích je v evropských zemích většinová, přesto však existují země, v nichž tomu tak není. Upraveny jsou také podmínky, za nichž řidiči musejí světla rozsvítit.

Povinnost denního rozsvěcení světel na cestách není pro řidiče automobilu (pozor, motocyklisté by si své povinnosti měli raději ověřit, například zde) vyžadována v těchto zemích - Albánii, Belgii, Bělorusku, Řecku, Nizozemsku, Irsku, Lucembursku, Moldavsku, Maltě, Španělsku, Turecku a Velké Británii. V dalších zemích je svícení za určitých podmínek povinné.

Liší se doba, po kterou je svícení povinné, a úseky. Povinnost svítit celý rok a všude platí v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, České republice, Dánsku, Estonsku, Finsku, Islandu, Litvě, Lotyšsku, Makedonii, Norsku, Polsku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku a Švédsku.
V Itálii, Rumunsku, Rusku a Maďarsku platí povinnost svícení celoročně pouze mimo obce a na dálnicích, v Portugalsku pouze v určitých úsecích. Ve Francii, Německu, Rakousku a Švýcarsku je svícení po celý rok doporučeno (ve Francii platí povinnost svícení mimo obytné zóny, v Německu je povinnost pro motorky a mopedy). Bulharsko a Chorvatsko zase stanoví povinnost svítit pouze v rozmezí 1. listopadu až 31. března.

Paragraf 32 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který pojednává o osvětlení vozidel, najdete zde.

Pokuty

Pokuty za nesvícení jsou v Evropě nejčastěji stanoveny mezi 15 a 60 eury. V Česku se sankce pohybují do maximální výše dvou tisíc korun (bloková pokuta). Porušení ustanovení o osvětlení vozidla patří mezi méně závažné přestupky, v jejich případě ministerstvo dopravy připravuje snížení sankce, konkrétně o pětistovku na 1500 korun. Závažné přestupky však budou postihovány tvrději.

Systém denního svícení

Řidičům povinnost denního svícení do jisté míry usnadňuje fakt, že od února 2011 musí být všechny nově schvalované typy aut v EU povinně vybaveny systémem denního svícení. Použití těchto denních světel je povoleno jako alternativa k potkávacím světlům za předpokladu dostatečně dobré viditelnosti. Kamenem úrazu může být, že řidič zapomene a s denními světly jede i za šera, případně v přítmí podzemních garáží, kdy v obou případech riskuje, neboť vůz v tomto případě obvykle není zezadu osvětlen.

Celá řada aut je ale již dnes v základu vybavena samočinným přepínáním denního svícení a potkávacích světel (poloha ovladače Auto), velice časté je i automatické přepínání mezi dálkovými a potkávacími světly.

 

Právě se děje

Další zprávy