reklama
 
 

Ondrej Páleník

13. 6. 2013 17:53
Ondrej Páleník je vysoký vojenský důstojník a armádní úředník. Působil ve velitelských funkcích, řídil Vojenské zpravodajství a byl předsedou Správy státních hmotných rezerv.

Ondrej Páleník je vysoký vojenský důstojník a armádní úředník. Působil ve velitelských funkcích, řídil Vojenské zpravodajství a do kauzy s Nagyovou byl předsedou Správy státních hmotných rezerv. V červnu 2013 byl zadržen v rámci rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, následně padlo i obvinění. Z postu SSHR byl odvolán Sobotkovou vládou.

Původně kariérní voják narozený na Slovensku strávil většinu své aktivní služby u výsadkářů v Prostějově. Jako velitel čety se zúčastnil už zahraniční mise během první války v Perském zálivu, v letech 2004 až 2006 českému kontingentu v Afghánistánu. Má za sebou působení ve spojeneckém štábu v Belgii a od roku 2002 vedl pět let elitní 601. skupinu speciálních sil v Prostějově. V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.

Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření z korupce kvůli vojenským zakázkám. V listopadu pak zamířil Ondrej Páleník do čela Správy státních hmotných rezerv. Letos se jeho jméno objevilo i mezi možnými kandidáty na ministra obrany.

V červnu 2013 proběhla rozsáhlá akce ÚOOZ, v rámci níž bylo zadrženo osm lidí, mezi které patří i Páleník. Ten byl obviněn ze zneužití pravomocí veřejné osoby, soud ho následně poslal do vazby, z níž byl stejně jako další propuštěn k 19. červenci 2013. V červnu 2014 Soud pro Prahu 1 rozhodl, že tresty lidí z Vojenského zpravodajství má určit Ministerstvo obrany, roční podmínku se zákazem působení ve státní správě obdržela Jana Nagyová.

13. 6. 2013 17:53

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama