Nemocnice Čáslav

31. 5. 2015 10:44
Nemocnice se snaží zvyšovat kvalitu poskytovaných zdravotních služeb a zvyšovat komfort nabízený pacientům.
Moderně vybavená nemocncie získala první místo v rámci průzkumu HCI "Nemocnice očima pacientů".
Moderně vybavená nemocncie získala první místo v rámci průzkumu HCI "Nemocnice očima pacientů". | Foto: Aktuálně.cz

Spádovou oblastí nemocnice je část okresu Kutná Hora, Chrudim, Pardubice a Havlíčkův Brod. Celkem čítá 38 000-45 000 obyvatel, v závislosti na sezóně. Nemocnice poskytuje také lékařskou péči domovu důchodců, které má 60 ošetřovatelských lůžek a aktivně celoročně podporuje dárce krve. Zdravotnické zařízení poskytuje ambulantní péči v oblasti dětského lékařství, diabetologie a endokrinologie, gastroenterologie, gynekologie a porodnictví, chirurgie, hematologie a transfúzního lékařství, kardiologie, paliativní medicíny a léčby bolesti.

Základní informace

Adresa: Městská nemocnice Čáslav, Jeníkovská 348, 28601 Čáslav
Telefon: +420 327 305 166
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Martin Novák

Dále pacientům nabízí služby rehabilitační a fyzikální medicíny, revmatologii, vnitřní lékařství, klinickou biochemii, anesteziologii a intenzivní medicínu. Lůžková péče je k dispozici pro chirurgii, ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí a také v rámci vnitřního lékařství. Nemocnice ve vybraných oborech nabízí akutní lůžkovou péči.

Historie
Nemocnice byla založena v roce 1894. Od roku 1951 spadala pod Okresní ústav národního zdraví, jehož součástí byla až do roku 1992. Kvalita zdravotní péče v celém uvedeném období nebyla příliš uspokojivá. Celý okres měl k dispozici pouze čtyři lůžková oddělení, která poskytovala základní péči. Pacienti nemohli navštěvovat, v případě zdravotních obtíží, dokonce ani neurologické oddělení a ortopedické lůžkové oddělení. Veškerou péči, zejména specializovanou, museli nemocní hledat v Praze.

Oddělení nemocnice

Interní oddělení
Chirurgie
Gynekologie a porodnictví
Dětské oddělení
Geriatrie
Anesteziologie
RDG oddělení
Hematolgie a transfuzní oddělení
Biochemie
Rehabilitace
Sociální lůžka
Psychiatrická ambulance

V roce 1975 byla v čáslavské nemocnici založena odborná knihovna, jejíž fond osahoval přes 2000 knih. Nemocnice byla dlouhodobě zanedbávána, neposkytovala pacientům kvalitní a odbornou péči, a to zejména z důvodu, že vždy byla upřednostňována v rámci OÚNZ nemocnice v Kutné Hoře.

Současnost
V nemocnici Čáslav byla rekonstruována léčebna dlouhodobě nemocných, byl pořízen počítačový tomograf a vznikla propojovací chodba mezi LDN a hlavní budovou nemocnice. Projekt na vytvoření propojovací chodby získal od Regionálního operačního programu Střední Čechy dotaci 15,3 milionů Kč.

Dle zákona 95/2004 Sb. je v nemocnici akreditováno pět oborů, mezi které patří dětské lékařství, hematologie a transfuzní lékařství, vnitřní lékařství, gynekologie a porodnictví a chirurgie.

V roce 2006 se nemocnice v rámci průzkumu „Nemocnice očima pacientů“, který pořádá HealthCare Institute, umístila na prvním místě v rámci Středočeského kraje a celkově obsadila druhé místo v České Republice.

Kauzy
V roce 2008 se Čáslavská nemocnice ohradila proti postupování v oblasti zdravotních poplatků, které prováděla nemocnice v Kolíně. Kolínská nemocnice od pacientů poplatky nevybírala, a to stavělo Čáslavskou nemocnici do znevýhodněné pozice. Do opozice proti kolínské nemocnici se postavily i další nemocnice ve Středočeském kraji. Místopředseda Čáslavi pan Jaromír Strnad se na adresu zdravotnických poplatků vyjádřil tak, že není pro jejich zrušení, ale na druhou stranu udělá vše pro to, aby nebyla čáslavská nemocnice znevýhodněna. Jeho návrhem bylo, aby poplatky městům ve Středočeském kraji proplácel sám Kraj, nikoli pacienti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy