Milan Kovanda

16. 6. 2013 19:07
Milan Kovanda byl třetí ředitel Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Milan Kovanda
Milan Kovanda | Foto: ČTK

Milan Kovanda byl ředitelem Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Rodák z Karlových Varů vystudoval v roce 1992 Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V průběhu devadesátých let se vypracoval z velitele skupiny speciální průzkumu na velitele roty speciálních sil.

V roce 2010 byl jmenován do hodnosti brigádního generála, v květnu 2013 se stal generálmajorem. Jako ředitel Vojenského zpravodajství působí od listopadu loňského roku. Nahradil Ondreje Páleníka, který také patří mezi obviněné ve velké kauze, která sahá do nejvyšších pater politiky.

Kovanda se účastnil tří misí v Afghánistánu a jedné mise v Kosovu. Získal i řadu vyznamenání, mimo jiné i medaili NATO Za službu pro mír a svobodu.

V polovině června 2013 provedli po roce a půl shromažďování důkazů detektivové z ÚOOZ zásah proti vytipovaným jedincům, během kterého bylo zadrženo a obviněno osm osob. Mezi ně patří i Kovanda, ten byl jako jediný od začátku stíhán na svobodě, jelikož se přiznal k činům, ze kterých je obviněný. Soud pro Prahu 1 v červnu 2014 v jejich případě rozhodl, že trest má určit jejich nadřízený, tedy Ministerstvo obrany. Janě Nagyové vyměřil roční podmínku a zákaz působení ve státní správě.

 

Právě se děje

Další zprávy