Milan Kovanda

16. 6. 2013 19:07
Milan Kovanda byl třetí ředitel Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Milan Kovanda
Milan Kovanda | Foto: ČTK

Milan Kovanda byl ředitelem Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Rodák z Karlových Varů vystudoval v roce 1992 Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V průběhu devadesátých let se vypracoval z velitele skupiny speciální průzkumu na velitele roty speciálních sil.

V roce 2010 byl jmenován do hodnosti brigádního generála, v květnu 2013 se stal generálmajorem. Jako ředitel Vojenského zpravodajství působí od listopadu loňského roku. Nahradil Ondreje Páleníka, který také patří mezi obviněné ve velké kauze, která sahá do nejvyšších pater politiky.

Kovanda se účastnil tří misí v Afghánistánu a jedné mise v Kosovu. Získal i řadu vyznamenání, mimo jiné i medaili NATO Za službu pro mír a svobodu.

V polovině června 2013 provedli po roce a půl shromažďování důkazů detektivové z ÚOOZ zásah proti vytipovaným jedincům, během kterého bylo zadrženo a obviněno osm osob. Mezi ně patří i Kovanda, ten byl jako jediný od začátku stíhán na svobodě, jelikož se přiznal k činům, ze kterých je obviněný. Soud pro Prahu 1 v červnu 2014 v jejich případě rozhodl, že trest má určit jejich nadřízený, tedy Ministerstvo obrany. Janě Nagyové vyměřil roční podmínku a zákaz působení ve státní správě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy