Milan Kovanda

16. 6. 2013 19:07
Milan Kovanda byl třetí ředitel Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Milan Kovanda
Milan Kovanda | Foto: ČTK

Milan Kovanda byl ředitelem Vojenského zpravodajství. V červnu 2013 byl zadržen při rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Rodák z Karlových Varů vystudoval v roce 1992 Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V průběhu devadesátých let se vypracoval z velitele skupiny speciální průzkumu na velitele roty speciálních sil.

V roce 2010 byl jmenován do hodnosti brigádního generála, v květnu 2013 se stal generálmajorem. Jako ředitel Vojenského zpravodajství působí od listopadu loňského roku. Nahradil Ondreje Páleníka, který také patří mezi obviněné ve velké kauze, která sahá do nejvyšších pater politiky.

Kovanda se účastnil tří misí v Afghánistánu a jedné mise v Kosovu. Získal i řadu vyznamenání, mimo jiné i medaili NATO Za službu pro mír a svobodu.

V polovině června 2013 provedli po roce a půl shromažďování důkazů detektivové z ÚOOZ zásah proti vytipovaným jedincům, během kterého bylo zadrženo a obviněno osm osob. Mezi ně patří i Kovanda, ten byl jako jediný od začátku stíhán na svobodě, jelikož se přiznal k činům, ze kterých je obviněný. Soud pro Prahu 1 v červnu 2014 v jejich případě rozhodl, že trest má určit jejich nadřízený, tedy Ministerstvo obrany. Janě Nagyové vyměřil roční podmínku a zákaz působení ve státní správě.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy