Legalizace konopí

12. 3. 2012 16:03
Zákon, který umožní použití konopí k léčebným účelům. Vážně nemocní pacienti by se tak nového léku mohli dočkat již koncem léta letošního roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Česká republika se možná dočká zákona, který umožní použití konopí k léčebným účelům. Poslanecký návrh, který obsahuje legalizaci konopí pro použití ve zdravotnictví, přijala vláda neutrálně i přesto, že původně chtěla návrh zamítnout. Vážně nemocní pacienti by se tak nového léku mohli dočkat již koncem léta letošního roku.

Novelu o případném použití konopí jako léku vládě předložila skupina poslanců, která se její přípravou zabývala několik měsíců. Na návrhu se kromě příslušníků různých stran podíleli také lékaři, experti na protidrogovou problematiku, farmaceuti či kriminalisté.

V případě schválení zákona by se konopí dostalo do všech lékáren a nahradilo by tak současné předražené přípravky, které sice zmíněné látky obsahují, ale běžnému pacientovi jsou finančně nedostupné. Dodávky konopí by zajišťovali prověření licencovaní výrobci, kteří by uspěli v soutěži.

Se zákonem o legalizaci konopí by byla spojena také zvýšená ochrana proti zneužití předpisu, z léčby konopím by byli vyňati mladiství a děti. Podle dostupných informací by mělo být konopí pro pacienty dostupné zcela zdarma, nebo pouze za symbolickou cenu, do úhrad by jej zahrnuly také zdravotní pojišťovny.

Za návrhem novely stojí také petice, se kterou se bojovníci za legalizaci konopí v lékařství obrátili na premiéra Petra Nečase. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by se měl podobný zákon schválit co nejdříve. Pacient užívající konopí totiž může být stíhán podle stejného zákona jako dealer heroinu.

Konopné přípravky se využívají například při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají ale i epileptikům a lidem trpícím Parkinsonovou nemocí. Některé výzkumy dokonce prokázaly pozitivní vliv konopných látek v léčbě rakoviny.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy