Legalizace konopí

12. 3. 2012 16:03
Zákon, který umožní použití konopí k léčebným účelům. Vážně nemocní pacienti by se tak nového léku mohli dočkat již koncem léta letošního roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Česká republika se možná dočká zákona, který umožní použití konopí k léčebným účelům. Poslanecký návrh, který obsahuje legalizaci konopí pro použití ve zdravotnictví, přijala vláda neutrálně i přesto, že původně chtěla návrh zamítnout. Vážně nemocní pacienti by se tak nového léku mohli dočkat již koncem léta letošního roku.

Novelu o případném použití konopí jako léku vládě předložila skupina poslanců, která se její přípravou zabývala několik měsíců. Na návrhu se kromě příslušníků různých stran podíleli také lékaři, experti na protidrogovou problematiku, farmaceuti či kriminalisté.

V případě schválení zákona by se konopí dostalo do všech lékáren a nahradilo by tak současné předražené přípravky, které sice zmíněné látky obsahují, ale běžnému pacientovi jsou finančně nedostupné. Dodávky konopí by zajišťovali prověření licencovaní výrobci, kteří by uspěli v soutěži.

Se zákonem o legalizaci konopí by byla spojena také zvýšená ochrana proti zneužití předpisu, z léčby konopím by byli vyňati mladiství a děti. Podle dostupných informací by mělo být konopí pro pacienty dostupné zcela zdarma, nebo pouze za symbolickou cenu, do úhrad by jej zahrnuly také zdravotní pojišťovny.

Za návrhem novely stojí také petice, se kterou se bojovníci za legalizaci konopí v lékařství obrátili na premiéra Petra Nečase. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by se měl podobný zákon schválit co nejdříve. Pacient užívající konopí totiž může být stíhán podle stejného zákona jako dealer heroinu.

Konopné přípravky se využívají například při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají ale i epileptikům a lidem trpícím Parkinsonovou nemocí. Některé výzkumy dokonce prokázaly pozitivní vliv konopných látek v léčbě rakoviny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy