Křivoklátsko

2. 8. 2011 15:41
Křivoklátsko bylo v roce 1977 vyhlášeno biosférickou rezervací UNESCO a o rok později i chráněnou krajinnou oblastí. Je typické velkou geologickou členitostí a lesnatostí.
Křivoklátsko
Křivoklátsko | Foto: Pavel Baroch

Oblast Křivoklátska, ležící ve Středočeském kraji, byla v roce 1977 vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO a o rok později i chráněnou krajinnou oblastí. Je typická velkou geologickou členitostí a lesnatostí - přirozené a polopřirozené listnaté a smíšené lesy tu pokrývají asi dvě třetiny území.

Podle plánů ministerstva životního prostředí by se Křivoklátsko mělo v roce 2012 stát národním parkem a připojit se tak ke Krkonošskému národnímu parku a národním parkům na Šumavě, v Podyjí a Českém Švýcarsku.

Už v půlce května 2010 tu byl vyhlášen Lesnický park Křivoklátsko - to si prosadily zejména Lesy České republiky. Podle Hnutí Duha a dalších ochranářů se však jednalo pouze o účelové oslabení snah o vyhlášení národního parku.

Plány na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko se objevily už před lety, za lidoveckého ministra Libora Ambrozka. Konkrétnější podobu získal park za ministra Martina Bursíka ze Strany zelených. Do konce je dotáhl až ministr Tomáš Chalupa (ODS).

Specifičnost Křivoklátska

Oblast je výjimečná díky kaňonu Berounky, skalami, suťovisky či neprostupnými údolími, najít se tu dají i stepi. Mimořádnou hodnotu mají lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí republiky.

Údolí Berounky a jejích přítoků vytváří mnoho různých typů stanovišť - od "kaňonů" s poměrně teplým klimatem až hluboce zaříznutá a chladná údolí. Velká bohatost stanovišť umožňuje rozmanitá geologická stavba a členitost terénu.

Fauna a flora

Na Křivoklátsku se vyskytuje 1800 druhů cévnatých rostlin, 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků (120 z nich tu i hnízdí).

Žijí zde desítky ohrožených druhů živočichů, například čáp černý, mlok skvrnitý, tis červený či mochna bílá.
Po sto letech se zde objevil vzácný dravec luňák červený.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Senátorský klub ODS povede namísto Vostrčila bývalý policejní prezident Červíček

Novým předsedou senátorského klubu ODS se stal někdejší policejní prezident Martin Červíček. Dosud byl prvním místopředsedou frakce. Nahradil Miloše Vystrčila, který byl zvolen předsedou Senátu. Změnu ve vedení klubu oznámil mluvčí strany Václav Smolka.

Červíček klub povede do podzimních senátních voleb. "Považuji za svoji povinnost pomoci s řízením klubu a vzít na sebe v tomto složitém a přechodném osmiměsíčním období zodpovědnost," uvedl v tiskovém prohlášení. Senátor za Náchodsko uznal, že zastoupit Vystrčila v pozici předsedy klubu nebude nic jednoduchého.

Červíčkovým zástupcem v klubu se stal ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy