Ivan Martin Jirous

13. 11. 2012 8:59
Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval s kapelou The Plastic People of the Universe.
Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous | Foto: Bontonfilm

Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval zejména s kapelou The Plastic People of the Universe.

Jirous se narodil v roce 1944 v Humpolci. Po gymnáziu studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studium však nedokončil. Po škole byl krátce zaměstnaný jako redaktor čtrnáctideníku Výtvarná práce, své první básně publikoval časopisecky v Sešitech nebo Mladé tvorbě. Jirous se však kvůli svým postojům k totalitnímu režimu nemohl literatuře věnovat profesionálně. Musel tedy pracovat například jako noční hlídač, zahradník, případně byl nezaměstnaný.

Roku 1967 se sblížil s undergroundovou skupinou The Primitives Group, v roce 1969 se stal uměleckým vedoucím a manažerem kapely The Plastic People of the Universe

V sedmdesátých a osmdesátých letech pořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly, podepsal Chartu 77. V této době byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Celkem strávil v komunistickém vězení více než osm let. Pozdější tresty mu totalitní justice vyměřila právě za činnost s Plastic People, za vydávání samizdatového časopisu Vokno a za další aktivity v neoficiální kultuře. Jirous se v roce 1979 stal členem VONSu. O pět let později, když si odpykával další trest ve vězení, ho Amnesty International vyhlásila vězněm měsíce.

Po roce 1989 žil střídavě v Praze (kde mu jeho dlouholetý přítel Karel Schwarzenberg pronajímal byt za symbolickou částku) a v bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině v Prostředním Vydří u Dačic. Zde se v letech 1990 až 2005 každoročně konal hudební festival Magorovo Vydří. Od roku 2006, kdy byl jeho průběh znemožněn vyhláškou města Dačice, je akce pořádána na Skalákově mlýnu v Meziříčku u Želetavy.

Ivan Martin Jirous zemřel 9. listopadu 2011.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy