Ivan Martin Jirous

13. 11. 2012 8:59
Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval s kapelou The Plastic People of the Universe.
Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous | Foto: Bontonfilm

Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval zejména s kapelou The Plastic People of the Universe.

Jirous se narodil v roce 1944 v Humpolci. Po gymnáziu studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studium však nedokončil. Po škole byl krátce zaměstnaný jako redaktor čtrnáctideníku Výtvarná práce, své první básně publikoval časopisecky v Sešitech nebo Mladé tvorbě. Jirous se však kvůli svým postojům k totalitnímu režimu nemohl literatuře věnovat profesionálně. Musel tedy pracovat například jako noční hlídač, zahradník, případně byl nezaměstnaný.

Roku 1967 se sblížil s undergroundovou skupinou The Primitives Group, v roce 1969 se stal uměleckým vedoucím a manažerem kapely The Plastic People of the Universe

V sedmdesátých a osmdesátých letech pořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly, podepsal Chartu 77. V této době byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Celkem strávil v komunistickém vězení více než osm let. Pozdější tresty mu totalitní justice vyměřila právě za činnost s Plastic People, za vydávání samizdatového časopisu Vokno a za další aktivity v neoficiální kultuře. Jirous se v roce 1979 stal členem VONSu. O pět let později, když si odpykával další trest ve vězení, ho Amnesty International vyhlásila vězněm měsíce.

Po roce 1989 žil střídavě v Praze (kde mu jeho dlouholetý přítel Karel Schwarzenberg pronajímal byt za symbolickou částku) a v bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině v Prostředním Vydří u Dačic. Zde se v letech 1990 až 2005 každoročně konal hudební festival Magorovo Vydří. Od roku 2006, kdy byl jeho průběh znemožněn vyhláškou města Dačice, je akce pořádána na Skalákově mlýnu v Meziříčku u Želetavy.

Ivan Martin Jirous zemřel 9. listopadu 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy