Ivan Martin Jirous

13. 11. 2012 8:59
Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval s kapelou The Plastic People of the Universe.
Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous | Foto: Bontonfilm

Ivan Martin Jirous (přezdívaný Magor) byl český básník, publicista, výtvarný kritik, duchovní otec a organizátor českého undergroundu. Spolupracoval zejména s kapelou The Plastic People of the Universe.

Jirous se narodil v roce 1944 v Humpolci. Po gymnáziu studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studium však nedokončil. Po škole byl krátce zaměstnaný jako redaktor čtrnáctideníku Výtvarná práce, své první básně publikoval časopisecky v Sešitech nebo Mladé tvorbě. Jirous se však kvůli svým postojům k totalitnímu režimu nemohl literatuře věnovat profesionálně. Musel tedy pracovat například jako noční hlídač, zahradník, případně byl nezaměstnaný.

Roku 1967 se sblížil s undergroundovou skupinou The Primitives Group, v roce 1969 se stal uměleckým vedoucím a manažerem kapely The Plastic People of the Universe

V sedmdesátých a osmdesátých letech pořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly, podepsal Chartu 77. V této době byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Celkem strávil v komunistickém vězení více než osm let. Pozdější tresty mu totalitní justice vyměřila právě za činnost s Plastic People, za vydávání samizdatového časopisu Vokno a za další aktivity v neoficiální kultuře. Jirous se v roce 1979 stal členem VONSu. O pět let později, když si odpykával další trest ve vězení, ho Amnesty International vyhlásila vězněm měsíce.

Po roce 1989 žil střídavě v Praze (kde mu jeho dlouholetý přítel Karel Schwarzenberg pronajímal byt za symbolickou částku) a v bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině v Prostředním Vydří u Dačic. Zde se v letech 1990 až 2005 každoročně konal hudební festival Magorovo Vydří. Od roku 2006, kdy byl jeho průběh znemožněn vyhláškou města Dačice, je akce pořádána na Skalákově mlýnu v Meziříčku u Želetavy.

Ivan Martin Jirous zemřel 9. listopadu 2011.

 

Právě se děje

teď

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Home Credit přerušil přípravy na vstup na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V., která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

Další zprávy