reklama
 
 

Tata Motors

15. 8. 2011
Indická automobilka Tata Motors se zaměřuje především na výrobu nákladních vozů a autobusů. V roce 2009 prodala více než 600 tisíc vozů.

Tata Motors (dříve známá jako Telco) je indická automobilka zaměřená především na výrobu nákladních vozů a autobusů. V roce 2009 prodala více než 600 tisíc vozů.

Generálním ředitelem společnosti je (údaj platný k srpnu 2011) Ratan Naval Tata, který je zároveň šéfem celého koncernu Tata Group; výkonným ředitelem je pak sedmapadesátiletý britsko - německý podnikatel Carl Peter Foster.

Historie

Společnost Tata Motors vznikla v roce 1945 a zpočátku byla zaměřena na výrobu lokomotiv. První automobil vyrobila ve spolupráci se společností Daimler-Benz v roce 1954. V roce 1969 však spolupráci s ní ukončila.

Od té doby však automobilka uzavřela několik dalších dohod, které jí umožnily vstoupit na globální trh s automobily; v roce 2004 koupila nákladní divizi společnosti Daewoo, o rok později pak získala pětinový podíl ve španělské společnosti Hispano Carrocera, zaměřené na výrobu autobusů. V roce 2008 pak tuto firmu stoprocentně ovládla.

Ve stejném roce koupila Tata Motors od společnosti Ford automobilku Jaguar Land Rover. Získala tak značky Jaguar Daimler, Rover a Lanchester.

Kromě vstupu do konkurenčních společností je také partnerem několika dalších firem - zejména brazilské Marcopolo, se níž založila společný koncern na výrobu autobusů; společný podnik vytvořila i s italskou automobilkou Fiat, jejíž vozy prodává v Indii.

Osobní a užitkové automobily

Na výrobu osobních a užitkových automobilů se Tata Motors zaměřila počínaje rokem 1998, kdy vyvinula automobil Tata Indica, řazený do kategorie automobilů Supermini. Ještě předtím však zkonstruovala také sportovní užitkové vozy Tata Sierra a Tata Safari, kombi vůz Tata Estate nebo víceúčelový Tata Sumo.

Tatu Indica následovala vylepšená verze Tata Indica V2, které se zadařilo na jihoafrických trzích a posílila tak roli automobilky Tata na tamějším trhu.

Tata Motors vyrábí celou řadu automobilů pro osobní i komerční využití. Vyrábí například městské minivany (mezi nejnovější z nich patří Tata Venture a Tata Iris), pick-upy (Xenon XT), crossovery (Aria), osobní automobily (Indigo a již zmíněnou Indicu), víceúčelové vozy (Sumo Grande) nebo sportovní užitkové vozy (Safari).

Pro indický trh je primárně určeno městské auto Tata Nano.

Kromě toho vyrábí Tata celou řadu nákladních automobilů. Prvním z výsledků spolupráce s automobilkou Daewoo byla Tata Novus; do řady těžkých nákladních automobilů se zase řadí Tata Prima.

Jaguar a Land Rover

Kromě původních vozidel Tata, jak je zmíněno výše, vyrábí indická automobilka také vozy značky Jaguar a spolu s ní i Land Rover. V době působení pod hlavičkou indické automobilky vyvinul Jaguar čtvrtou řadou vozidel XJ. Na červenec 2011 oznámila automobilka redesign modelu XF.

Tata Motors přišla ve stejném období na trh s modelem Range Rover Evoque z řady Land Roverů a oznámila, že automobily s touto značkou hodlá prodávat také v Číně.

Celosvětové rozšíření

Kromě hlavního indického trhu působí Tata také na dalších pětadvaceti trzích na čtyřech kontinentech. V Evropě je to především Španělsko a Itálie (a ve formě společných podniků, respektive franšízy, také v Rusku nebo na Ukrajině).

Tata Motors najdete dále například v Jihoafrické republice nebo na Srí Lance. Do budoucna plánuje rozšířit svoji síť do Jižní Koreje, Thajska, Argentiny, Turecka a východní Evropy.

15. 8. 2011

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama