Tata Motors

15. 8. 2011 0:18
Indická automobilka Tata Motors se zaměřuje především na výrobu nákladních vozů a autobusů. V roce 2009 prodala více než 600 tisíc vozů.
Roman Tata a Tata Nano
Roman Tata a Tata Nano | Foto: Reuters

Tata Motors (dříve známá jako Telco) je indická automobilka zaměřená především na výrobu nákladních vozů a autobusů. V roce 2009 prodala více než 600 tisíc vozů.

Generálním ředitelem společnosti je (údaj platný k srpnu 2011) Ratan Naval Tata, který je zároveň šéfem celého koncernu Tata Group; výkonným ředitelem je pak sedmapadesátiletý britsko - německý podnikatel Carl Peter Foster.

Historie

Společnost Tata Motors vznikla v roce 1945 a zpočátku byla zaměřena na výrobu lokomotiv. První automobil vyrobila ve spolupráci se společností Daimler-Benz v roce 1954. V roce 1969 však spolupráci s ní ukončila.

Od té doby však automobilka uzavřela několik dalších dohod, které jí umožnily vstoupit na globální trh s automobily; v roce 2004 koupila nákladní divizi společnosti Daewoo, o rok později pak získala pětinový podíl ve španělské společnosti Hispano Carrocera, zaměřené na výrobu autobusů. V roce 2008 pak tuto firmu stoprocentně ovládla.

Ve stejném roce koupila Tata Motors od společnosti Ford automobilku Jaguar Land Rover. Získala tak značky Jaguar Daimler, Rover a Lanchester.

Kromě vstupu do konkurenčních společností je také partnerem několika dalších firem - zejména brazilské Marcopolo, se níž založila společný koncern na výrobu autobusů; společný podnik vytvořila i s italskou automobilkou Fiat, jejíž vozy prodává v Indii.

Osobní a užitkové automobily

Na výrobu osobních a užitkových automobilů se Tata Motors zaměřila počínaje rokem 1998, kdy vyvinula automobil Tata Indica, řazený do kategorie automobilů Supermini. Ještě předtím však zkonstruovala také sportovní užitkové vozy Tata Sierra a Tata Safari, kombi vůz Tata Estate nebo víceúčelový Tata Sumo.

Tatu Indica následovala vylepšená verze Tata Indica V2, které se zadařilo na jihoafrických trzích a posílila tak roli automobilky Tata na tamějším trhu.

Tata Motors vyrábí celou řadu automobilů pro osobní i komerční využití. Vyrábí například městské minivany (mezi nejnovější z nich patří Tata Venture a Tata Iris), pick-upy (Xenon XT), crossovery (Aria), osobní automobily (Indigo a již zmíněnou Indicu), víceúčelové vozy (Sumo Grande) nebo sportovní užitkové vozy (Safari).

Pro indický trh je primárně určeno městské auto Tata Nano.

Kromě toho vyrábí Tata celou řadu nákladních automobilů. Prvním z výsledků spolupráce s automobilkou Daewoo byla Tata Novus; do řady těžkých nákladních automobilů se zase řadí Tata Prima.

Jaguar a Land Rover

Kromě původních vozidel Tata, jak je zmíněno výše, vyrábí indická automobilka také vozy značky Jaguar a spolu s ní i Land Rover. V době působení pod hlavičkou indické automobilky vyvinul Jaguar čtvrtou řadou vozidel XJ. Na červenec 2011 oznámila automobilka redesign modelu XF.

Tata Motors přišla ve stejném období na trh s modelem Range Rover Evoque z řady Land Roverů a oznámila, že automobily s touto značkou hodlá prodávat také v Číně.

Celosvětové rozšíření

Kromě hlavního indického trhu působí Tata také na dalších pětadvaceti trzích na čtyřech kontinentech. V Evropě je to především Španělsko a Itálie (a ve formě společných podniků, respektive franšízy, také v Rusku nebo na Ukrajině).

Tata Motors najdete dále například v Jihoafrické republice nebo na Srí Lance. Do budoucna plánuje rozšířit svoji síť do Jižní Koreje, Thajska, Argentiny, Turecka a východní Evropy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy