Jaguar

13. 9. 2011 23:17
Jaguar je britský výrobce luxusních automobilů. Založen byl v roce 1922 jako Swallow Sidecars Company a původně se zabýval výrobou sajdkár.
Jaguar
Jaguar | Foto: Radek Pecák

Jaguar je britský výrobce luxusních automobilů. Založen byl v roce 1922 jako Swallow Sidecars Company a původně se zabýval výrobou sajdkár. Přes British Motor Corporation, Ford a krátké období samostatnosti je dnes součástí indické společnosti Tata Motors.

Počátky

Firma Williamů Lyonse a Walmsleyho krátce po založení začala vyrábět malé automobily, prvním z nich byl v roce 1927 Austin Seven. Zcela nový vůz pak představila v roce 1931 na autosalónu v Londýně pod značkou SS a především SS 1, který zaznamenal i díky nízké ceně velký úspěch.

Název Jaguar získala společnost v roce 1935, kdy představila modely SS Jaguar. Během války se automobilka zabývala výrobou pro vojenské účely a angažovala se také v leteckém průmyslu.

Poválečné období

Po konci války přišla krize a nutnost obnovy, a proto se firma rozhodla, že prodá divizi vyrábějící sajdkáry. První poválečný model Jaguar nesl v roce v roce 1948 označení Mark V. V témže roce byl na trh uveden také sportovní model XK120, který založil tradici sportovních vozů Jaguaru, posílenou pak dalším modelem D-Type.

Právě on je předchůdcem Jaguaru E-type, aerodynamického, sportovního vozu, který dosahoval na svoji doby neuvěřitelné rychlosti 240 km/h a byl tak nejrychlejším autem v Británii. Přelomovým pro Jaguar byl také model XJ6, vyráběný od roku 1968 až do roku 1992. V roce 1960 Jaguar krátce koupil společnost Daimler a tuto značku používal pro své luxusní vozy. Později však přešel pod koncern British Motor Corporation.

Krizová 70. léta

Zmíněná transakce nebyla pro Jaguar šťastná. Vedení automobilky příliš nedbalo o kvalitu nových vozů, proto klesla poptávka. Zvýšil jí až nový ředitel John Egan, který v osmdesátých letech vrátil britského výrobce aut na dřívější pozice. Za vlády Margaret Thatcherové byla automobilka zprivatizována, což prospělo jejímu rozvoji. Období nezávislosti však skončilo v roce 1989, kdy Jaguar koupila americká společnost Ford.

Během této doby spolupracoval Jaguar s dalším výrobcem luxusních automobilů Aston Martin a představil několik nových modelů, mezi nimi XJ X3000, který se prodával až do roku 2009, kdy byla představena poslední generace této řady, nebo XK8 s novým motorem V8.

Vstup do nových segmentů

Na přelomu devadesátých let a nového tisíciletí začal Jaguar vyrábět automobily v dosud neobsazených třídách – v roce 1998 se modelem S-type vrátil do vyšší střední třídy, odkud v roce 1963 odešel, o tři roky později vstoupil modelem X-type také do střední třídy. Posledním sportovním modelem značky se stal v roce 2006 XK, o dva roky později zas nahradil S-type sedan XF, který stejně jako model z řady XJ s označením X351 vybočuje z modelové řady Jaguaru. Od roku 2008 je automobilka spolu se značkou Land Rover součástí indického koncernu Tata Motors, společná skupina nese název Jaguar Land Rover. Současné modely Jaguaru čítají řady XF, XJ X351 a XK.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy