Jaguar

13. 9. 2011 23:17
Jaguar je britský výrobce luxusních automobilů. Založen byl v roce 1922 jako Swallow Sidecars Company a původně se zabýval výrobou sajdkár.
Jaguar
Jaguar | Foto: Radek Pecák

Jaguar je britský výrobce luxusních automobilů. Založen byl v roce 1922 jako Swallow Sidecars Company a původně se zabýval výrobou sajdkár. Přes British Motor Corporation, Ford a krátké období samostatnosti je dnes součástí indické společnosti Tata Motors.

Počátky

Firma Williamů Lyonse a Walmsleyho krátce po založení začala vyrábět malé automobily, prvním z nich byl v roce 1927 Austin Seven. Zcela nový vůz pak představila v roce 1931 na autosalónu v Londýně pod značkou SS a především SS 1, který zaznamenal i díky nízké ceně velký úspěch.

Název Jaguar získala společnost v roce 1935, kdy představila modely SS Jaguar. Během války se automobilka zabývala výrobou pro vojenské účely a angažovala se také v leteckém průmyslu.

Poválečné období

Po konci války přišla krize a nutnost obnovy, a proto se firma rozhodla, že prodá divizi vyrábějící sajdkáry. První poválečný model Jaguar nesl v roce v roce 1948 označení Mark V. V témže roce byl na trh uveden také sportovní model XK120, který založil tradici sportovních vozů Jaguaru, posílenou pak dalším modelem D-Type.

Právě on je předchůdcem Jaguaru E-type, aerodynamického, sportovního vozu, který dosahoval na svoji doby neuvěřitelné rychlosti 240 km/h a byl tak nejrychlejším autem v Británii. Přelomovým pro Jaguar byl také model XJ6, vyráběný od roku 1968 až do roku 1992. V roce 1960 Jaguar krátce koupil společnost Daimler a tuto značku používal pro své luxusní vozy. Později však přešel pod koncern British Motor Corporation.

Krizová 70. léta

Zmíněná transakce nebyla pro Jaguar šťastná. Vedení automobilky příliš nedbalo o kvalitu nových vozů, proto klesla poptávka. Zvýšil jí až nový ředitel John Egan, který v osmdesátých letech vrátil britského výrobce aut na dřívější pozice. Za vlády Margaret Thatcherové byla automobilka zprivatizována, což prospělo jejímu rozvoji. Období nezávislosti však skončilo v roce 1989, kdy Jaguar koupila americká společnost Ford.

Během této doby spolupracoval Jaguar s dalším výrobcem luxusních automobilů Aston Martin a představil několik nových modelů, mezi nimi XJ X3000, který se prodával až do roku 2009, kdy byla představena poslední generace této řady, nebo XK8 s novým motorem V8.

Vstup do nových segmentů

Na přelomu devadesátých let a nového tisíciletí začal Jaguar vyrábět automobily v dosud neobsazených třídách – v roce 1998 se modelem S-type vrátil do vyšší střední třídy, odkud v roce 1963 odešel, o tři roky později vstoupil modelem X-type také do střední třídy. Posledním sportovním modelem značky se stal v roce 2006 XK, o dva roky později zas nahradil S-type sedan XF, který stejně jako model z řady XJ s označením X351 vybočuje z modelové řady Jaguaru. Od roku 2008 je automobilka spolu se značkou Land Rover součástí indického koncernu Tata Motors, společná skupina nese název Jaguar Land Rover. Současné modely Jaguaru čítají řady XF, XJ X351 a XK.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy