Land Rover

6. 3. 2013 10:25
Land Rover je britská automobilka sídlící Gaydonu v Anglii. Automobilka vyrábí terénní a víceúčelová vozidla.
Logo Land Rover.
Logo Land Rover. | Foto: Land Rover

Land Rover je britská automobilka sídlící Gaydonu v Anglii. Je známá jako výrobce terénních a víceúčelových vozidel.

Historie

Inspirací byl pro dva bratry, Mauriceho a Spencera Wilkse, americký vojenský Jeep. Rozhodli se podle něj vyrábět auta vhodná jak pro zemědělce, tak pro armádu. První model automobilka představila v roce 1948 v Amsterdamu.

Series 1 se stal velmi oblíbeným vozem zejména díky jednoduché konstrukci umožňující snadné opravy a díky nepřekonatelným terénním vlastnostem.

Kolem roku 1960 se bratři Wilksové spojili s Gordonem Bashfordem a začali vyvíjet ,,civilizovanější model" - Road Rover, ze kterého se později stal známý Range Rover. Vůz byl od začátku navrhován tak, aby si udržel své přednosti v terénu, ale zároveň se zbavil "krabicovitého" vzhledu. Vzniklo tak, vedle nového Fordu Bronco a Jeepu Wagoneer, jeden z prvních předchůdců SUV.

Modely

Prvního modelu z roku 1948 bylo vyrobeno 648 kusů a do dnes se jich dochovalo 20. Následovaly Series 2 a 3. Třetí byla nastoupena modelem Defender, který se prodává stále, s posledním faceliftem v roce 2007. Dále se vyrábí druhá řada modelu Freelander a čtvrtá řada nejúspěšnějšího modelu značky, Discovery.

Mimo tyto modelové řady existují také již tři řady modelu Range Rover. Poslední z nich, Evoque, se již výrazně odlišuje od původních směrů značky, nikoli však v zaměření. Je k dostání ve verzi 2WD, nebo 4WD, přičemž i s pohonem dvou kol si díky zvýšenému podvozku poradí i s kamenitým prudkým srázem, nebo až půlmetru hlubokým brodem. Podstatné je také využití systému Terrain Response (viz níže).

Land Rover také v roce 2004 představil koncept Range Stormer, nejsportovnější vůz v nabídce značky. Na tomto voze je nejzajímavější první použití revolučního systému Terrain Response, umožňujícího výběr mezi pěti režimy jízdy v terénu (cesta, kluzký povrch, vyježděné koleje, písek, kamení).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy