Land Rover

6. 3. 2013 10:25
Land Rover je britská automobilka sídlící Gaydonu v Anglii. Automobilka vyrábí terénní a víceúčelová vozidla.
Logo Land Rover.
Logo Land Rover. | Foto: Land Rover

Land Rover je britská automobilka sídlící Gaydonu v Anglii. Je známá jako výrobce terénních a víceúčelových vozidel.

Historie

Inspirací byl pro dva bratry, Mauriceho a Spencera Wilkse, americký vojenský Jeep. Rozhodli se podle něj vyrábět auta vhodná jak pro zemědělce, tak pro armádu. První model automobilka představila v roce 1948 v Amsterdamu.

Series 1 se stal velmi oblíbeným vozem zejména díky jednoduché konstrukci umožňující snadné opravy a díky nepřekonatelným terénním vlastnostem.

Kolem roku 1960 se bratři Wilksové spojili s Gordonem Bashfordem a začali vyvíjet ,,civilizovanější model" - Road Rover, ze kterého se později stal známý Range Rover. Vůz byl od začátku navrhován tak, aby si udržel své přednosti v terénu, ale zároveň se zbavil "krabicovitého" vzhledu. Vzniklo tak, vedle nového Fordu Bronco a Jeepu Wagoneer, jeden z prvních předchůdců SUV.

Modely

Prvního modelu z roku 1948 bylo vyrobeno 648 kusů a do dnes se jich dochovalo 20. Následovaly Series 2 a 3. Třetí byla nastoupena modelem Defender, který se prodává stále, s posledním faceliftem v roce 2007. Dále se vyrábí druhá řada modelu Freelander a čtvrtá řada nejúspěšnějšího modelu značky, Discovery.

Mimo tyto modelové řady existují také již tři řady modelu Range Rover. Poslední z nich, Evoque, se již výrazně odlišuje od původních směrů značky, nikoli však v zaměření. Je k dostání ve verzi 2WD, nebo 4WD, přičemž i s pohonem dvou kol si díky zvýšenému podvozku poradí i s kamenitým prudkým srázem, nebo až půlmetru hlubokým brodem. Podstatné je také využití systému Terrain Response (viz níže).

Land Rover také v roce 2004 představil koncept Range Stormer, nejsportovnější vůz v nabídce značky. Na tomto voze je nejzajímavější první použití revolučního systému Terrain Response, umožňujícího výběr mezi pěti režimy jízdy v terénu (cesta, kluzký povrch, vyježděné koleje, písek, kamení).

 

Právě se děje

před 59 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy