IWC - Mezinárodní velrybářská komise

30. 11. 2011 15:36
Mezinárodní velrybářská komise (IWC) byla založena na základě Mezinárodní konvence pro regulaci lovu velryb, která byla podepsána v prosinci roku 1946 ve Washingtonu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) byla založena na základě Mezinárodní konvence pro regulaci lovu velryb, která byla podepsána v prosinci roku 1946 ve Washingtonu. Tato konvence má za úkol zajistit zachování velrybích populací a řízený lov velryb.

Hlavním úkolem IWC je dohlížet na dodržování této konvence po celém světě. Mezi její opatření patří například naprostý zákaz lovu některých kytovců, vyhlašování velrybích rezervací v určitých oblastech, určování jak velký počet velryb konkrétního druhu může být loven a od jaké velikosti. IWC určuje, kdy začíná a končí lovná sezóna, zakazuje odchyt velrybích mláďat, které matky ještě kojí, a velrybích samic, které mají mládě. Dohlíží, aby velrybáři vedli statistiky o počtu ulovených velryb. Usiluje také, aby zabíjení lovených velryb bylo co nejhumánnější.
Komise dále koordinuje a financuje výzkum velryb, publikuje výsledky vědeckého bádání v této oblasti.
IWC má stálý sekretariát v Cambridgi v Anglii.
http://www.iwcoffice.org

 

Právě se děje

před 3 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy