Islámský stát (IS)

30. 9. 2014 20:39
Islámský stát (IS) představuje jednu z největších bezpečnostních hrozeb současnosti.
Foto: Aktuálně.cz

Pojem Islámský stát má dvojí význam. Původně se jedná o extremistickou sunnitskou organizaci, která pod různými jmény funguje od konce devadesátých let. V současné době se název Islámský stát vztahuje také na samozvaný chalífát vyhlášený na části iráckého a syrského území.

Historie:

Kořeny této organizace sahají ke skupině Tahvíd a džihád, kterou vedl Jordánec Abú Musa Zarkáví a jejímž původním cílem bylo svržení jordánského krále. Po invazi Spojených států a jejich spojenců do Iráku v roce 2003 začala tato radikální ozbrojená skupina operovat na iráckém území. Útočila jak na koaliční vojska, tak na civilní obyvatelstvo.

V roce 2004 se oficiálně připojila k Al-Káidě, teroristické organizaci vedené Usámou bin Ládinem, a přejmenovala se na Al-Káidu v Iráku. V roce 2006 se americkým jednotkám podařilo Zarkávího zabít.

Jeho nástupce abú Hamza poté ustavil Islámský stát v Iráku. Organizace od počátku plánovala převzít moc nad iráckým územím. Útoky proti civilnímu obyvatelstvu však vedly k tomu, že se postupem času i sunnitské organizace staly odpůrci Islámského státu, který se tak dostával do izolace a slábl.

Nicméně v roce 2011 začal Islámský stát opět nabývat na síle, čemuž napomohlo zejména stažení amerických vojsk z Iráku a začátek občanské války v Sýrii. Jeho členové začali útočit v letech 2012 a 2013, kdy se v Iráku znovu rozhořel sektářský konflikt a vnitropolitická krize. Ve vnitřně rozdělené zemi již dlouho panovala nespokojenost s šíitským premiérem Núrím Málikím, který podle menšinových Kurdů a sunnitů znevýhodňoval jejich postavení a odmítal s nimi spolupracovat. Málikí navíc v dubnu 2014 opět vyhrál ve volbách, což celou situaci výrazně zhoršilo.

Nový vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí, který stojí v jeho čele od roku 2010, chtěl sloučit IS s frontou An-Nusra, jež bojuje v Sýrii proti Asadovi. An-Nusra to však odmítla, a tak IS začal v Sýrii operovat samostatně. V roce 2013 přijal nový název Islámský stát v Iráku a v Levantě (ISIL). Ve druhé polovině roku 2013 a v první polovině roku 2014 ISIL ovládl východní Sýrii a severozápadní Irák. Největším úspěchem bylo dobytí Mosulu – druhého největšího iráckého města.

Vyhlášení chalífátu:

V červnu 2014 došlo k přejmenování organizace na Islámský stát (IS) a k vyhlášení chalífátu na části iráckého a syrského území, které ovládá. Do jeho čela se postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí. Islámský stát nebyl dosud uznán žádnou zemí.

Reakce Západu:

Po útocích na Kurdy a jezídy v Iráku zahájily Spojené státy v srpnu 2014 bombardování pozic Islámského státu v Iráku a na konci září také v Sýrii. Do bojových akcí se zapojila Francie, Británie, Austrálie, Belgie, Dánsko, Kanada, Německo nebo Nizozemsko. Spolu se západními státy bojuje proti Islámskému státu také řada muslimských zemí - Saudská Arábie, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Jordánsko. Mnoho dalších zemí podporuje USA a jejich spojence jinou formou pomoci.

Česká vláda poskytla v září 2014 munici Kurdům bojujícím proti Islámskému státu. Česká republika vojenskou akci proti Islámskému státu podporuje, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se do ní ale vojensky zapojovat nebude.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy