Islámský stát (IS)

Ozbrojenci ve východní části Burkiny Faso zabili desítky lidí. V uplynulých letech se v zemi znásobily útoky radikálů napojených na Al-Káidu a IS

Několik desítek lidí dnes přišlo o život při útoku džihádistů ve východní části Burkiny Faso. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom napsala agentura AFP.

"Na vesnici Kodyel v lokalitě Foutouri dnes ráno zaútočila velká skupina ozbrojenců, zabili desítky lidí," sdělil agentuře AFP bezpečnostní zdroj. Útok na vesnici v provincii Komandjari AFP potvrdila také místní domobrana. O život podle ní přišlo 20 až 30 lidí.

V uplynulých letech se v Burkině Faso znásobily útoky radikálů napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. V dubnu při útoku ozbrojenců na východě země zemřeli dva španělští novináři a irský ochránce přírody.

Zdroj: ČTK

SOHR: Při útocích ruských vzdušných sil v Sýrii přišlo o život nejméně 21 džihádistů

Nejméně 21 džihádistů ze skupiny Islámský stát (IS) zahynulo při útocích ruských vzdušných sil v severní Sýrii. Uvedla to podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Za posledních 24 hodin podle SOHR uskutečnilo ruské letectvo nejméně 130 náletů zaměřených na IS. Útoky se soustředily do oblastí na okraji provincií Halab (Aleppo), Hamá a Rakka na severu Sýrie, ale také na centrální provincii Homs a Dajr az-Zaur na východě.

Zdroj: ČTK

Nejméně devět lidí včetně tří civilistů zemřelo při teroristickém útoku v Iráku

Životy devíti lidí včetně civilistů si v sobotu vyžádal výbuch nálože na severu Iráku následovaný přestřelkou mezi útočníky a bezpečnostními složkami. Tamní úřady z útoku viní teroristickou organizaci Islámský stát (IS), uvedla agentura AFP.

Nálož nastražená u silnice vybuchla, když kolem ní projelo auto s civilisty. Když jim na pomoc přispěchali policisté a příslušníci šíitských milic Hašd Šaabí, kteří jsou spojenci irácké armády, útočníci zahájili střelbu. "Při útoku IS zemřeli čtyři členové Hašd Šaabí, dva policisté a tři civilisti," uvedl starosta města, u kterého nálož vybuchla a které leží zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu.

Lidé z IS se k útoku oficiálně nepřihlásili, zodpovědnost za něj ale této organizaci připsali jak starosta, tak policejní zdroje AFP.

Zdroj: ČTK

Ambasáda Saúdské Arábie v Haagu se stala terčem střelby

Terčem střelby se ve čtvrtek brzy ráno stála ambasáda Saúdské Arábie v nizozemském Haagu. Nikdo nebyl zraněn. Nizozemská policie již zadržela podezřelého, jeho motiv je zatím nejasný, informovala agentura Reuters.

Výstřely u ambasády padly před 06:00 SEČ. Vzápětí byla podle policejního mluvčího Stevena van Santena přivolána policie, která před budovou našla nábojnice. Místní média zveřejnila snímky prostřílených oken a uvedla, že na budovu kdosi vypálil asi 20 střel. Vpodvečer policisté oznámili, že v souvislosti se střelbou zadrželi 40letého muže ve městě Zoetermeer, které leží nedaleko Haagu. Bližší informace o podezřelém ale nesdělili. Policie dál hledá i případné svědky incidentu.

Incident se odehrál den poté, co se terčem bombového útoku v saúdskoarabské Džiddě stali účastníci pietní akce k uctění památky obětí první světové války. Zraněni byli čtyři lidé.

K útoku v Džiddě se přihlásil Islámský stát. V prohlášení zveřejněném prostřednictvím komunikační služby Telegram skupina uvedla, že jejím "vojákům" se podařilo na hřbitově skrýt bombu, která vybuchla, když se tam sešlo několik zástupců zemí "vedoucích křižáckou válku". Pietní akci uspořádala Francie a zúčastnilo se jí několik diplomatických delegací, česká však mezi nimi nebyla. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat