V roce 1990 se stal předsedou strany Liberálně demokratický kongres, kterou zároveň spoluzakládal. Za tuto středově konzervativní, liberálně katolickou stranu zasedl v roce 1990 v polském Sejmu (parlamentu). V březnu 1994 se tato strana sloučila s Demokratickou unií v Unii Svobody a Tusk se stal místopředsedou této nové strany. V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma a v roce 2003 se Donal Tusk stal její předsedou.
Donald Tusk
Donald Franciszek Tusk se narodil 22. dubna 1957 v Gdaňsku a hlásí se k etnické menšině Kašubů. V roce 1976 maturoval na gdaňské střední škole Mikuláše Koperníka a roku 1980 ukončil studium historie na gdaňské univerzitě po obhajobě diplomové práce na téma Józef Piłsudski. Napsal první kašubský slovník pro děti a také několik knih o historii Gdaňsku. Od roku 1978 je ženatý s Małgorzatou Sochackou, se kterou má syna Michala (*1980) a dceru Katarzynu (1987).
V roce 2007, když jeho Občanská platforma zvítězila v parlamentních volbách, se stal premiérem a o čtyři roky později toto vítězství zopakoval, čímž se stal nejdéle sloužícím premiérem Třetí republiky. Na summitu EU 30. srpna 2014 byl Donald Tusk jmenován předsedou Evropské rady a stal se tak druhým "prezidentem EU".
V březnu 2017 byl znovu zvolen za předsedu Evropské rady, přičemž jediný hlas ve volbě proti němu získal od Premiérky Polska Beaty Szydlo. Důvodem pro odmítnutí volby Donalda Tuska bylo obvinění, že jeho vláda nedostatečně vyšetřovala příčinu leteckého neštěstí v roce 2010, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczynski. Jako odvetu za jeho zvolení bojkotuje Polsko signaci důležitých evropských dohod.