Umělá inteligence

14. 10. 2011 15:32
Umělá inteligence je věda zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Pojem umělá inteligence (UI, anglicky AI) se vztahuje buď přímo k zařízením vykazujícím známky inteligentního chování, nebo k oboru informatiky, který se je snaží vytvářet. Když s výrazem v roce 1956 přišel americký vědec a informatik John MacCarthy, definoval jej jako vědu a techniku zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.

Celý vědní obor vychází z předpokladu, že výsadní lidskou schopnost - inteligenci - je možné simulovat i ve stroji. Tato domněnka však vyvolává filosofické otázky o samotné povaze lidské mysli a naráží na etické problémy vytváření umělých bytostí. Umělá inteligence se tak stala předmětem sporů i optimistickým náhledem do budoucnosti a dnes je významnou součástí oblasti technologií, kde pomáhá řešit ty nejnáročnější úkoly.

Historie

Myšlenky o inteligentních strojích se objevovaly už v antické mytologii, v devatenáctém se staly běžnou součástí literatury, ale až v padesátých letech dvacátého století se umělá inteligence vymezila jako vědní obor.

Jeho předmět vymezila konference na prestižní americké univerzitě Dartmouth College v létě 1956, které se zúčastnili například John McCarthy, Marvin Minsky, Allen Newell nebo Herbert Simon. Se svými studenty na ní vytvořili několik programů, jež řešily slovní úlohy v algebře, ověřovaly různé logické teorie a dokázaly mluvit anglicky.

Inspirací pro jejich práci byla výpočetní teorie matematika Alana Turinga, jež předpokládala, že pomocí kombinací jedniček a nul lze nasimulovat libovolný matematický akt. Tentýž vědec v roce 1950 představil test, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně.

Vývoj v dalších letech směle pokračoval a narušilo ha až britské a americké zrušení dotací v roce 1974. Období zvané zimou umělé inteligence však skončilo začátkem osmdesátých let, kdy expertní systémy s analytickými schopnostmi dosáhly komerčního úspěchu. Japonská pátá generace počítačů pak přesvědčila obě zmíněné vlády, aby začaly více dotovat akademické prostředí.

Úspěchy umělé inteligence

V devadesátých letech už se UI využívala v logistice, lékařské diagnostice či při dobývání znalostí z databází. První celebritou mezi inteligentními stroji se však stal až počítač Deep Blue, který v roce 1997 v partii šachů porazil světového šampiona Garry Kasparova.

Dalším všeobecně známým počítačem je Watson sestrojený firmou IBM. Ten v únoru 2011 vyhrál speciální díl soutěže Jeopardy! (americká obdoba Riskuj), kde výrazným rozdílem porazil dosavadní šampiony Brada Ruttera a Kena Jenningse.

Turingův test

Cílem tohoto testu je prověřit, zda se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně. Probíhá tak, že do oddělených místností umístíme testujícího, předmět zkoumání a libovolného dalšího člověka. Testující poté klade otázky, na něž náhodně odpovídají buď počítač či dotyčný člověk, a pokud nerozpozná, s kým zrovna komunikuje, splňuje daná inteligence Turingův test.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy