Umělá inteligence

14. 10. 2011 15:32
Umělá inteligence je věda zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Pojem umělá inteligence (UI, anglicky AI) se vztahuje buď přímo k zařízením vykazujícím známky inteligentního chování, nebo k oboru informatiky, který se je snaží vytvářet. Když s výrazem v roce 1956 přišel americký vědec a informatik John MacCarthy, definoval jej jako vědu a techniku zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.

Celý vědní obor vychází z předpokladu, že výsadní lidskou schopnost - inteligenci - je možné simulovat i ve stroji. Tato domněnka však vyvolává filosofické otázky o samotné povaze lidské mysli a naráží na etické problémy vytváření umělých bytostí. Umělá inteligence se tak stala předmětem sporů i optimistickým náhledem do budoucnosti a dnes je významnou součástí oblasti technologií, kde pomáhá řešit ty nejnáročnější úkoly.

Historie

Myšlenky o inteligentních strojích se objevovaly už v antické mytologii, v devatenáctém se staly běžnou součástí literatury, ale až v padesátých letech dvacátého století se umělá inteligence vymezila jako vědní obor.

Jeho předmět vymezila konference na prestižní americké univerzitě Dartmouth College v létě 1956, které se zúčastnili například John McCarthy, Marvin Minsky, Allen Newell nebo Herbert Simon. Se svými studenty na ní vytvořili několik programů, jež řešily slovní úlohy v algebře, ověřovaly různé logické teorie a dokázaly mluvit anglicky.

Inspirací pro jejich práci byla výpočetní teorie matematika Alana Turinga, jež předpokládala, že pomocí kombinací jedniček a nul lze nasimulovat libovolný matematický akt. Tentýž vědec v roce 1950 představil test, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně.

Vývoj v dalších letech směle pokračoval a narušilo ha až britské a americké zrušení dotací v roce 1974. Období zvané zimou umělé inteligence však skončilo začátkem osmdesátých let, kdy expertní systémy s analytickými schopnostmi dosáhly komerčního úspěchu. Japonská pátá generace počítačů pak přesvědčila obě zmíněné vlády, aby začaly více dotovat akademické prostředí.

Úspěchy umělé inteligence

V devadesátých letech už se UI využívala v logistice, lékařské diagnostice či při dobývání znalostí z databází. První celebritou mezi inteligentními stroji se však stal až počítač Deep Blue, který v roce 1997 v partii šachů porazil světového šampiona Garry Kasparova.

Dalším všeobecně známým počítačem je Watson sestrojený firmou IBM. Ten v únoru 2011 vyhrál speciální díl soutěže Jeopardy! (americká obdoba Riskuj), kde výrazným rozdílem porazil dosavadní šampiony Brada Ruttera a Kena Jenningse.

Turingův test

Cílem tohoto testu je prověřit, zda se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně. Probíhá tak, že do oddělených místností umístíme testujícího, předmět zkoumání a libovolného dalšího člověka. Testující poté klade otázky, na něž náhodně odpovídají buď počítač či dotyčný člověk, a pokud nerozpozná, s kým zrovna komunikuje, splňuje daná inteligence Turingův test.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Libyi zřejmě našli ostatky Čecha uneseného teroristy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo. Vyjádření Černínského paláce se ČTK snaží získat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Orbán: Fidesz jedná s konzervativci o vytvoření nové frakce v europarlamentu

Maďarská vládní strana Fidesz jedná s konzervativními politickými uskupeními včetně italské strany Liga Mattea Salviniho o vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Viktora Orbána v maďarském rádiu.

Europoslanci Fideszu ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Učinili tak v reakci na skutečnost, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce. Jednalo se o vyústění několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Orbán v pátek bez bližších podrobností sdělil, že vede rozhovory s politickými spojenci v Polsku a také v Itálii, kde jedná s exministrem vnitra Salvinim a předsedkyní krajně pravicové opoziční strany Bratři Itálie Giorgiou Meloniovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy