Umělá inteligence

14. 10. 2011 15:32
Umělá inteligence je věda zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Pojem umělá inteligence (UI, anglicky AI) se vztahuje buď přímo k zařízením vykazujícím známky inteligentního chování, nebo k oboru informatiky, který se je snaží vytvářet. Když s výrazem v roce 1956 přišel americký vědec a informatik John MacCarthy, definoval jej jako vědu a techniku zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.

Celý vědní obor vychází z předpokladu, že výsadní lidskou schopnost - inteligenci - je možné simulovat i ve stroji. Tato domněnka však vyvolává filosofické otázky o samotné povaze lidské mysli a naráží na etické problémy vytváření umělých bytostí. Umělá inteligence se tak stala předmětem sporů i optimistickým náhledem do budoucnosti a dnes je významnou součástí oblasti technologií, kde pomáhá řešit ty nejnáročnější úkoly.

Historie

Myšlenky o inteligentních strojích se objevovaly už v antické mytologii, v devatenáctém se staly běžnou součástí literatury, ale až v padesátých letech dvacátého století se umělá inteligence vymezila jako vědní obor.

Jeho předmět vymezila konference na prestižní americké univerzitě Dartmouth College v létě 1956, které se zúčastnili například John McCarthy, Marvin Minsky, Allen Newell nebo Herbert Simon. Se svými studenty na ní vytvořili několik programů, jež řešily slovní úlohy v algebře, ověřovaly různé logické teorie a dokázaly mluvit anglicky.

Inspirací pro jejich práci byla výpočetní teorie matematika Alana Turinga, jež předpokládala, že pomocí kombinací jedniček a nul lze nasimulovat libovolný matematický akt. Tentýž vědec v roce 1950 představil test, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně.

Vývoj v dalších letech směle pokračoval a narušilo ha až britské a americké zrušení dotací v roce 1974. Období zvané zimou umělé inteligence však skončilo začátkem osmdesátých let, kdy expertní systémy s analytickými schopnostmi dosáhly komerčního úspěchu. Japonská pátá generace počítačů pak přesvědčila obě zmíněné vlády, aby začaly více dotovat akademické prostředí.

Úspěchy umělé inteligence

V devadesátých letech už se UI využívala v logistice, lékařské diagnostice či při dobývání znalostí z databází. První celebritou mezi inteligentními stroji se však stal až počítač Deep Blue, který v roce 1997 v partii šachů porazil světového šampiona Garry Kasparova.

Dalším všeobecně známým počítačem je Watson sestrojený firmou IBM. Ten v únoru 2011 vyhrál speciální díl soutěže Jeopardy! (americká obdoba Riskuj), kde výrazným rozdílem porazil dosavadní šampiony Brada Ruttera a Kena Jenningse.

Turingův test

Cílem tohoto testu je prověřit, zda se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně. Probíhá tak, že do oddělených místností umístíme testujícího, předmět zkoumání a libovolného dalšího člověka. Testující poté klade otázky, na něž náhodně odpovídají buď počítač či dotyčný člověk, a pokud nerozpozná, s kým zrovna komunikuje, splňuje daná inteligence Turingův test.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy