Pojem umělá inteligence (UI, anglicky AI) se vztahuje buď přímo k zařízením vykazujícím známky inteligentního chování, nebo k oboru informatiky, který se je snaží vytvářet. Když s výrazem v roce 1956 přišel americký vědec a informatik John MacCarthy, definoval jej jako vědu a techniku zabývající se tvorbou inteligentních zařízení.
Celý vědní obor vychází z předpokladu, že výsadní lidskou schopnost - inteligenci - je možné simulovat i ve stroji. Tato domněnka však vyvolává filosofické otázky o samotné povaze lidské mysli a naráží na etické problémy vytváření umělých bytostí. Umělá inteligence se tak stala předmětem sporů i optimistickým náhledem do budoucnosti a dnes je významnou součástí oblasti technologií, kde pomáhá řešit ty nejnáročnější úkoly.
Historie
Myšlenky o inteligentních strojích se objevovaly už v antické mytologii, v devatenáctém se staly běžnou součástí literatury, ale až v padesátých letech dvacátého století se umělá inteligence vymezila jako vědní obor.
Jeho předmět vymezila konference na prestižní americké univerzitě Dartmouth College v létě 1956, které se zúčastnili například John McCarthy, Marvin Minsky, Allen Newell nebo Herbert Simon. Se svými studenty na ní vytvořili několik programů, jež řešily slovní úlohy v algebře, ověřovaly různé logické teorie a dokázaly mluvit anglicky.
Inspirací pro jejich práci byla výpočetní teorie matematika Alana Turinga, jež předpokládala, že pomocí kombinací jedniček a nul lze nasimulovat libovolný matematický akt. Tentýž vědec v roce 1950 představil test, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně.
Vývoj v dalších letech směle pokračoval a narušilo ha až britské a americké zrušení dotací v roce 1974. Období zvané zimou umělé inteligence však skončilo začátkem osmdesátých let, kdy expertní systémy s analytickými schopnostmi dosáhly komerčního úspěchu. Japonská pátá generace počítačů pak přesvědčila obě zmíněné vlády, aby začaly více dotovat akademické prostředí.
Úspěchy umělé inteligence
V devadesátých letech už se UI využívala v logistice, lékařské diagnostice či při dobývání znalostí z databází. První celebritou mezi inteligentními stroji se však stal až počítač Deep Blue, který v roce 1997 v partii šachů porazil světového šampiona Garry Kasparova.
Dalším všeobecně známým počítačem je Watson sestrojený firmou IBM. Ten v únoru 2011 vyhrál speciální díl soutěže Jeopardy! (americká obdoba Riskuj), kde výrazným rozdílem porazil dosavadní šampiony Brada Ruttera a Kena Jenningse.
Turingův test
Cílem tohoto testu je prověřit, zda se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně. Probíhá tak, že do oddělených místností umístíme testujícího, předmět zkoumání a libovolného dalšího člověka. Testující poté klade otázky, na něž náhodně odpovídají buď počítač či dotyčný člověk, a pokud nerozpozná, s kým zrovna komunikuje, splňuje daná inteligence Turingův test.