Symbian

5. 1. 2012 21:17
Symbian je mobilní operační systém, který byl navržen pro chytré mobilní telefony. Nokia s ním navázala na své předchozí platformy Symbian OS a S60.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Symbian je mobilní operační systém, který byl navržen pro chytré mobilní telefony. Nokia s ním navázala na své předchozí platformy Symbian OS a S60. V roce 2011 pak finský výrobce ohlásil přechod na Windows Phone, ukončil vývoj Symbianu a udělal z něj open sourcový projekt.

Historie

Platforma Symbian vznikla v roce 1998 sloučením a integrací jednotlivých softwarových součástí firem Nokia, Sony Ericsson, NTT DoCoMo a Symbian Ltd. Přímým předchůdcem byl grafický systém EPOC společnosti Psion, který byl primárně určen pro zařízení PDA. V roce 1998 se pak společnost přejmenovala na Symbian Ltd. a začala éra stejnojmenného systému.

Vůbec prvním telefonem se Symbianem se v roce 2001 stal komunikátor Nokia 9210 a půlmilion prodaných kusů v témže roce předznamenal budoucí zájem o platformu. Koncem roku 2003 už totiž do světa měsíčně putovalo zhruba milion telefonů s tímto systémem.

Platforma v následujících letech procházela neustálým vývojem, postupně přibývali nové funkce a úspěšný systém tak v roce 2008 zakoupila Nokia.

Ukončení vývoje

Jakkoliv se ale pod Nokií objevily dvě nové verze systému pojmenované Anna a Belle, funkcemi příliš neobstály v konkurenci nastupujícího Androidu a iOS. Finský výrobce se proto rozhodl od platformy upustit, přešel na Windows Phone a oficiálně ukončil její vývoj.

S koncem vývoje se ze systému stal open sourcový projekt, který tak může nadále živit komunita uživatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy