Symbian

5. 1. 2012 21:17
Symbian je mobilní operační systém, který byl navržen pro chytré mobilní telefony. Nokia s ním navázala na své předchozí platformy Symbian OS a S60.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Symbian je mobilní operační systém, který byl navržen pro chytré mobilní telefony. Nokia s ním navázala na své předchozí platformy Symbian OS a S60. V roce 2011 pak finský výrobce ohlásil přechod na Windows Phone, ukončil vývoj Symbianu a udělal z něj open sourcový projekt.

Historie

Platforma Symbian vznikla v roce 1998 sloučením a integrací jednotlivých softwarových součástí firem Nokia, Sony Ericsson, NTT DoCoMo a Symbian Ltd. Přímým předchůdcem byl grafický systém EPOC společnosti Psion, který byl primárně určen pro zařízení PDA. V roce 1998 se pak společnost přejmenovala na Symbian Ltd. a začala éra stejnojmenného systému.

Vůbec prvním telefonem se Symbianem se v roce 2001 stal komunikátor Nokia 9210 a půlmilion prodaných kusů v témže roce předznamenal budoucí zájem o platformu. Koncem roku 2003 už totiž do světa měsíčně putovalo zhruba milion telefonů s tímto systémem.

Platforma v následujících letech procházela neustálým vývojem, postupně přibývali nové funkce a úspěšný systém tak v roce 2008 zakoupila Nokia.

Ukončení vývoje

Jakkoliv se ale pod Nokií objevily dvě nové verze systému pojmenované Anna a Belle, funkcemi příliš neobstály v konkurenci nastupujícího Androidu a iOS. Finský výrobce se proto rozhodl od platformy upustit, přešel na Windows Phone a oficiálně ukončil její vývoj.

S koncem vývoje se ze systému stal open sourcový projekt, který tak může nadále živit komunita uživatelů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy