Nobelova cena za fyziologii a medicínu

Aktualizováno 4. 10. 2011 11:06
Nobelova cena za fyziologii a medicínu se uděluje od roku 1901 za nejvýznamnější a nejpřínosnější výzkum v této oblasti.
Nobelova cena za fyziologii a medicínu
Nobelova cena za fyziologii a medicínu | Foto: Nobel Foundation

Nobelova cena za fyziologii a medicínu se uděluje od roku 1901 za nejvýznamnější a nejpřínosnější výzkum v této oblasti.

Cen bylo v této kategorii uděleno - do roku 2010 - celkem 101. První získal Emil Adolf von Behring za práci týkající se sérové terapie a jejího využití při léčbě záškrtu.

Zodpovědnost za udělování ceny má prestižní lékařský ústav Karolinska Institutet, respektive jeho padesátičlenné Nobelovské shromáždění. Samotná komise, která z obdržených nominací vybírá možné kandidáty na zisk ceny, se skládá z pěti členů a sekretáře.

Alfred Nobel se o medicínský výzkum aktivně zajímal, což dobře věděl zejména Jöns Johansson, jediný člověk v Karolinska Institutet, který se slavným vynálezcem dynamitu spolupracoval. Byl to právě on, kdo cenu prakticky "přivedl k životu".

S oceněním je spojena medaile, diplom a peněžní odměna, která činí (v roce 2011) deset milionů švédských korun (asi 27 milionů českých korun). Pokud cenu sdílí dva nebo tři laureáti (což je maximální možný počet), rozdělí si částku mezi sebou.

Nominace

Nobelova komise posílá každé září vybraným lidem výzvu k nominaci dalšího potenciálního laureáta Nobelovy ceny - každoročně osloví na tři tisíce odborníků, univerzitních profesorů, laureátů cen a dalších.

Čas na odpověď všichni mají do února - v té době se obvykle vytvoří seznam asi dvě stě padesáti až tří set nominovaných a poté jednotlivé komise, v období od března do května, konzultují seznamy s vybranými odborníky. Vznikne závěrečná zpráva s doporučeními pro konečné hlasování.

Novým laureátem Nobelovy ceny je zvolena osoba, která získá většinu hlasů.
Od roku 1974 platí pravidlo, že nominováni mohou být pouze žijící lidé. Jména všech nominovaných zůstávají tajná po dobu padesáti let.

Alfred Nobel

Alfred Nobel byl švédským chemikem a inženýrem, kromě toho se ale věnoval například i literatuře. Proslul zejména jako vynálezce dynamitu; právě využití jeho vynálezů v bojích a válečných konfliktech bylo jedním z hlavních důvodů Nobelovy angažovanosti v sociální oblasti a mírovém hnutí.

V roce 1895 proto Nobel sepsal závěť, ve které položil základy Nobelových cen za fyziku, chemii, fyziologii nebo medicínu, literaturu a práci v mírové oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy