Mobile World Congress

22. 2. 2012 14:54
Mobile World Congress v Barceloně ukazuje světu novinky telefonní techniky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Otakar Schön, iHNed.cz

Měsíc únor bývá tradičně zasvěcen technologii mobilních telefonů. Zatímco v lednu se představují na veletrhu CES elektronické novinky napříč kategoriemi, Mobile World Congress je určen speciálně telefonní technice. Od roku 2011 bylo určeno jako pořádající město Barcelona ve Španělsku. V katalánské metropoli by pak měl kongres zůstat ještě následujících sedm let.

Až do roku 2006 přitom přehlídka novinek ze světa telefonů probíhala ve francouzském městě Cannes. Účast na Mobile World Congress bývá kolem padesáti až šedesáti tisíc návštěvníků. Datum konání je pohyblivé. V roce 2011 se konal ve dnech 14. - 17. února, v roce 2012 je start až 27. února a konec 1. března.

Pro výrobce mobilních technologií je to prvořadé místo k předvedení nových modelů a nových vychytávek. Setkávají se zde jak výrobci a distributoři mobilních přístrojů typu smartphone (Samsung, HTC, Motorola atd.), tak představitelé telefonních operátorů, dodavatelů hardwaru, zástupci prodejních míst i poskytovatelé softwarového vybavení (např. Google vyvíjející rozšířený operační systém Android).

Akce se poprvé pořádala v roce 1987, od té doby několikrát pozměnila název. Začínala jako GSM World Congress, posléze přibrala do názvu trojku - 3GSM World Congress. Nyní se nejčastěji používá zjednodušený název Mobile World Congress. Pořadatelem přitom zůstává profesní organizace GSMA, která sdružuje hlavně mobilní operátory, ale také přidružené společnosti podporující standard mobilních telefonů GSM.

V roce 2012 bylo na akci přihlášeno na 1480 společností. Často se však stává, že pro významná oznámení si velké společnosti vyberou jiný čas. Proto se například Apple neúčastní CES. Samsung podobnou strategii nejspíš zvolí při prezentaci nového modelu smartphonu Galaxy S III. Až do konce kongresu však bývá vše otevřené. Otazníky nad prezentací v roce 2012 se týkají i Nokie Lumie 900 či HTC Edge. Každoročně však bývá událost líhní nových technologií i ukazatelem dalšího vývoje mobilního průmyslu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy