LG

29. 11. 2011 14:27
**LG** je druhý největší jihokorejský konglomerát, který co do velikosti předčil už jen Samsung. Zabývá se výrobou elektroniky, chemikálií a telekomunikačními produkty. Sídlí v hlavním městě Soulu.
LG
LG | Foto: TECHPOWERUP.COM

LG je druhý největší jihokorejský konglomerát, který co do velikosti předčil už jen Samsung. Zabývá se výrobou elektroniky, chemikálií a telekomunikačními produkty. Sídlí v hlavním městě Soulu, ovšem pobočky má rozmístěné ve více než osmdesáti zemích světa a zaměstnává téměř 200 tisíc lidí.

Vlajkovou lodí koncernu je dceřiná společnost LG Elecronics, která vyrábí spotřební elektroniku, nicméně pod nadnárodního giganta spadá jí i další firmy jako LG Display (LCD panely), LG U+ (korejský mobilní operátor), LG Chem (chemikálie) a další.

Za rok 2010 konglomerát vykazoval zisk 5,8 miliard dolarů

Historie

Základy společnosti položil Koo In-Hwoi v roce 1947, kdy vytvořil chemickou společnost Lak-Hui (výslovnost stejná jako u anglického slova ,,Lucky"). Ta postupně rozšiřovala spektrum svých činností, v roce 1952 se stala první korejskou firmou v plastikářském průmyslu a o dalších šest let později zformovala elektronickou divizi nazvanou GoldStar. Spojení dvou firem pak po dlouho dobu neslo jméno Lucky-Goldstar.

GoldStar se stal prvním výrobcem radiových přijímačů v Koreji a pod touto značkou se prodávalo množství další spotřební elektroniky. Lucky se mezitím proslavilo svou řadou hygienických produktů, jako byly mýdla, prací prostředky nebo zubní pasty.

V roce 1995 pak společnost z důvodu větší konkurenceschopnosti na globálním trhu zkrátila svůj název na LG, které až pozdější marketingová kampaň spojila s heslem "Life's Good". Písmena navíc dala vzniknout současnému logu společnosti, které má představovat usmívající se lidský obličej.

Od roku 2001 LG mělo dva společné podniky s holandským výrobcem Philips, spolupráci při výrobě elektroniky a LCD panelů však vydržela jen sedm let, poté se Philips zbavil svých akcií. Aktuálně ale LG podniká společně s firmou Hitachi a produktem jejich kooperace jsou optické mechaniky CD a DVD-ROM.

Od roku 1989 společnost vlastní baseballový klub LG Twins ze Soulu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Premiér by měl dnes představit Národní investiční plán. Podle listu jsou v něm projekty za osm bilionů korun.

Andrej Babiš (ANO) by měl v pondělí představit Národní investiční plán. Lidové noviny (LN) píšou, že ho projedná vláda. Předseda kabinetu listu řekl, že Národní investiční plán je pro období do roku 2050 a obsahuje více než 20 tisíc investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Největší priority jsou doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu, a dále zdravotnictví, energetika, klima a také kyberbezpečnost.

Babiš loni uvedl, že plán zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Letos na konci listopadu toto číslo upravil na 20 tisíc projektů za pět bilionů korun.

Podle Babiše růst české ekonomiky zpomaluje. Vláda proto podle premiéra vytvořila Národní investiční plán, aby zajistila další podporu růstu HDP vedle exportu a spotřeby. "Jak jsem slíbil, představíme (plán) do Vánoc," uvedl Babiš na nedávném setkání zástupců stavebních firem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy