Klimatizace

23. 7. 2013 19:14
V České republice nebývají tropické teploty po celý rok, na rozdíl od jižních států nebo USA nemají klimatizace takovou tradici.
Klimatizace
Klimatizace | Foto: Josef Tuček

Klimatizační zařízení slouží k pozměnění stavu teploty a vlhkosti na lokalizovaném, uzavřeném místě. K dispozici jsou mobilní (ale hlučnější) a split klimatizace, umístěné napevno a pracující tišeji.

Rozšíření klimatizace závisí na převažujícím podnebí. V bohatých státech, které se nacházejí blíž tropickému a subtropickému pásu, jsou často klimatizace používány i v domácím prostředí, zatímco v regionech mírného pásu, jako je Česká republika, se vyskytují hlavně na pracovištích, v průmyslových závodech a dalších místech, kde běžně dosahuje teplota vyšších hodnot v důsledku zahřívání.

Ceny klimatizací se podle rozměrů a výkonu pohybují v řádech tisíců korun. Alternativou jsou větráky.

Zdravotní bezpečnost

Používání klimatizace je spojeno s výstrahou před zdravotními riziky. Doporučuje se, aby teplota, kterou vytváří klimatizace uvnitř uzavřeného prostoru, nebyla nižší o více než pět až sedm stupňů oproti venkovní teplotě. Byť k tomu horké počasí a vysoké teploty lákají, je třeba najít kompromis. Prudké střídání teplot může mít za následek oslabení imunity organismu a snadné onemocnění.

Důležitá je také údržba zařízení, aby nepodporovaly rozvoj mikroorganismů v uzavřeném prostoru. Aby klimatizace plnila účel, je třeba odvlhčovat výparník.

Moderní klimatizace často nabízejí i funkci filtrace vzduchu, při němž se proudící vzduch zbavuje prachu, bakterií či alergenů.

Stále však může způsobovat vysušování kůže a očí.

Historie technologie klimatizace

S procesem změny vnitřní teploty vzduchu se setkáváme už v starověkém Egyptě, Indii nebo Číně. Zásadní poznatek přinesli v roce 1758 Benjamin Franklin a cambridgský profesor John Hadley, kteří testovali odpařování s cílem zjistit, jak rychle může pomoci k ochlazení objektu. Při vypařování je přitom zásadní vysoce těkavá kapalina, např. alkohol.

Ve třicátých letech 19. století si nechal patentovat doktor John Gorrie přístroj na výrobu ledu, jehož součástí bylo vytváření studené vzduchu k udržování kostek ledu v pevném skupenství.

Za otce klimatizací lze považovat Willise Carriera, který sestavil svůj prototyp v roce 1902 pro newyorskou tiskárnu. Zařízení vyfukovalo vzduch přes zchlazení cívky a zajišťovalo stabilní teplotu a vlhkost - snažil se tím zároveň zabránit krabacení papíru a slití inkoustu.

S pojmenováním klimatizace přišel Stuart Cramer několik roků po Carrierovi a zahrnul do procesu klimatizace vodní páru.

Do domácnosti se poprvé dostala v roce 1914, ale šlo o ojedinělé případy. Až ve třicátých letech se objevily malé a přenosné přístroje, které se daly umístit do okenního rámu, spolu s tím se klimatizace dostala do automobilů. Skutečný rozmach zažily osobní klimatizace v Americe v padesátých letech

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy