Klimatizace

23. 7. 2013 19:14
V České republice nebývají tropické teploty po celý rok, na rozdíl od jižních států nebo USA nemají klimatizace takovou tradici.
Klimatizace
Klimatizace | Foto: Josef Tuček

Klimatizační zařízení slouží k pozměnění stavu teploty a vlhkosti na lokalizovaném, uzavřeném místě. K dispozici jsou mobilní (ale hlučnější) a split klimatizace, umístěné napevno a pracující tišeji.

Rozšíření klimatizace závisí na převažujícím podnebí. V bohatých státech, které se nacházejí blíž tropickému a subtropickému pásu, jsou často klimatizace používány i v domácím prostředí, zatímco v regionech mírného pásu, jako je Česká republika, se vyskytují hlavně na pracovištích, v průmyslových závodech a dalších místech, kde běžně dosahuje teplota vyšších hodnot v důsledku zahřívání.

Ceny klimatizací se podle rozměrů a výkonu pohybují v řádech tisíců korun. Alternativou jsou větráky.

Zdravotní bezpečnost

Používání klimatizace je spojeno s výstrahou před zdravotními riziky. Doporučuje se, aby teplota, kterou vytváří klimatizace uvnitř uzavřeného prostoru, nebyla nižší o více než pět až sedm stupňů oproti venkovní teplotě. Byť k tomu horké počasí a vysoké teploty lákají, je třeba najít kompromis. Prudké střídání teplot může mít za následek oslabení imunity organismu a snadné onemocnění.

Důležitá je také údržba zařízení, aby nepodporovaly rozvoj mikroorganismů v uzavřeném prostoru. Aby klimatizace plnila účel, je třeba odvlhčovat výparník.

Moderní klimatizace často nabízejí i funkci filtrace vzduchu, při němž se proudící vzduch zbavuje prachu, bakterií či alergenů.

Stále však může způsobovat vysušování kůže a očí.

Historie technologie klimatizace

S procesem změny vnitřní teploty vzduchu se setkáváme už v starověkém Egyptě, Indii nebo Číně. Zásadní poznatek přinesli v roce 1758 Benjamin Franklin a cambridgský profesor John Hadley, kteří testovali odpařování s cílem zjistit, jak rychle může pomoci k ochlazení objektu. Při vypařování je přitom zásadní vysoce těkavá kapalina, např. alkohol.

Ve třicátých letech 19. století si nechal patentovat doktor John Gorrie přístroj na výrobu ledu, jehož součástí bylo vytváření studené vzduchu k udržování kostek ledu v pevném skupenství.

Za otce klimatizací lze považovat Willise Carriera, který sestavil svůj prototyp v roce 1902 pro newyorskou tiskárnu. Zařízení vyfukovalo vzduch přes zchlazení cívky a zajišťovalo stabilní teplotu a vlhkost - snažil se tím zároveň zabránit krabacení papíru a slití inkoustu.

S pojmenováním klimatizace přišel Stuart Cramer několik roků po Carrierovi a zahrnul do procesu klimatizace vodní páru.

Do domácnosti se poprvé dostala v roce 1914, ale šlo o ojedinělé případy. Až ve třicátých letech se objevily malé a přenosné přístroje, které se daly umístit do okenního rámu, spolu s tím se klimatizace dostala do automobilů. Skutečný rozmach zažily osobní klimatizace v Americe v padesátých letech

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V USA zbankrotoval řetězec kin a restaurací, měl 41 poboček

Kvůli pandemii koronaviru zbankrotoval americký řetězec kin spojených s restauracemi Alamo Drafthouse Cinema. Vznikl roku 1997 v Texasu, kde měl nejvíc ze svých 41 poboček. Další se nacházely v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu nebo Kansas City.

Podle agentury AP se teď firma pokusí využít 11. kapitoly bankrotového zákona, která je v USA častým nástrojem restrukturalizace. Společnostem umožňuje odprodat část byznysu, obměnit vedení, dohodnout se s věřiteli na dalším postupu a po čase se případně vrátit k běžnému fungování.

"Tento proces firmě zajistí tolik potřebné financování na stabilizaci situace v době pandemie, která měla bezprecedentní a nezměrný dopad na zábavní průmysl i gastronomii," uvedl řetězec, který byl podle AP známý špičkovou kvalitou obrazu a zvuku v kinech i kvalitním jídlem a občerstvením v restauracích. Pobočky musely stejně jako většina světových kin zavřít vloni v březnu kvůli první vlně pandemie koronaviru, nyní v omezeném režimu fungují jen v několika amerických státech.

Zdroj: AP
Další zprávy