Klimatizace

23. 7. 2013 19:14
V České republice nebývají tropické teploty po celý rok, na rozdíl od jižních států nebo USA nemají klimatizace takovou tradici.
Klimatizace
Klimatizace | Foto: Josef Tuček

Klimatizační zařízení slouží k pozměnění stavu teploty a vlhkosti na lokalizovaném, uzavřeném místě. K dispozici jsou mobilní (ale hlučnější) a split klimatizace, umístěné napevno a pracující tišeji.

Rozšíření klimatizace závisí na převažujícím podnebí. V bohatých státech, které se nacházejí blíž tropickému a subtropickému pásu, jsou často klimatizace používány i v domácím prostředí, zatímco v regionech mírného pásu, jako je Česká republika, se vyskytují hlavně na pracovištích, v průmyslových závodech a dalších místech, kde běžně dosahuje teplota vyšších hodnot v důsledku zahřívání.

Ceny klimatizací se podle rozměrů a výkonu pohybují v řádech tisíců korun. Alternativou jsou větráky.

Zdravotní bezpečnost

Používání klimatizace je spojeno s výstrahou před zdravotními riziky. Doporučuje se, aby teplota, kterou vytváří klimatizace uvnitř uzavřeného prostoru, nebyla nižší o více než pět až sedm stupňů oproti venkovní teplotě. Byť k tomu horké počasí a vysoké teploty lákají, je třeba najít kompromis. Prudké střídání teplot může mít za následek oslabení imunity organismu a snadné onemocnění.

Důležitá je také údržba zařízení, aby nepodporovaly rozvoj mikroorganismů v uzavřeném prostoru. Aby klimatizace plnila účel, je třeba odvlhčovat výparník.

Moderní klimatizace často nabízejí i funkci filtrace vzduchu, při němž se proudící vzduch zbavuje prachu, bakterií či alergenů.

Stále však může způsobovat vysušování kůže a očí.

Historie technologie klimatizace

S procesem změny vnitřní teploty vzduchu se setkáváme už v starověkém Egyptě, Indii nebo Číně. Zásadní poznatek přinesli v roce 1758 Benjamin Franklin a cambridgský profesor John Hadley, kteří testovali odpařování s cílem zjistit, jak rychle může pomoci k ochlazení objektu. Při vypařování je přitom zásadní vysoce těkavá kapalina, např. alkohol.

Ve třicátých letech 19. století si nechal patentovat doktor John Gorrie přístroj na výrobu ledu, jehož součástí bylo vytváření studené vzduchu k udržování kostek ledu v pevném skupenství.

Za otce klimatizací lze považovat Willise Carriera, který sestavil svůj prototyp v roce 1902 pro newyorskou tiskárnu. Zařízení vyfukovalo vzduch přes zchlazení cívky a zajišťovalo stabilní teplotu a vlhkost - snažil se tím zároveň zabránit krabacení papíru a slití inkoustu.

S pojmenováním klimatizace přišel Stuart Cramer několik roků po Carrierovi a zahrnul do procesu klimatizace vodní páru.

Do domácnosti se poprvé dostala v roce 1914, ale šlo o ojedinělé případy. Až ve třicátých letech se objevily malé a přenosné přístroje, které se daly umístit do okenního rámu, spolu s tím se klimatizace dostala do automobilů. Skutečný rozmach zažily osobní klimatizace v Americe v padesátých letech

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy