Play off hokejové extraligy 2012

Aktualizováno 21. 4. 2012 13:00
Play off hokejové extraligy 2012

Play off je specifická část herního systému hokejové extraligy, která následuje po základní části a rozhoduje o jejim celkovém vítězi. Hraje se vyřazovacím způsobem podle hracího ´pavouka´ určeného podle postavení týmů v tabulce po základní části.

Účastníci play-off 2012 (podle pořadí v základní části)

Sparta
Plzeň
Pardubice
Liberec
České Budějovice
Vítkovice
Zlín
Kometa Brno
Kladno
Třinec

Průběh vyřazovací části 2012

Z prvního místa šla do play-off Sparta Praha, která v prvním kole narazila na Kometu Brno, která prošla z předkola přes Kladno. Do dalšího kola se však dostal překvapivě brněnský tým, který pak v semifinále vyřadil i druhý tým základní části z Plzně a dostal se až do finále. V něm podlehl třetím Pardubicím.

Právě východočeský celek byl blízko vyřazení v prvním kole, kdy v sedmém zápase proti Vítkovicím vyrovnal až půl minuty před koncem a v prodloužení vstřelil vítězný gól. V semifinále pak vyřadil 4:2 na zápasy Liberec, který si v prvním kole hladce 4:0 na zápasy poradil s Českými Budějovicemi.

Finále zahájily doma dvěma zápasy Pardubice a do Brna se jelo za stavu 1:1. Nejprve domácí klub vyhrál první zápas na nájezdy, ve druhém pak po dramatickém průběhu podlehl 5:6. I v Brně si každý z celků připsal po jednom vítězství, kdy nejprve vyhrála domácí Kometa, druhý zápas získaly opět po nájezdech Pardubice. Svůj domácí zápas si pak svěřenci trenéra Pavla Hynka pohlídali a v šestém utkání vyhráli na ledě Brna 5:1, čímž si zajistily svůj šestý, třetí český, titul.

Zajímavosti

Průběh play-off byl ovlivněn řadou sporných verdiktů rozhodčí, které také některé kluby vetovaly. Specifikem se pak stalo dodatečné trestání hráčů za zákroky v zápasech, zřejmě nejdůležitějším bylo potrestání libereckého Jaroslava Kudrny po čtvrtém semifinále s Pardubicemi, kdy právě bývalý pardubický hráč hrál v předchozích duelech klíčovou roli a jeho absence byla považována za jeden z aspektů vyřazení Liberce.

Nejproduktivnějším hráčem play-off se stal brněnský Tomáš Divíšek, který získal 26 bodů za 6 branek a 20 přihrávek, čímž se stal vůbec nejlépe přihrávajícím hráčem v historii play-off. Brněnský forvard také vyhrál hodnocení plus/minus bodů. Nejlepšími střelci byli s osmi brankami brněnští Roman Erat a Tomáš Svoboda a Martin Bartek z Pardubic, nejlepším zadákem vyřazovacích bojů pak jeho spoluhráč Aleš Píša s 12 body. Z týmů, které postoupily do hlavní fáze play-off, měl nejlepší bilanci mezi brankáři Martin Růžička z Pardubic.

Z historie play-off

Vyřazovacím systémem se česká nejvyšší hokejová soutěž poprvé hrála v sezoně 1970/71, kdy titul získala Jihlava. Pravidelně se pak play off hraje od ročníku 1985/86. Premiérovým vítězem play off samostatné české extraligy se v roce 1994 stala Olomouc, vítězem play-off 2012 jsou pak Pardubice.

Do sezony 2005/06 postupovalo přímo do čtvrtfinále play off osm nejlepších mužstev. Od ročníku 2006/07 jen šest, sedmý až desátý tým bojuje o play off v předkole. Předkolo se hraje na tři vítězná utkání; čtvrtfinále, semifinále a finále pak na čtyři.

Vítězové české extraligy (včetně roku 2012): 6x Vsetín, 4x Sparta, 3x Pardubice, 2x Slavia, 1x Zlín, Karlovy Vary, Olomouc a Třinec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy