Extraliga ledního hokeje

Aktualizováno 21. 4. 2012 13:26
Extraliga ledního hokeje je nejvyšší profesionální soutěží mužů v Česku. Vítěz získává titul "Mistr České republiky v ledním hokeji".

Extraliga ledního hokeje (ELH) je nejvyšší profesionální klubová soutěž v ledním hokeji mužů hraná na území České republiky. Její vítěz si každoročně odnáší titul Mistr České republiky v ledním hokeji. V roce 2012 se jím staly Pardubice.

Extraligu pořádala do roku 2012 Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a v sezóně 2011/2012 nesla oficiální název Tipsport extraliga ledního hokeje. Partnerem play-off byla Česká pojišťovna. Od ročníku 2012/2013 bude soutěž řídit Český svaz ledního hokeje.

Start sezóny 2011/2012

Místo původně plánovaného 16. září 2011 se začátek extraligy posunul o dva dny, na neděli 18. září. Důvodem byl pád letadla u Jaroslavle, na jehož palubě zahynuli hráči týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka.

První kolo přineslo tyto zápasy: V 15:10 začalo první utkání mezi Mladou Boleslaví a Zlínem. Od pěti hodin bylo vhozeno úvodní buly zápasů Slavie a Karlových Varů, Třince a Brna, Pardubic s Libercem a od půl šesté potom utkání Kladna se Spartou, Litvínova s Českými Budějovicemi a zápasu Plzně proti Vítkovicím.

Týmy soutěže v sezóně 2011/2012

HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
BK Mladá Boleslav
HC Kometa Brno
HC Rytíři Kladno
HC Energie Karlovy Vary
HC VERVA Litvínov
HC Plzeň 1929
HC Slavia Praha
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
HC MOUNTFIELD
PSG Zlín
HC Vítkovice Steel
Bílí Tygři Liberec

Systém soutěže

Extraliga se dělí na dvě části - dlouhodobou a závěrečnou (play-off). Kromě toho týmy, které se po základní části umístily na sedmém až desátém místě, hrají o účast v play-off (sedmý s desátým, osmý s devátým, na tři vítězné zápasy), kam postoupí dva úspěšnější týmy.

Základní část

Mužstva na jedenáctém až čtrnáctém místě se ještě čtyřkolově utkají každý s každým a získané body se přičtou k těm z dlouhodobé části soutěže. Tým, který skončí na čtrnáctém místě poté hraje o udržení v extralize s vítězem první ligy - hraje se na čtyři vítězná utkání.

V dlouhodobé části se týmy čtyřikrát setkají každý s každým, takže každý tým sehraje 52 zápasů za sezónu.

Za vítězství v základní hrací době získává tým tři body, za nerozhodného stavu získává každé mužstvo po jednom bodu - další bod získá za vítězství v prodloužení (hraje se pět minut) nebo po samostatných nájezdech.

Play-off

Vždy hraje nejlépe umístěný tým s nejhůře umístěným, druhý nejlepší s druhým nejhorším a tak dále. Všechny duely se hrají na čtyři vítězná utkání. První dva zápasy se hrají na hřišti lepšího týmu, další dva na hřišti toho horšího. Poté se hraje již střídavě po jednom utkání na každém z hřišť.

Aféra v hokejové extralize

V třetině sezóny 2010/2011 zažila hokejová extraliga jednu z největších afér posledních let. Týmy Kladna, Plzně a Mladé Boleslavi nastoupily do zápasů s pěti hráči, jejichž registrace nebyly v pořádku - ačkoliv byli zaregistrováni v rámci extraligy, neměli registraci od hokejového svazu. Kluby po následných odečtech přišly o značný počet bodů a výrazně se tak proměnilo konečné pořadí ligy.

Mladé Boleslavi navíc hrozilo vyloučení, protože před začátkem soutěže nedodala vedení extraligy správné podklady. Asociace profesionálních klubů ledního hokeje jí nakonec dala třímilionovou pokutu, nejvyšší v historii extraligy.

 

Právě se děje

Další zprávy