Eliška Wagnerová

17. 10. 2012 0:10
Eliška Wagnerová je česká senátorka, právnička, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu.
Eliška Wagnerová
Eliška Wagnerová | Foto: Ondřej Besperát

Eliška Wagnerová je česká senátorka, právnička, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu. V senátních volbách, které se konaly v říjnu 2012, kandidovala jako nestraník za Stranu zelených ve volebním obvodu Brno-město. Se ziskem 26.74 % hlasů postoupila do dalšího kola, ve kterém bojovala o senátorské křeslo s kandidátkou ČSSD Stanislavou Slavíkovou. Wagnerová ve druhém kole získala 73.75 % hlasů.

Eliška Wagnerová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1969-74). Doktorát v oboru politologie získala na Masarykově univerzitě v Brně (1996).

Po absolvování práv pracovala jako podniková právnička a advokátka. V roce 1982 emigrovala do Německa, kde působila ve Svobodné Evropě. V roce 1989 se odstěhovala do Kanady.

Z emigrace se vrátila v roce 1993. O tři roky později byla jmenována soudkyní Nejvyššího soudu, v roce 1998 se stala jeho předsedkyní. V letech 1994-1999 vyučovala ústavní srovnávací právo na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 2004 vyučuje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V březnu 2002 byla prezidentem jmenována místopředsedkyní Ústavního soudu. V roce 2012 skončilo její funkční období, krátce nato se rozhodla kandidovat do Senátu PČR.

Eliška Wagnerová se narodila v roce 1948 v Kladně. Jejím manželem je novinář Arnošt Wagner (v Kanadě vedl exilové československé vysílání a byl členem redakční rady Škvoreckého časopisu Západ).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy