Týden neklidu

26. 2. 2012 13:04
Protestní akce naplánovaná členy české akademické obce na období 27.2. - 1.3. 2012, jako veřejný projev nesouhlasu s navrhovanými reformami ministra školství Josefa Dobeše.
Týden neklidu.
Týden neklidu. | Foto: Jakub Geier

Protestní akce naposledy naplánovaná členy české akademické obce na období 27. 2. - 1. 3. 2012, jako veřejný projev nesouhlasu s navrhovanými reformami ministra školství Josefa Dobeše. První setkání bylo naplánováno v Praze již na 26. 2. v Divadle Komedie. Zapojení do akce oznámilo 18 škol z 8 měst. Podobný protest již proběhl v roce 2004. Zdravotnický týden neklidu - protest proti reformám Davida Ratha - proběhl v roce 2006.

Vysokoškoláci a jejich učitelé připravili pro setkání s širokou veřejností různé happeneningy, na nichž ji chtějí seznámit se svými výhradami k chystaným reformám. Mimo jiné jde o "Noc univerzit", přednášky či protestní pochody.

Co je předmětem protestů?

Reformní návrhy z dílny ministra Dobeše byly odeslány legislativní radě vlády, aniž došlo k dohodě s oponentní skupinou tvořenou zástupci České konference rektorů a Rady vysokých škol. Do návrhů, v nichž již bylo dosaženo určité shody, vnesl další změny, které již s představiteli vysokých škol řádně neprojednal.

Sporný bodem, který zajímá veřejnost asi nejvíce, je školné a finanční pomoc studentům. Původně měli studenti splácet úroky z půjčky po ukončení studia a půjčku samotnou až po dosažení průměrné mzdy. Podle současného návrhu by studenti začali splácet již při dosažení dvojnásobku minimální mzdy. V podstatě by tak došlo k efektivnímu snížení příjmů na podprůměrně placených pozicích se všemi důsledky. Celé opatření by pouze zvýhodnilo bankovní sektor. Není zřejmé, co by se vlastně stalo s penězi, které jsou namísto školného vybírány od daňových poplatníků.

Přesunutí některých klíčových pravomocí mimo půdu školy a její otevření vlivům zvenčí, včetně politickým a potažmo lobbistickým vlivům. V rukách mimo akademickou obec by se v podstatě ocitlo i dosazování nového rektora, který by podle navrhovaného modelu měl školu řídit jako manažer firmu. Suma sumárum - vysoké školy by byly vystaveny netransparentnímu vlivu zvenčí.

Údajně jde sice o jakési napodobení amerického systému řízení vysokých škol, ale ve skutečnosti je tento model do českého prostředí nepřenositelný.

Dalším sporným bodem je de facto ochromení akademické demokracie; studenti by nově v akademických senátech měli maximálně třetinu hlasů. Toto omezení je dalším dílkem návrhu, jehož cílem se jeví být podstatné omezení fungování vysoké
školy jako obce s vysokou mírou samosprávy.

Kritizována je rovněž laxnost s jakou se návrh staví k problematice soukromých vysokých škol, které situaci dlouhodobě komplikují a nejsou na ně kladeny dostatečné nároky. Celý reformní balík je v neposlední řadě odmítán z důvodu hraniční srozumitelnosti a hojnosti neurčitých, vágních formulací, které jakoby čekaly, až jim dodá na srozumitelnosti nějaká lobbistická klika.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 19 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 46 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy