Týden neklidu

26. 2. 2012 13:04
Protestní akce naplánovaná členy české akademické obce na období 27.2. - 1.3. 2012, jako veřejný projev nesouhlasu s navrhovanými reformami ministra školství Josefa Dobeše.
Týden neklidu.
Týden neklidu. | Foto: Jakub Geier

Protestní akce naposledy naplánovaná členy české akademické obce na období 27. 2. - 1. 3. 2012, jako veřejný projev nesouhlasu s navrhovanými reformami ministra školství Josefa Dobeše. První setkání bylo naplánováno v Praze již na 26. 2. v Divadle Komedie. Zapojení do akce oznámilo 18 škol z 8 měst. Podobný protest již proběhl v roce 2004. Zdravotnický týden neklidu - protest proti reformám Davida Ratha - proběhl v roce 2006.

Vysokoškoláci a jejich učitelé připravili pro setkání s širokou veřejností různé happeneningy, na nichž ji chtějí seznámit se svými výhradami k chystaným reformám. Mimo jiné jde o "Noc univerzit", přednášky či protestní pochody.

Co je předmětem protestů?

Reformní návrhy z dílny ministra Dobeše byly odeslány legislativní radě vlády, aniž došlo k dohodě s oponentní skupinou tvořenou zástupci České konference rektorů a Rady vysokých škol. Do návrhů, v nichž již bylo dosaženo určité shody, vnesl další změny, které již s představiteli vysokých škol řádně neprojednal.

Sporný bodem, který zajímá veřejnost asi nejvíce, je školné a finanční pomoc studentům. Původně měli studenti splácet úroky z půjčky po ukončení studia a půjčku samotnou až po dosažení průměrné mzdy. Podle současného návrhu by studenti začali splácet již při dosažení dvojnásobku minimální mzdy. V podstatě by tak došlo k efektivnímu snížení příjmů na podprůměrně placených pozicích se všemi důsledky. Celé opatření by pouze zvýhodnilo bankovní sektor. Není zřejmé, co by se vlastně stalo s penězi, které jsou namísto školného vybírány od daňových poplatníků.

Přesunutí některých klíčových pravomocí mimo půdu školy a její otevření vlivům zvenčí, včetně politickým a potažmo lobbistickým vlivům. V rukách mimo akademickou obec by se v podstatě ocitlo i dosazování nového rektora, který by podle navrhovaného modelu měl školu řídit jako manažer firmu. Suma sumárum - vysoké školy by byly vystaveny netransparentnímu vlivu zvenčí.

Údajně jde sice o jakési napodobení amerického systému řízení vysokých škol, ale ve skutečnosti je tento model do českého prostředí nepřenositelný.

Dalším sporným bodem je de facto ochromení akademické demokracie; studenti by nově v akademických senátech měli maximálně třetinu hlasů. Toto omezení je dalším dílkem návrhu, jehož cílem se jeví být podstatné omezení fungování vysoké
školy jako obce s vysokou mírou samosprávy.

Kritizována je rovněž laxnost s jakou se návrh staví k problematice soukromých vysokých škol, které situaci dlouhodobě komplikují a nejsou na ně kladeny dostatečné nároky. Celý reformní balík je v neposlední řadě odmítán z důvodu hraniční srozumitelnosti a hojnosti neurčitých, vágních formulací, které jakoby čekaly, až jim dodá na srozumitelnosti nějaká lobbistická klika.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy