Boris Šťastný

Aktualizováno 19. 7. 2010 16:46
Boris Šťastný je český lékař, politik a bývalý člen ODS. Poslancem za ODS byl zvolen v roce 2006 a svůj mandát o čtyři roky později obhájil.
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz | Foto: Aktuálně.cz

Boris Šťastný je český lékař, politik a bývalý člen ODS. Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v roce 2006 a svůj mandát obhájil o čtyři roky později. V roce 2013 se rozhodl ze strany odejít.

Do ODS vstoupil Šťasný v roce 1998, v rámci strany patřil mezi zdravotnické experty. V Poslanecké sněmovně působil nejprve jako místopředseda a později i jako předseda Výboru pro zdravotnictví. Šťastný je známý jako dlouhodobý zastánce úplného zákazu kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací.

Jeho politická kariéra začala na komunální úrovni. V letech 2002, 2006 a 2010 byl zvolen do zastupitelstva městské části Praha 10. V roce 2010 se jako předseda pražské ODS stal členem Zastupitelstva hlavního města Prahy. Na funkci předsedy rezignoval o rok později, a to kvůli nesouhlasu s uzavřením koalice ODS a TOP 09 na pražském magistrátu. Nespokojenost s politikou nové koalice ho nakonec dovedla i k odchodu ze zastupitelstva.

V srpnu 2013 se Šťastný rozhodl vystoupit z ODS. Mezi důvody uvedl to, že strana přestala hájit ideové principy, na kterých postavila svou existenci. Nyní se chce zasadit o vytvoření politického subjektu pod vedením Václava Klause.

Boris Šťastný se narodil 8. dubna 1970. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V devadesátých letech založil akciovou společnost ASPEN SPORT. Má dvě děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 29 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy