Boris Šťastný

Aktualizováno 19. 7. 2010 16:46
Boris Šťastný je český lékař, politik a bývalý člen ODS. Poslancem za ODS byl zvolen v roce 2006 a svůj mandát o čtyři roky později obhájil.
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz | Foto: Aktuálně.cz

Boris Šťastný je český lékař, politik a bývalý člen ODS. Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v roce 2006 a svůj mandát obhájil o čtyři roky později. V roce 2013 se rozhodl ze strany odejít.

Do ODS vstoupil Šťasný v roce 1998, v rámci strany patřil mezi zdravotnické experty. V Poslanecké sněmovně působil nejprve jako místopředseda a později i jako předseda Výboru pro zdravotnictví. Šťastný je známý jako dlouhodobý zastánce úplného zákazu kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací.

Jeho politická kariéra začala na komunální úrovni. V letech 2002, 2006 a 2010 byl zvolen do zastupitelstva městské části Praha 10. V roce 2010 se jako předseda pražské ODS stal členem Zastupitelstva hlavního města Prahy. Na funkci předsedy rezignoval o rok později, a to kvůli nesouhlasu s uzavřením koalice ODS a TOP 09 na pražském magistrátu. Nespokojenost s politikou nové koalice ho nakonec dovedla i k odchodu ze zastupitelstva.

V srpnu 2013 se Šťastný rozhodl vystoupit z ODS. Mezi důvody uvedl to, že strana přestala hájit ideové principy, na kterých postavila svou existenci. Nyní se chce zasadit o vytvoření politického subjektu pod vedením Václava Klause.

Boris Šťastný se narodil 8. dubna 1970. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V devadesátých letech založil akciovou společnost ASPEN SPORT. Má dvě děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy