Nirvana

21. 9. 2011 13:28
Nirvana, Kurt Cobain, album Nevermind a další se nesmazatelně zapsali do historie rockové hudby.
Nirvana.
Nirvana. | Foto: Aktuálně.cz

Kultovní grungeová kapela Nirvana, v čele s Kurtem Cobainem, byla zřejmě poslední rockovou kapelou, schopnou na nějaký čas výrazně proměnit podobu celého hudebního středního proudu.

Krátká historie kapely

V maloměstském Aberdeenu ve státě Washington se Kurt Cobain (kytara, zpěv, autor písní) a Krist Novoselic (basová kytara), vedeni společnou zálibou v punk-metalové hudbě (reprezentované například kapelou Melvins) rozhodli, v roce 1986, založit kapelu. Zpočátku s nimi vystupoval bubeník Chad Channing, kterého však o čtyři roky později, po albu Bleach, vystřídal Dave Grohl z punkových Scream.

V roce 1991 vydané album Nevermind, obsahující například hity jako Smell like teen spirit, Come As You Are nebo Lithium poté kapelu katapultovalo na první příčky hudebních žebříčků a směrem k mainstreamu, který se tehdy točil zejména kolem stadionového rocku a metalu. Cobainovi a jeho spoluhráčům se podařila tato dominance prolomit, čímž také zároveň začala éra stylu nazývaného grunge. Universal Music vydává 26. září reedici alba Nevermind ke dvacátému výročí vzniku kultovního alba.

Dva roky po vydání alba Nevermind vyšla deska In Utero. Na konci roku 1993 natočila Nirvana pro televizi MTV v rámci série Unplugged akustický koncert, plný temných a zadumaných písní. Čtvrtého dubna 1994 potom spáchal Cobain sebevraždu, když se zastřelil ve svém domě v Seattlu.

Kurt Cobain

Během svého života se Cobain potýkal s drogovou závislostí na heroinu, ke které ho přivedly osamělost a deprese spojené s rozvodem rodičů.

Ve svých písních zpíval právě o osamělosti, násilí a bezvýchodnosti, o odvrácené straně civilizace i nenávisti k sobě samému.

Oženil se se zpěvačkou kapely Hole Courney Love - ta mu později porodila dceru Francis Bean. Jejich vztah, drogové excesy a vystupování během koncertů ho činilo vděčným terčem novinářů, které nenáviděl.

Nesnášel ani komerční šílenství, které kolem kapely vzniklo. To, spolu s depresemi, závislostí a dalšími věcmi nakonec Cobaina vedlo k několika pokusům o sebevraždu, které nakonec vyvrcholily zastřelením se na začátku dubna 1994.

Bylo mu tehdy 27 let a zemřel tedy ve stejném věku jako třeba Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix nebo Amy Winehouse. Část jeho popela byla poté rozptýlena v jednom newyorském buddhistickém klášteře, část vysypána do řeky Wishkar nedaleko jeho domova ve Washingtonu a zbytek si ponechala jeho manželka Courtney Love.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy