Molière

22. 4. 2015 19:34
Molière byl francouzský dramatik a herec. Ve svých hrách často zesměšňoval společnost i církev. Zemřel v 51 letech v Paříži.
Portrét Molièra jako Julia Caesara
Portrét Molièra jako Julia Caesara | Foto: Wikipedia / http://www.lessing-photo.com/dispimg.asp?i=26030249+&cr=3&cl=1

Životopis

Vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin se narodil v roce 1622 v Paříži. Matka pocházející z bohaté rodiny zemřela, když mu bylo 10 let. Otec byl dvorním čalouníkem. Syn studoval na clermontské jezuitské koleji, ale počítalo se s tím, že po otci převezme řemeslo. Mladík studoval také právo v Orléans, ale není doloženo, že obor absolvoval.

V roce 1643 se rozhodl opustit svůj dosavadní způsob života a začal se věnovat divadlu. Pro své působení si zvolil přezdívku Molière, pod kterou je dodnes znám. K tomutu kroku se uchýlil pravděpodobně proto, aby nezahanbil svého otce, protože herectví či psaní her nebylo v tehdejší době považováno za solidní zaměstnání.

Základní údaje

Narození: 15. ledna 1622, Paříž

Úmrtí: 17. února 1673, Paříž

Rodina: manželka Armande Béjartová, tři děti

S herečkou Madeleine Béjartovou založil divadelní spolek Illustre Théâtre. Ten ovšem v roce 1645 zbankrotoval, neboť nebyl schopen platit nájem. Molière byl kvůli tomu uvězněn, ale dluhy byly brzo splaceny, byť historikové dodnes nevědí, kdo je uhradil.

Přes 10 let s divadelním spolkem kočoval po celé zemi. Hrál v různých společnostech a nakonec založil svou vlastní, která získala patronát Filipa I. Orléanského. V té době se Molière přesunul od her vycházejících z komedií dell'arte k hrám zesměšňujícím tehdejší společnost. Získal přízeň krále Ludvíka XIV. a spoluorganizoval královské slavnosti.

V únoru roku 1673 trpěl plicní tuberkulózou, odmítl však zrušit reprízu hry Zdravý nemocný, kde hrál hlavní roli. Po odchodu z jeviště se zhroutil a ten den zemřel.

Dílo Molièra

Patřil mezi nejúspěšnější evropské autory veseloher v době klasicismu. Napsal celkem přes 30 her, v desítkách dalších hrál. Proslavil se tzv. nízkým dramatem, mezi které spadá komedie, satira či fraška. Jeho hry vycházely i z italské komedie dell'arte, které stavěla na improvizaci.

Přehled nejdůležitějších děl

Don Juan, Lakomec, Tartuffe, Mešťák šlechticem, Misantrop

Zápletky děl byly velice aktuální a otevřeně ironizovaly lidské nedostatky i pokrytectví duchovních, a proto vyvolávaly kritiku zejména ze strany katolické církve. Na jevišti mohli diváci vidět, jak si utahoval ze zkažené morálky lidí a jak humorně napadal negativní vlastnosti jako hloupost, přetvářka, pokrytectví nebo lakota. Dotýkal se tak nižší vrstvy stejně jako měšťanstva i církve. Jeho hry jsou nadčasové a dodnes se hrají po celém světě.

Psal díla veršovaná i prozaická. Promyšleným výběrem slovních obratů vždy vytvořil hru pro tu skupinu lidí, kterou měla nejvíce oslovit. Některé z jeho postav jsou dnes již automaticky spojovány s jejich vlastnostmi, kdy například "harpagonem" označujeme lakomce.

Valer: Aj, spanilá Eliso, vy stáváte se zasmušilou teď, když jste mne vlídně ujistila, že jste byla té dobroty, mne oblažiti svojí důvěrou? Ach, vy vzdycháte, když já se raduji? Litujete již, rcete mi, že jste mne učinila šťastným, či obáváte se toho závazku, v které vás uvrhla moje láska? Elisa: Ne, Valere, nikdy nemohu litovati toho, co jsem pro vás učinila. Podléhám příliš sladké moci lásky a nemám ani síly, přáti sobě něco jiného. Však, mám-li vám pravdu povědít, úspěch plní mne nepokojem a já se obávám velice, že vás miluju poněkud více než bych měla. Valer: Co? Čeho se obávati můžete, Eliso, v své dobrotě ke mně? Elisa: Ach! Tisíce věcí najednou: hněvu otcova, výčitek rodiny, pomluv lidských, však nejvíce ze všeho, Valere, změny vašeho srdce a oné zločinné chladnosti, kterou vaše pohlaví splácí co nejčastěji příliš žhoucí důkazy nevinné lásky. úryvek ze hry Lakomec

Molière

Veršovaná komedie Tartuffe neboli Pokrytec měla premiéru v roce 1664 a je jednou z nejznámějších her autora. Vypráví o úlisné postavě, která si získá důvěru měšťana Orgona. Postupně jej zcela ovládne a manipuluje s jeho majetkem i rodinou ve svůj prospěch. Hra popudila katolickou církev a tehdejší arcibiskup vydal edikt, který vyhrožoval exkomunikací každému, kdo hru uvidí, přečte si ji nebo v ní bude účinkovat.

V próze napsaná hra Don Juan aneb Kamenná hostina se poprvé hrála v roce 1665 a Molière v ní ztvárnil Sganarella. Využil v ní námět o španělském svůdci žen. Hra útočila na pokrytectví církve a byla po 15 reprízách zakázána. Podle kritiků urážela náboženství i krále. Na základě pokynů upravená verze vyšla v roce 1682.

Lakomec (1668) je prozaickou komedií o pěti dějstvích, která vypráví o vdovci a lichváři Harpagonovi. Při psaní se Molière inspiroval latinskou hrou Aulularia od Plauta. Prostřednictvím Lakomce autor ukázal, jak mohou peníze zcela zdeformovat charakter člověk.

Mezi další hry autora patří např. Létající doktor (1645), Postřeštěnec (1655), Škola pro muže (1661), Protivové (1661), Škola pro ženy (1662), Princezna z Ellidy (1664) nebo Misantrop aneb Zamilovaný mrzout (1666) či Měšťák šlechticem (1670). Poslední hrou autora je komedie s prvky baletu nazvaná Zdravý nemocný (1673).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy