Jeden svět

Aktualizováno 4. 3. 2013 12:02
Mezinárodní filmový festival Jeden svět přináší každoročně dokumenty o lidských právech a společenských tématech.
Jeden svět 2014
Jeden svět 2014 | Foto: Jeden svět

Mezinárodní filmový festival Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Dokumentární filmy přinášejí informace, které se týkají celého spektra lidskoprávních, zahraničněpolitických a společenských témat. Vedle českého Jednoho světa, který kromě Prahy zahrnuje i regionální projekce a akce ve stylu "Promítej i ty!", má tato akce i své sesterské přehlídky různě po Evropě a na východě.

Ročník 2013

Patnáctý ročník dokumentární přehlídky proběhl v Praze ve dnech 4. až 13. března 2013 a dále pokračuje v průběhu března a dubna ve čtyřiceti městech po celé České republice. Na pražské části festivalu byla uvedena více než stovka dokumentů z téměř čtyřiceti zemí světa a součástí některých projekcí byla panelová diskuse s odborníky nebo tvůrci snímků.

Tématem roku 2013 byly projevy nesnášenlivosti ve společnosti, které rámoval slogan "Bojíte se snášet?", jenž byl i jednou z kategorií. Zvolená problematika byla výsledkem narůstajících problemů s rasismem, xenofobií a dalšími fobiemi, což se dotýká i soudrženého celku, jakým je ČR. Ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková prohlásila: "Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů jsou jasným pokračováním Šluknova."

Dalšími kategoriemi Jednoho světa 2013 byly: Moc médií (o zprostředkovávání informací), Vedlejší účinky (o zdravotnictví) či Cesty ke svobodě (o zemích s nedemokratickými režimy).

Odborná porota vybrala v hlavní soutěži Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, za režii bylo oceněno Zapletení polské režisérky Lidie Dudy. Zvláštní uznání získal film Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Porota Václava Havla pak vybrala snímky Bahrajn - vstup zakázán a Mezi nebem a peklem. Diváckou cenu Bageterie Boulevard získal finský dokument Punkový syndrom.

Ročník 2012

Čtrnáctý ročník tradiční přehlídky se uskutečnil v Praze od 6. do 15. března 2012, následně se přesunul do krajů.

Hlavní osou Jednoho světa 2012 byly aktuální protesty a nepokoje v různých částech světa od Bahrajnu, přes Řecko až po USA, a proto se také hlavní kategorie jmenovala Protesty, nepokoje, revolta. Svým způsobem výjimečné byly filmy z arabských zemí, jelikož stále čerstvé události představí v ucelenější formě dokumentárního snímku a nikoliv jen ve formě televizních zpravodajských vstupů.

Dalšími kategoriemi pak byly sociálně orientovaná Spolu navzdory a enviromentální Tak zvaná civilizace. O hlavní ceny festivalu se utkají snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Pražská plynárenská zdraží od listopadu plyn o čtvrtinu

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží u části svých zákazníků plyn v průměru o 24,6 procenta. Zvýšení cen se nedotkne klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Podle firmy "nepříznivý a turbulentní vývoj na velkoobchodních trzích" nemá v posledních letech obdobu a cena zemního plynu za poslední rok vzrostla několikanásobně. "Pražská plynárenská se i přes zmíněný průběžný nepřetržitý růst cen zemního plynu po celý letošní rok snažila nepřenášet důsledky této situace na své zákazníky. To je však za současného stavu dlouhodobě neudržitelné," uvedl mluvčí.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425.000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

Aktualizováno před 17 minutami

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří. Kouř je vidět z dálky, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

V pražských Malešicích hoří technická budova spalovny odpadu. Hasiči kvůli požáru vyhlásili třetí stupeň poplachu. Podle informací Pražských služeb došlo při dokončovacích pracích v rámci rekonstrukce ke vznícení pogumované nádoby. Nehoří tedy odpad. Na místě je několik hasičských jednotek. Lidé v blízkém okolí by nyní neměli větrat, nejlépe ani vyházet ze svých domovů.

před 30 minutami

Španělský soud schválil vydání exšéfa venezuelské tajné služby do USA

Španělský nejvyšší soud ve středu schválil vydání bývalého šéfa venezuelské vojenské tajné služby do USA. Generál Hugo Carvajal nezískal ve Španělsku politický azyl, informovala agentura Reuters. Carvajal patřil k nejbližším spolupracovníkům bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Spojené státy jej viní z organizování obchodu s drogami.

Policie zatkla bývalého šéfa tajné služby na začátku září. Před španělskou justicí se skrýval tři roky.

Washington doufá, že by jim Carvajal mohl poskytnout cenné informace o údajných drogových aktivitách současného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho spolupracovníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy