Jeden svět

Aktualizováno 4. 3. 2013 12:02
Mezinárodní filmový festival Jeden svět přináší každoročně dokumenty o lidských právech a společenských tématech.
Jeden svět 2014
Jeden svět 2014 | Foto: Jeden svět

Mezinárodní filmový festival Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Dokumentární filmy přinášejí informace, které se týkají celého spektra lidskoprávních, zahraničněpolitických a společenských témat. Vedle českého Jednoho světa, který kromě Prahy zahrnuje i regionální projekce a akce ve stylu "Promítej i ty!", má tato akce i své sesterské přehlídky různě po Evropě a na východě.

Ročník 2013

Patnáctý ročník dokumentární přehlídky proběhl v Praze ve dnech 4. až 13. března 2013 a dále pokračuje v průběhu března a dubna ve čtyřiceti městech po celé České republice. Na pražské části festivalu byla uvedena více než stovka dokumentů z téměř čtyřiceti zemí světa a součástí některých projekcí byla panelová diskuse s odborníky nebo tvůrci snímků.

Tématem roku 2013 byly projevy nesnášenlivosti ve společnosti, které rámoval slogan "Bojíte se snášet?", jenž byl i jednou z kategorií. Zvolená problematika byla výsledkem narůstajících problemů s rasismem, xenofobií a dalšími fobiemi, což se dotýká i soudrženého celku, jakým je ČR. Ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková prohlásila: "Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů jsou jasným pokračováním Šluknova."

Dalšími kategoriemi Jednoho světa 2013 byly: Moc médií (o zprostředkovávání informací), Vedlejší účinky (o zdravotnictví) či Cesty ke svobodě (o zemích s nedemokratickými režimy).

Odborná porota vybrala v hlavní soutěži Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, za režii bylo oceněno Zapletení polské režisérky Lidie Dudy. Zvláštní uznání získal film Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Porota Václava Havla pak vybrala snímky Bahrajn - vstup zakázán a Mezi nebem a peklem. Diváckou cenu Bageterie Boulevard získal finský dokument Punkový syndrom.

Ročník 2012

Čtrnáctý ročník tradiční přehlídky se uskutečnil v Praze od 6. do 15. března 2012, následně se přesunul do krajů.

Hlavní osou Jednoho světa 2012 byly aktuální protesty a nepokoje v různých částech světa od Bahrajnu, přes Řecko až po USA, a proto se také hlavní kategorie jmenovala Protesty, nepokoje, revolta. Svým způsobem výjimečné byly filmy z arabských zemí, jelikož stále čerstvé události představí v ucelenější formě dokumentárního snímku a nikoliv jen ve formě televizních zpravodajských vstupů.

Dalšími kategoriemi pak byly sociálně orientovaná Spolu navzdory a enviromentální Tak zvaná civilizace. O hlavní ceny festivalu se utkají snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy