Jeden svět

Aktualizováno 4. 3. 2013 12:02
Mezinárodní filmový festival Jeden svět přináší každoročně dokumenty o lidských právech a společenských tématech.
Jeden svět 2014
Jeden svět 2014 | Foto: Jeden svět

Mezinárodní filmový festival Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Dokumentární filmy přinášejí informace, které se týkají celého spektra lidskoprávních, zahraničněpolitických a společenských témat. Vedle českého Jednoho světa, který kromě Prahy zahrnuje i regionální projekce a akce ve stylu "Promítej i ty!", má tato akce i své sesterské přehlídky různě po Evropě a na východě.

Ročník 2013

Patnáctý ročník dokumentární přehlídky proběhl v Praze ve dnech 4. až 13. března 2013 a dále pokračuje v průběhu března a dubna ve čtyřiceti městech po celé České republice. Na pražské části festivalu byla uvedena více než stovka dokumentů z téměř čtyřiceti zemí světa a součástí některých projekcí byla panelová diskuse s odborníky nebo tvůrci snímků.

Tématem roku 2013 byly projevy nesnášenlivosti ve společnosti, které rámoval slogan "Bojíte se snášet?", jenž byl i jednou z kategorií. Zvolená problematika byla výsledkem narůstajících problemů s rasismem, xenofobií a dalšími fobiemi, což se dotýká i soudrženého celku, jakým je ČR. Ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková prohlásila: "Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů jsou jasným pokračováním Šluknova."

Dalšími kategoriemi Jednoho světa 2013 byly: Moc médií (o zprostředkovávání informací), Vedlejší účinky (o zdravotnictví) či Cesty ke svobodě (o zemích s nedemokratickými režimy).

Odborná porota vybrala v hlavní soutěži Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, za režii bylo oceněno Zapletení polské režisérky Lidie Dudy. Zvláštní uznání získal film Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Porota Václava Havla pak vybrala snímky Bahrajn - vstup zakázán a Mezi nebem a peklem. Diváckou cenu Bageterie Boulevard získal finský dokument Punkový syndrom.

Ročník 2012

Čtrnáctý ročník tradiční přehlídky se uskutečnil v Praze od 6. do 15. března 2012, následně se přesunul do krajů.

Hlavní osou Jednoho světa 2012 byly aktuální protesty a nepokoje v různých částech světa od Bahrajnu, přes Řecko až po USA, a proto se také hlavní kategorie jmenovala Protesty, nepokoje, revolta. Svým způsobem výjimečné byly filmy z arabských zemí, jelikož stále čerstvé události představí v ucelenější formě dokumentárního snímku a nikoliv jen ve formě televizních zpravodajských vstupů.

Dalšími kategoriemi pak byly sociálně orientovaná Spolu navzdory a enviromentální Tak zvaná civilizace. O hlavní ceny festivalu se utkají snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy